شهرخبر

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس عنوان کرد؛

مرکز پژوهش‌های مجلس از علل مهاجرت پزشکان گزارش بدهد

مرکز پژوهش‌های مجلس از علل مهاجرت پزشکان گزارش بدهد

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بر ضرورت تهیه گزارشی از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس به منظور بررسی علل مهاجرت پزشکان از کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، زهرا شیخی، در تشریح نشست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از بررسی برقراری عدالت درون بخشی نظام سلامت (اصلاح نظام پرداخت برای توازن بین رشته‌ای) با حضور معاون درمان و نمایندگان معاونت‌های بهداشت، آموزشی، پژوهشی و توسعه وزارت بهداشت، مسئولان سازمان نظام پزشکی، فرهنگستان علوم پزشکی، سازمان برنامه و بودجه و مرکز پژوهش‌های مجلس خبر داد و گفت: در این نشست مطرح شد که اصلاح نظام پرداخت برای توازن بین رشته‌ای، مکانیسم، خرید راهبردی و پرداخت عملکردی امری مهم است که به آن توجه نشده و اگر به دنبال رفع مشکل هستیم باید بررسی تخصصی بیشتری انجام شود.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین علت مهاجرت پزشکان نحوه پرداخت‌ها و ناچیز بودن برخی تعرفه‌ها است و در اسرع وقت باید ساماندهی فوری خدمات سرپایی مورد توجه قرار گیرد.

شیخی ادامه داد: بر اساس اظهارات یکی از مسئولان حاضر در نشست در سال جاری میزان حق الزحمه پزشکان در بخش دولتی و خصوصی نزدیک به هم است و قرار است سال آینده یکسان شود و جبران دیگر هزینه‌ها بر عهده بیمه است هر چند اختلاف پرداخت‌های فاحش ناشی از زیرمیزی و یا اعمال غیر ضرور گزارش می‌شود که باید با مکانیسم نظارتی مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی یادآور شد: اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کردند که حل مشکل ۱۴۵۰ مرکز درمانی فاقد پزشک عمومی و پرداخت فوق العاده خاص به پزشکان مناطق محروم باید مورد توجه جدی قرار گیرد و همچنین بیمه‌ها نیز تقویت شوند.

شیخی افزود: اعضای کمیسیون و مسئولان ذی ربط بر ضرورت ارائه گزارشی توسط مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد علل مهاجرت پزشکان تاکید کردند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: در نهایت مقرر شد کمیته‌ای متشکل از سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت، بیمه‌ها و سازمان‌های ذی ربط تشکیل تا در این کمیته تخصصی موضوع برقراری عدالت درون بخشی نظام سلامت و اصلاح نظام پرداخت برای توازن بین رشته‌ای به صورت جامع و کامل بررسی و جمع بندی شود.