شهرخبر

گزارش سالانه سازمان دیده بان حقوق بشر از شدت سرکوب‌گری در عربستان

گزارش سالانه سازمان دیده بان حقوق بشر از شدت سرکوب‌گری در عربستان

سازمان دیده بان حقوق بشر با تاکید بر کارنامه سیاه حقوق بشری در عربستان و حمایت برخی کشورهای غربی از جنایت آن اعلام کرد که سرکوب‌گری در عربستان ادامه دارد و این امر اصلاحات اعلام شده مقامات سعودی را تضعیف می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  سازمان دیده‌بان حقوق بشر  امروز پنجشنبه در خصوص وضعیت حقوق بشر عربستان طی سال 2022 میلادی اعلام کرد: سرکوب گسترده تحت حاکمیت « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و حاکم  بالفعل عربستان به شدت اصلاحات قانونی اعلام شده را تضعیف می کند».

سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد: مقامات سعودی به بازداشت مخالفان، منتقدان، روشنفکران و فعالان حقوق بشر ادامه می‌دهند و افرادی را به دلیل انتشار پست در شبکه‌های اجتماعی به ده‌ها سال زندان محکوم می‌کنند. آن‌ها همچنین اقدامات خودسرانه‌ای از جمله شکنجه، بدرفتاری، بازداشت طولانی مدت و مصادره دارایی‌ها بدون هیچ گونه رویه قانونی مشخص علیه فعالان و منتقدان انجام می‌دهند.

بر اساس گزارش  این سازمان حقوق بشری، ده ها مدافع و فعال حقوق بشر عربستان سعودی به دلیل انتقاد از مقامات و یا درخواست اصلاحات سیاسی و حقوق بشری همچنان در حال گذراندن محکومیت‌های طولانی مدت  در  زندان آل سعود هستند. نمونه‌ای از فعال حقوق بشر بازداشت شده، «رایف بدوی» ، وبلاگ نویس و فعال سعودی است که با وجود اتمام ی محکومیت ناعادلانه 10 ساله زندان همچنان از سفر منع شده است.

سازمان مذکور در ادامه با اشاره به وضعیت فعالان زن حقوق بشری از جمله « لجین الهذلول»، « نسیمه الساده» و « سمر بدوی» اشاره کرد که همچنان از سفر ممنوع هستند .

بر اساس گزارش این سازمان، «محمد الربیعه» و «عبدالرحمن السدحان» و «ولید ابولخیر» فعالان حقوق بشری به دلیل اتهامات مربوط به آزادی بیان و فعالیت مسالمت آمیز همچنان در زندان هستند. مقامات سعودی به طور فزاینده کاربران رسانه‌های اجتماعی را به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز مورد هدف قرار می‌دهند و آن‌ها را به چندین سال حبس محکوم می‌کنند.

 سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید کرد: دادگاه تجدیدنظر عربستان  در 9 آگوست، «سلمی الشهاب» دانشجوی دکترای سعودی در دانشگاه لیدز در  انگلیس را به اتهام «اخلال در نظم و ساختار جامعه» ظاهراً بر اساس فعالیت‌های توییتری به 34 سال زندان محکوم کرد.در همان روز، دادگاه‌های سعودی «نوره بنت سعید القحطانی» را به اتهام «استفاده از اینترنت برای از هم پاشیدن بافت اجتماعی کشور» به 45 سال زندان محکوم کردند.

در ادامه گزارش این سازمان آمده است: دولت عربستان سعود به دلیل سرکوب گسترده مخالفان بدنام است و سابقه زیادی در  هک کردن پلتفرم‌های فناوری و استفاده از فناوری پیشرفته نظارت الکترونیکی برای جاسوسی از مخالفان دارد.

سازمان دیده بان حقوق بشر با اشاره به اعدام 81 نفر  در یک روز در ماه مارس اعلام کرد که وزارت کشور عربستان  ادعا می کند که آنها به دلیل جنایاتی از جمله «ارتباط با گروه های تروریستی خارجی» اعدام شده اند، سوء استفاده‌های گسترده و سیستماتیک در سیستم عدالت کیفری نشان می دهد که محاکمه عادلانه برای  هر کدام از این افراد بعید است.

