شهرخبر

عقب‌گرد بوکس در جلسه شورای فنی/ چه زمانی به مربیان جوان اعتماد می‌شود؟

عقب‌گرد بوکس در جلسه شورای فنی/ چه زمانی به مربیان جوان اعتماد می‌شود؟

خروجی نخستین جلسه شورای فنی فدراسیون بوکس، اتخاذ تصمیمی بود که ۱۱ سال پیش نیز تجربه کرده بودیم.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، نخستین جلسه شورای فنی فدراسیون بوکس روز گذشته(شنبه - 17 دی‌ماه) در هتل ارم برگزار شد و در نهایت تصمیم به قطع همکاری با علیرضا استکی گرفته شد و حسنقلی نهرودی به عنوان سرمربی جدید تیم ملی بوکس انتخاب شد.

در این جلسه در حالی که قرار بود عملکرد کادرفنی تیم ملی بوکس در دو سال گذشته بررسی شود، اما این اتفاق نیفتاد تا مشخص شود این موضوع تنها بهانه‌ای برای برگزاری جلسه بوده تا تصمیم قطع همکاری با استکی اجرایی و انتخاب نهرودی به عنوان سرمربی با حضور اعضای شورای فنی رسمیت بگیرد. اینکه چه نیازی به حضور اعضای شورای فنی بود، در حالی که تصمیمات از قبل اتخاذ شده بود، سوالی است که باید سیاست گذاران فدراسیون بوکس جواب بدهند؟  صحبت‌های مدیر تیم‌های ملی در گفت‌وگوی امروز با رادیو ورزش که خبر از توافق با نهرودی برای سرمربیگری تیم ملی تا زمان حضور مربی خارجی قبل از برگزاری جلسه شورای فنی داد، به خوبی نشان می‌دهد که اعضای شورای فنی در جلسه روز گذشته تنها حکم ناظرانی را داشتند که سیاست‌های فدراسیون را تایید کردند.

 البته حتی با در نظر گرفتن این سناریوها نیز انتخاب سرمربی تیم ملی حق طبیعی هر سرپرست یا رئیسی است و احتیاج به این نمایش‌ها  هم ندارد، اما انتخاب نهرودی پس از دوری 11 ساله از بوکس تصمیم بسیار عجیبی بود که این بار اعضای شورای فنی نیز با وجود نقش نداشتن در اتخاذ آن، اما به دلیل رای دادن به آن باید در آینده پاسخگو باشند. به نظر می‌رسد حسینی در حال تکرار تصمیمات 12 سال پیش و قبل از المپیک 2012 لندن است، اگر این تصمیمات بازگشت به عقب نیست، چه اسم دیگری می‌توان روی آن گذاشت؟ 

در این که نهرودی یکی از بزرگان و پیشکسوتان بوکس کشور است هیچ شک و تردیدی نیست و حفظ احترام و جایگاه او برای همه ارکان خانواده بوکس واجب است، اما اینکه راه نجات بوکس کشور پس از کسب نخستین مدال جهانی پس از 86 سال، کسب دو مدال نقره و دو مدال برنز در قهرمانی آسیا 2021 امارات که با حضور دوباره در دیدار نهایی این مسابقات پس از 9 سال همراه بود، کسب دو سهمیه المپیک و حتی نتایج ضعیف قهرمانی آسیا 2022 بازگشت به 11 سال پیش باشد، بسیار عجیب است. حتی با فرض اینکه قرار است تا پایان سال و در فاصله دو ماه تا مسابقات جهانی سرمربی تیم ملی خارجی هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد و این موضوع تنها برای قطع همکاری با استکی مطرح نشده است، انتخاب سرمربی که حدود 11 سال از سطح اول این رشته دور بوده است و از لحاظ شرایط سنی نیز با بیش از 70 سال سن دوران بازنشستگی را پشت سر می‌گذارد و حتی خدایی نکرده حضورش در رینگ سلامتی‌اش را به خطر خواهد انداخت،  به هیچ عنوان جای توجیه ندارد.

اگر قرار بود به هر دلیل در کادرفنی تیم ملی تغییر صورت بگیرد، بهتر نبود این فرصت در اختیار قهرمان و مربیان جوان دیگری گذاشته می‌شد که باید یک روز به آنها اعتماد شود. مربیانی که حتی در صورت حضور مربی خارجی می‌توانستند به همکاری با تیم ملی ادامه بدهند تا برای سالیان آینده از تجربه کافی برای در اختیار گرفتن هدایت تیم ملی کشورمان برخوردار باشند.

نهرودی پس از  5 سال حضور در المپیک و سالیان سال حضور در کادرفنی تیم ملی بوکس کشورمان قرار است چه آورده جدیدی برای بوکس کشورمان داشته باشد که کادرفنی گذشته و حتی قهرمانی که منتظر فرصت برای اثبات شایستگی‌های خود هستند از آن بی‌بهره بودند. فقط کافی بود در جلسه روز گذشته نگاهی به برخی نفرات حاضر در نشست انداخت تا به خوبی متوجه شد قهرمان و مربیانی دیگری نیز در بوکس کشور حضور دارند که می‌توانند روزی سرمربی تیم ملی باشند. البته امیدواریم وعده‌های مدیرفنی تیم ملی در خصوص حضور مربی از کوبا، روسیه، ازبکستان یا قزاقستان تا پایان سال به حقیقت تبدیل شود و با یک برنامه دراز مدتی شرایط را فراهم کرد تا بوکس ایران به جایگاه واقعی خود برسد.

انتهای پیام/