شهرخبر

سازمان هواشناسی نسبت به احتمال یخبندان و لغزندگی جاده‌ها براثر نفوذ توده هوای سرد به کشور و وزش باد و افزایش ارتفاع موج در جنوب ایران هشدار داد.

برف و یخبندان

به گزارش همشهری آنلاین، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی‌رنگ نسبت به نفوذ توده هوای سرد از سه‌شنبه تا جمعه (۲۰ تا ۲۳ دی‌ماه) در شرق و شمال شرق و غرب و شمال غرب و گلستان، مازندران هشدار داد.

براساس اعلام سازمان هواشناسی کشور در شمال شرق کشور کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۵ درجه سانتیگراد از سه شنبه و ماندگاری هوای سرد تا جمعه، در شمال غرب کشور کاهش محسوس دما بین ۶ تا ۱۰ درجه از سه شنبه و ماندگاری هوای سرد تا جمعه را شاهد خواهیم بود.

در شرق کشور کاهش محسوس دما بین ۶ تا ۱۰ درجه سانتیگراد از چهارشنبه و ماندگاری هوای سرد تا جمعه و در غرب کشور کاهش محسوس دما بین ۳ تا ۵ درجه سانتیگراد از چهارشنبه و ماندگاری هوای سرد تا جمعه مورد انتظار است.

همچنین بر اساس اعلام سازمان هواشناسی در جنوب شرق، جنوب و مرکز کشور، کاهش دما بین ۳ تا ۵ درجه سانتیگراد از پنج شنبه و ماندگاری هوای سرد تا جمعه دور از انتظار نخواهد بود.

لازم به ذکر است در سواحل دریای خزر، کاهش محسوس دما بین ۳ تا ۶ درجه سانتیگراد از سه شنبه و ماندگاری هوای سرد تا جمعه رخ می‌دهد.

براثر چنین شرایط جوی احتمال افزایش مصرف منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز، یخبندان و لغزندگی جاده‌ها و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور مدیریت در مصرف منابع انرژی، احتیاط در سفرها، محافظت و پوشش لوله‌های آب، استفاده از ضدیخ در رادیاتور خودروها و ماشین آلات کشاورزی را لازم می‌داند.

این سازمان در ادامه با صدور هشدار نارنجی‌رنگ دیگری از وزش باد با جهت شمال غربی و افزایش ارتفاع امواج درمناطق ساحلی و دور از ساحل حداکثر ۲ متر از پیش از ظهر سه‌شنبه تا صبح جمعه ( ۲۰ تا ۲۳ دی‌ماه) در خلیج فارس، تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و شرق خلیج فارس و دریای عمان خبر داد.

براثر این مخاطرات احتمال  خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و احتمالا نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش آسیب‌های احتمالی جلوگیری از تردد با شناورهای سبک و نیمه سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی را توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.