 

در این گزارش آمده است: «علیرغم بیانیه‌های کمیته حقوق بشر در عربستان سعودی که مدعی است هیچ کس در عربستان به جرمی که در دوران نوجوانی مرتکب شده است، اعدام نمی‌شود، نوجوانان بسیاری در معرض اعدام قرار دارند. همانطور که «عبدالله الحویطی»  در زمان ارتکاب جرم ادعایی  14 سال داشت و حکم قبلی اعدام وی توسط دادگاه عالی عربستان به دلیل اعتراف دروغین و عدم وجود مدارک کافی لغو شد، بار دیگر در دوم مارس توسط دادگاه کیفری به اعدام محکوم شد.

علاوه بر این، سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که  همزمان با ساخت پروژه «نئوم» در منطقه تبوک، سازمان های حقوق بشر تخلفات مقامات سعودی از جمله اخراج اجباری  شهروندان و قبیله «الحویطات» را مستند کرده‌اند. مقامات سعودی وجه خود را  با سابقه بد حقوق بشری خدشه دار کرده‌اند و  تلاش می‌کنند تا از خلال بودجه های هنگفت در زمینه برگزاری رویدادهای ورزشی، جشن‌ها و سرگرمی‌ها وجه خود را بهبود بخشند.

سازمان مذکور در خصوص برخورد آل سعود با کارگران مهاجر اعلام کرد که کارگران مهاجر در معرض سوء استفاده و آزار و اذیت قرار دارند. اعمال قوانینی علیه کارگران مهاجر به کارفرمایان قدرت بیشتری می‌دهد و  آن‌ها گذرنامه مهاجران را مصادره می‌کنند و کارگران مجبورند با  ساعت کاری بالا و حداقل دستمزد کار کنند.

دیده بان حقوق بشر در ژانویه،  در مورد شرایط وحشتناک بازداشت هزاران تن از اتیوپیایی که بین دسامبر 2020 تا سپتامبر 2021 از عربستان سعودی به اتیوپی اخراج شده‌اند، گزارش داد. این مهاجران شرایط وحشتناکی را در بازداشتگاه‌های عربستان گذراندند.

وزارت امور خارجه کنیا گزارش داد که بین سال‌های 2020 تا 2021، 89 کنیایی که بیش از نیمی از آنها کارگر خانگی بودند، در شرایط مشکوک در عربستان سعودی جان خود را از دست دادند.در بیشتر موارد، مقامات سعودی علت فوت آن‌ها را غیرمرتبط با کار تشخیص دادند.

 سازمان دیده‌بان حقوق بشر در خصوص جنگ یمن اعلام کرد که  حملات ائتلاف سعودی به یمن  منجر به کشته شدن غیرنظامیان بی‌گناه یمنی شده است .

 این سازمان همچنین از ارائه میلیاردها دلار حمایت لجستیکی و اطلاعاتی آمریکا  به نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن انتقاد  و استفاده ائتلاف  متجاوز سعودی از تسلیحات ساخت ایالات متحده را در حداقل 22 حمله که طبق قوانین جنگ تا به امروز غیرقانونی به نظر می‌رسد، مستند کرده است.

سازمان مذکور همچنین در  خصوص روابط بین‌الملل از ملاقات «امانوئل مکرون»  رئیس‌جمهور فرانسه و « جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا با محمد بن سلمان انتقاد کرد.

برخی ناظران در گزارشی با اشاره به تشدید سرکوبگری در عربستان سعودی اعلام کردند که مقامات سعودی به‌طور مستمر صدها مدافع و فعال حقوق بشر را به‌همراه بسیاری از شخصیت‌های مذهبی، نویسندگان و منتقدان بازداشت می‌کنند و این بازداشت‌ها شامل مقامات دولتی، تاجران و شاهزادگان نیز می‌شود.

بازداشت شدگان تحت شکنجه‌هایی از جمله محرومیت از تماس با خانواده، ضرب و شتم و توهین‌های روزانه مواجه می‌شوند و در بسیاری از موارد، شکنجه منجر به معلولیت یا مصدومیت و درد دائمی و همچنین حالت اغما و از دست دادن هوشیاری می‌شود که برخی از زندانیان نیز از حق درمان محروم هستند.

عربستان سعودی در مورد شرایط آزادی بیان و حقوق بشر با انتقادهای بین‌المللی مواجه است و تعداد زیادی از روشنفکران، علما، روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر و همچنین تعدادی از فعالان برجسته در زمینه حقوق بشر را بازداشت می‌کند.

بسیاری از ناظران معتقدند که درسایه حمایت‌های کشورهای غربی از عربستان، آزار و اذیت منتقدان، مخالفان، نویسندگان و صدها نفر در عربستان در سال جدید 2023 افزایش یابد و این سال جدید سالی پر از تراژدی غم‌انگیزی خواهد بود.

انتهای پیام/