شهرخبر

ادعای اخراج عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران تکذیب شد

ادعای اخراج عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران تکذیب شد

دانشگاه مازندران با ارائه مستنداتی ادعای رسانه های معاند مبنی بر اخراج فرشید نوروزی عضو هیئت علمی پیمانی گروه زبان و ادبیات انگلیسی این دانشگاه را تکذیب کرد.

به گزارش مشرق، روابط عمومی دانشگاه مازندران در پی مصاحبه فرشید نوروزی روشناوند، عضو هیأت علمی پیمانی پایه ۶ گروه زبان و ادبیات انگلیسی، با یکی از شبکه‌های معاند خارج از کشور و طرح ادعای اخراج و قطع حقوق نامبرده، این ادعا را تکذیب کرد.

در بیانیه این دانشگاه آمده است: در خصوص اخراج و قطع حقوق آقای دکتر فرشید نوروزی روشناوند از دانشگاه مازندران باید اذعان نمود که نامه‌ای در این مورد صادر نشده و اساساً، جذب یا اخراج اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌ها، سلیقه‌ای نیست و هر تصمیمی در خصوص اخراج، منوط به طرح موضوع در نهادهای مربوطه و هیأت اجرایی جذب در دانشگاه و نهایتاً، انعکاس نتیجه به مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم است.

نامبرده در تاریخ ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ استعفای خود از مسئولیت معاونت آموزشی و دانشجویی دانشکده را علی رغم اشتیاق به همکاری با مدیریت دانشکده و دانشگاه، صرفاً به دلیل سفر کاری پیش رو (پیوست)، تسلیم رئیس دانشکده نموده و ایشان نیز ضمن تقدیر و علی رغم میل باطنی و به منظور جلوگیری از ایجاد خدشه در امور آموزشی، با استعفای نامبرده موافقت کرده است

همچنین آمده است: در صورت وقوع امر اخراج یا هر موردی نظیر تحت فشار و زیرنظر بودن، امکان خروج قانونی و رسمی نامبرده وجود نداشت؛ این در حالی است که ایشان در ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ طی نامه‌ای به رئیس دانشکده، تقاضای برگزاری کلاس‌های خود در سامانه مجازی را از ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ تا ۱۴۰۱/۰۹/۲۸ مطرح کرده و علت آن را ایراد سخنرانی در دانشگاه اوپک فرانسه بیان داشته است.

ایشان از همان روز بدون اخذ مجوز لازم، برگزاری کلاس‌های خود را در سامانه مجازی آغاز کرد. با درخواست نامبرده در جلسه ۲۰ آذر هیئت رئیسه دانشگاه به دلیل تأکیدات لازم در خصوص حضوری شدن کلاس‌ها، عدم انجام هماهنگی‌های رسمی ایشان از جمله عدم اخذ مجوزهای لازم برای سفر علمی از حوزه معاونت پژوهشی دانشگاه و دفتر همکاری‌های علمی وزارت علوم و همچنین، فقدان توجیه کافی برای مسافرت نسبتاً طولانی به خارج از کشور در میانه نیم سال تحصیلی، موافقت نشد و دسترسی وی به سامانه برگزاری کلاس‌های مجازی در تاریخ ۱۴۰۱/۰۹/۳۰ قطع شد. لذا رابطه استخدامی نامبرده، قطع نشده بلکه حقوق و مزایای خود را نیز برخلاف ادعای دروغین، دریافت کرده است.

در ادامه آورده شده است: موضع دانشگاه مازندران در قبال اعتراضات تعداد بسیار اندکی از دانشجویان این دانشگاه که عمدتاً عادی و مسالمت آمیز صورت پذیرفته، کاملاً مسئولانه و از منظر رعایت نظم جاری و هدایت دانشجویان به شرکت در کلاس‌ها و فرآیندهای آموزشی بوده است. مسئولان مربوطه همواره و به ویژه در اغتشاشات اخیر به منظور جلوگیری از آسیب‌های آموزشی، تأمین اهداف درسی و اجابت به خواسته‌های خانواده‌ها و رفع نگرانی‌های جدی آنها، دانشجویان و اساتید را به شرکت منظم در کلاس‌ها، پوشش-دادن کامل سرفصل درس‌ها، ارزیابی مستمر دانشجویان و ترغیب و هدایت دانشجویان به اشتغال در امور آموزشی و علمی دعوت کرده‌اند.

لذا جامعه دانشگاهی دانشگاه مازندران به خوبی می‌دانند که ادعای نامبرده مبنی بر اعمال فشار و در اختیار نهادن فهرست دانشجویان و اساتیدِ به ادعای دروغین ایشان «اعتصاب کننده»، مطلقاً صحت ندارد. دانشگاه مازندران بنا به تأکید مسئولان نظام مبنی بر اعمال رأفت اسلامی و بهره برداری از سازوکارهای انضباطی قانونی و مصوب، اصل جذب حداکثری را سرلوحه کار خویش قرار داده و هیچ دانشجوی اخراجی نداشته است.