شهرخبر

صدور حکم جلب رئیس امنیت عمومی پایتخت برزیل

صدور حکم جلب رئیس امنیت عمومی پایتخت برزیل

در پی حمله طرفداران بولسونارو به کاخ ریاست جمهوری برزیل، دادگاه عالی این کشور دستور دستگیری رئیس امنیت عمومی شهر برازیلیا را صادر کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در پی حمله طرفداران بولسونارو به کاخ ریاست جمهوری، دادگاه عالی و کنگره برزیل، دادگاه عالی این کشور دستور دستگیری رئیس امنیت عمومی شهر برازیلیا را صادر کرد.

براساس این گزارش، قاضی دستور دستگیری «اندرسون تورس» را که در یک ماه اخیر به ریاست امنیت عمومی شهر برازیلیا منصوب شده بود، صادر کرد. وی در دوران زمامداری بولسونارو، به عنوان وزیر دادگستری خدمت می کرد.   

براساس این گزارش، در زمان وقوع حمله تورس در شهر حضور نداشته و پیش از آن به فلوریدا رفته بود. وی در پستی در توئیتر نوشت: وی از اورلاندوی آمریکا که به همراه خانواده اش برای تعطیلات به آنجا رفته بود، به برزیل باز می گردد و خود را تسلیم قانون خواهد کرد.

دادگاه همچنین حکم دستگیری رئیس پلیس نظامی برزیل را که یکی از مقامات مسئول در حفاظت از ساختمان‌های دولتی اصلی در شهر برازیلیا پایتخت برزیل است، صادر کرد.

جزئیات اتهامات وارد شده به این دو مقام دولتی مشخص نیست اما قاضی اظهار کرد که دلیل صدور حکم دستگیری، عدم موفقیت آنها در بکارگیری نیروهای امنیتی مناسب در محل، اجازه ورود بیش از 100 اتوبوس طرفداران بولسونارو به شهر، و شکست آنها در بستن کمپی که در آن رئیس جمهور سابق ماهها در آن اقامات داشت، است.

سه روز پیش طرفداران ژائیر بولسانورو رئیس جمهور سابق برزیل به کاخ ریاست جمهوری و کنگره و دادگاه عالی در ایالت برازیلیا حمله‌ور شده و با هواداران لولا داسیلوا که به تازگی بار دیگر قدرت کشور را در دست گرفته است، درگیر شدند.

رئیس جمهور برزیل پس از حمله به کاخ ریاست جمهوری و مقر دولتی، دستور مداخله نیروهای امنیتی فدرال در پایتخت را صادر کرد.

الجزیره گزارش داده بود که فرماندار برازیلیا، رئیس امنیت عمومی این ایالت را از سمتش برکنار کرده است.

لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل آنچه که روز یکشنبه در برازیلیا اتفاق افتاد را «وحشیانه» خواند و گفت این حمله مستقیم به قانون و دموکراسی است.

وی و رهبران دیوان عالی و کنگره در یک بیانیه مشترک این اقدام‌های تروریستی را محکوم کردند.

دادگاه عالی برزیل همچنین دستور مسدود شدن 17 حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی را برای انجام تحقیقات در مورد حمله به کاخ ریاست جمهوری و کنگره، صادر کرد.

براساس حکم دادگاه، 17 حساب کاربری در شبکه های اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام، توئیتر و تیک تاک به منظور انجام تحقیقات در مورد حمله طرفداران ژائیر بولسونارو رئیس جمهور سابق این کشور به کاخ ریاست جمهوری و کنگره، مسدود می شود.

پس از این حمله وزیر خارجه آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: ما حملات روز یکشنبه به ساختمان ریاست جمهوری برزیل، کنگره ملی و دادگاه عالی فدرال را محکوم می کنیم.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز حمله طرفداران رئیس جمهور سابق برزیل به ساختمان ریاست جمهوری و کنگره در برازیلیا را محکوم کرد و گفت: من حمله به دموکراسی و انتقال مسالمت آمیز قدرت در برزیل را محکوم می کنم.

این در حالی است که هزاران نفر از هواداران لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل دوشنبه شب در پایتخت این کشور تظاهرات کرده و حمله به ساختمان ریاست جمهوری و کنگره در برازیلیا را محکوم کردند.

لولا داسیلوا در انتخابات آبان ماه با شکست ژائیر بولسونارو رئیس‌جمهور پیشین برزیل به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید برزیل انتخاب شد.

داسیلوا در نخستین دور انتخابات 48 درصد آرا را به خود اختصاص داد، در حالی که بولسونارو 43 درصد آرا را کسب کرد که این رقم بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌ها بوده است.

پس از شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل، لولا داسیلوا 77ساله با کسب 50.9 درصد آرا، به‌عنوان رئیس جمهور بعدی برزیل انتخاب شد.

انتهای پیام/