شهرخبر

چین: اوج شیوع کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم

چین: اوج شیوع کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم

رسانه‌های چین امروز گزارش دادند بسیاری از مناطق مختلف این کشور اوج شیوع کرونا را پشت سر گذاشته‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در حالی که سراسر چین درگیر شیوع گسترده کووید 19 است، رسانه های این کشور امروز گزارش دادند که بسیاری از مناطق مختلف چین اوج شیوع کرونا را پشت سر گذاشته‌اند.

این در حالی است که مقامات چینی به رغم نگرانی های بین‌المللی درباره میزان و اهمیت شیوع کرونا در این کشور، تلاش می کنند شدت شیوع بیماری را کمتر از آنچه که هست، جلوه دهند.

در گزارشی که امروز در روزنامه رسمی این کشور منتشر شده، گفته شده است که میزان عفونت در پکن پایتخت چین و برخی دیگر شهرها، کاهش یافته است. در همین حال، یک مقام چینی در گفتگو با این روزنامه اظهار کرده که تقریبا تمام جمعیت 100 میلیون استان هنان به این ویروس مبتلا شده‌اند.

دولت چین دو روز پیش، در گام نهایی خداحافظی با سیاست کووید صفر، تمام مرزهای زمینی، هوایی و دریایی خود را به‌روی مسافران بازگشایی کرد.

از زمان آغاز همه‌گیری کووید19، و اعمال سیاست کووید صفر در چین، تمام مرزهای این کشور بسته شده بود اما حالا پس از گذشت سه سال از آغاز همه‌گیری و برداشته شدن بسیاری از محدودیت‌های کرونایی در این کشور، مرزها بار دیگر باز شدند و این کشور وارد مرحله جدیدی در نبرد علیه کرونا شد.

روزنامه رسمی حزب کمونیست در سرمقاله خود نوشت: زندگی در چین بار دیگر پیش می رود. در این مقاله سیاست های کووید دولت مورد تحسین قرار گرفته و گفته شده که کشور هم اکنون از مرحله «جلوگیری از سرایت بیماری» وارد مرحله « جلوگیری از بیماری شدید» شده است.

خبرگزاری شینهوا نیز اعلام کرد کشور وارد فاز جدیدی در مبارزه با کرونا شده است. این مرحله شامل گسترش مبارزه با همه گیری و افزایش سطوح مختلف واکسیناسیون است.

سرمایه‌گذاران امیدوارند بازگشایی مرزها، باعث تقویت مجدد اقتصاد 17 تریلیون دلاری پکن شود که طی نیم قرن گذشته کمترین رشد خود را داشته است.

دولت چین اعلام کرد با بازگشایی مرزها، انتظار می‌رود حدود 2 میلیارد نفر سفر در فصل جاری، در این کشور صورت بگیرد که این رقم دو برابر سال گذشته و 70 درصد بیشتر از میزان سال 2019 است.

این در حالی است که مقامات بهداشتی ارشد چین و رسانه های این کشور پیشتر نیز بارها اعلام کرده‌اند که در حال حاضر شیوع کووید در سراسر کشور دراوج خود قرار دارد و خطر گسترش بیشتر این بیماری وجود دارد اما سعی می شود این موضوع کم اهمیت نشان داده شود.

سازمان بهداشت جهانی نیز اظهار کرد چین آمار شیوع بیماری در کشورش را دست کاری می کند و براساس ارزیابی متخصصان بهداشتی بین‌المللی، بیش از یک میلیون نفر در سال جاری ممکن است بر اثرابتلا به کرونا جان خود را از دست بدهند.

همزمان با شیوع مجدد کرونا در سراسر چین، و تلاش مقامات پکن برای بازگرداندن زندگی عادی به شهرهای بزرگ، بیمارستان‌های این کشور با هجوم گسترده بیماران و فشار مضاعف بر کادر درمان مواجه شده است.

همزمان با اعلام لغو محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در چین، آمریکا اقدامات احتیاطی جدیدی را برای مسافرانی که از چین وارد ایالات متحده می‌شوند، در نظر گرفته است.

مقامات آمریکایی گفتند که دولت نگران افزایش موارد ابتلای کرونا در چین است.

ژاپن اکنون به‌هنگام ورود مسافران از چین، آزمایش کووید‌19 را اجباری کرده است و مالزی اقدامات ردیابی و نظارت جدیدی را اعمال کرده است. مقامات آمریکایی نیز گفته‌اند که ایالات متحده اقدامات مشابهی را به‌عنوان راهی برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا بررسی می‌کند.

پس از کشورهای آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، ایتالیا و اسپانیا که تست اجباری کرونا را برای مسافران چینی تعیین کرده بودند، بریتانیا و فرانسه نیز تصمیم گرفتند که مسافرانی که از چین وارد می‌شوند باید آزمایش کرونای منفی ارائه دهند.

نارضایتی از سیاست کووید صفر چین اعتراضاتی را داخل این کشور برانگیخت و مقامات پکن را وادار کرد به‌سرعت به‌سمت پایان دادن به این سیاست‌ها و لغو سه سال قرنطینه حرکت کنند، در عین حال سرعت لغو محدودیت‌ها و تغییرات ناگهانی مرتبط با مقابله با کرونا باعث افزایش عفونت‌ها شده است.

پس از گذشت تقریباً سه سال، رهبری چین به‌طور ناگهانی در 7 دسامبر پایان سیاست سختگیرانه خود را برای مقابله با کرونا اعلام کرد. بر اساس برآوردهای رسمی تأییدنشده داخلی، تنها در سه هفته اول دسامبر 248 میلیون نفر در این کشور به ویروس کرونا آلوده شده‌اند که این 18 درصد جمعیت است.

انتهای پیام/