شهرخبر

مصلایی‌پور: حداقل محرومیت داوران خاطی مسابقات کشوری ۳ ماه است

مصلایی‌پور: حداقل محرومیت داوران خاطی مسابقات کشوری 3 ماه است

رئیس کمیسیون داوران فدراسیون کشتی به دنبال بیانیه این کمیسیون درخصوص اشتباهات داوری مسابقات کشتی فرنگی جوانان کشور، حداقل محرومیت داوران خاطی را ۳ ماه عنوان کرد.

محمد مصلایی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره بیانیه کمیسیون داوران به دنبال دو اشتباه داوری منجر به تغییر نتیجه در مسابقات کشتی فرنگی جوانان کشور اظهار داشت: جایی که اشتباه کنیم، باید اعلام شود. بعضی از صحنه‌ها 50-50 است و اگر 10 داور بین‌المللی آن صحنه را ببینند، 5 نفر آنها یک نظر و 5 نفر دیگر هم نظر دیگری می‌دهند، اما ما اینجا نمی‌توانیم بیانیه بدهیم. حتی اگر مدرسان اتحادیه جهانی هم فیلم را ببیند، شاید نظرشان یکسان نباشد اما گاهی اوقات کاملاً مشهود است که تیم داوری اشتباه کرده یا کم تجربگی صورت گرفته است که آن موقع حتما اعلام می‌کنیم.

 

وی در مورد اینکه چه محرومیتی در انتظار داوران متخلف دو مبارزه‌ای است که اشتباه‌شان محرز شده؟ گفت: در این رابطه باید کمیسیون داوران مشورت داشته باشد و با خود رئیس فدراسیون هم صحبت کنیم و کمیته انضباطی نیز نظر بدهد، اما محرومیت در موارد این‌چنینی، حداقل سه ماه است؛ چون نتیجه مسابقه عوض شده است.

مدرس اتحادیه جهانی درباره اینکه UWW در تخلفات این‌چنینی چه تصمیمی اتخاد می‌کند، تاکید کرد: وقتی در مسابقات رسمی داوری اشتباه می‌کند، با توجه به اینکه مدرسان کمیسیون داوری اتحادیه جهانی هم حضور دارند، گاهی داور برای یک روز از قضاوت تعلیق می‌شود، زمانی هم که اشتباه تاثیرگذار در نتیجه باشد، محرومیت‌های بلندمدت و حتی تنزل درجه داوری هم اتفاق می‌افتد. گاهی مربی چلنج ندارد که از هیئت ژوری خواسته شود به بررسی صحنه بپردازند و این در نتیجه تاثیرگذار بوده است، ما در این موارد تنزل داوری هم داشتیم. گاهی هم داور از ادامه قضاوت‌های آن دوره از مسابقات کنار گذاشته می‌شود اما با تنزل درجه مواجه نمی‌شود. مثلا در مسابقات جهانی صربستان اشتباه فاحش داوری داشتیم که کمیسیون داوران تصمیم گرفت سه روز آن فرد را از قضاوت منع کند، اما درجه‌اش گرفته نشد، اینها همه بستگی به صحنه اشتباه، دشواری آن صحنه و تصمیم تیم داوری دارد.

مصلایی‌پور در خاتمه در پاسخ به این سوال که در سال 2022 آیا هیچ داور ایرانی با تنزل داوری مواجه شده است، گفت: خوشبختانه در سال 2022 تنزل درجه نداشتیم.

انتهای پیام/