شهرخبر

خبر بسیار خوب وزیر علوم برای فعالان اقتصاد دانش‌بنیان

خبر بسیار خوب وزیر علوم برای فعالان اقتصاد دانش‌بنیان

وزیر علوم در اجلاس سراسری روسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی اعلام کرد که صنایعی مرتبط و همکار با دانشگاه‌ها از مالیات معاف می‌شوند

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛ محمدعلی زلفی‌گل در اجلاس روسای دانشگاه‌ها با بیان اینکه اهداف اجلاس با گردهم آمدن مسوولان دانشگاهی و تبادل نظر با یکدیگر محقق شده است، افزود: بهره وری در آموزش عالی یک اصل است، ما در این دوره از وزارت علوم پنج اولویت را به احترام پنج تن آل عبا در نظر گرفتیم و از مسوولان دانشگاهی خواهش کردیم که این پنج اولویت را در اتاق خود و در مقابل چشمشان داشته باشند، ما باید تمام نیروهایمان را بسیج کنیم تا این اولویت‌ها محقق شود.

وی گفت: مرجعیت و دیپلماسی علم، فناوری و نوآوری؛ آموزش، پژوهش و برونداد هدفمند؛ نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری؛ شاگرد، فناور و نوآورپروری و تولید خدمت، ثروت و سرمایه از دانش، پنج اولویت ماست.

وزیر علوم اظهار داشت: برخی به علم و فناوری به دیدگاه مخرب نگاه می‌کنند و بمب اتم می‌سازند و برخی به دیدگاه نجات بشر نگاه می‌کنند و واکسن و دارو و تجهیزات می‌سازند، پس باید بر روی فرهنگ نوآوری هم کار کنیم. ما موظف هستیم نسلی عالم تر، اخلاق مدارتر و عاقل‌تر تحویل جامعه دهیم. هر دانشگاه در هر استان حتما باید سرمایه‌های آن استان را افزایش دهد.

وی افزود: اگر دانشگاه در تولید خدمت و ثروت هر استان بی تاثیر باشد، شایسته نیست. در بحث بهره وری باید نگاه ملی داشته باشیم. در دانشگاه پیام نور موظفی برخی کارمندان تکمیل نمی‌شود، ما باید با سعه صدر به منافع ملی فکر کنیم و باید ببینیم اگر در رشته‌ای کمبود استاد داریم، از اساتید دانشگاه پیام نور کمک بگیریم.

وزیر علوم همچنین گفت: از روسای دانشگاه‌های خواهش می‌کنم سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها را حتما بخوانند، این سند بسیار کامل است. خواهش دیگر اینکه آیین نامه ترفیع و ارتقا را بازنگری کنید.

زلفی گل عنوان کرد: ازدواج‌های دانشجویی بیش از ۹۴ درصد پایداری دارند، به نظر من علتش این است که این افراد همکاری علمی دارند و همین امر سبب تکمیل شناختشان از یکدیگر می‌شود. وقتی شناخت کامل باشد، انتخاب بهتر انجام می‌شود؛ از روسای دانشگاه خواهش می‌کنم برای ساخت خوابگاه‌های دانشجویی حتما برنامه داشته باشند، این مسأله سبب کاهش مهاجرت هم می‌شود.

زلفی گل خاطرنشان کرد: بحث زیست سالم دانشجویی، بحث پذیرش دانشجویان خارجی، بحث استفاده از ظرفیت کانون‌های فرهنگی بسیار مهم است و این مسائل را به رئیس سازمان امور دانشجویان تذکر دادم؛ به نظر من رئیس دانشگاهی ماندگار می‌شود که به جز برنامه‌های آموزشی برای موضوعات اوقات فراغت و فرهنگ دانشجویان نیز برنامه داشته باشد.

وزیر علوم گفت: بحث کادرسازی برای آینده هم مهم است، رئیس دانشگاه باید باسابقه و باتجربه باشد، اما برخی معاونان یا مدیران میانی را باید از نیرو‌های جوان انتخاب کنیم تا افرادی برای نسل‌های آینده داشته باشیم.

وی با تأکید بر حضور بانوان مشاور در کنار رئیس هر دانشگاه، افزود: روسای دانشگاه مطمئن باشند مسوولیت پذیری و تلاش خانم‌ها بسیار زیاد است و باید در مسوولیت‌های مختلف دانشگاهی از خانم‌ها کمک بگیرند، حتما در تعیین اساتید نمونه، اسامی خانم‌ها هم باشد تا حق اساتید خانم حفظ شود.

زلفی گل عنوان کرد: روسای دانشگاه باید تور فناوری، طرح ملی کارآفرینی، مرجعیت علمی، پسادکترای فناوری و طرح‌های مربوط به فناوری را جدی بگیرند، رئیس پارک فناوری هر استان باید عضو شورای دانشگاه باشد. هر نشریه علمی که نمایه بین المللی شود، پاداش دارد و پایه تشویقی اعطا می‌کنیم؛ بنابراین این موضوع را هم جدی بگیرید.

وزیر علوم اظهار داشت: بحث  پذیرش دانشجوی بین المللی را جدی بگیرید، این موضوع سبب ایجاد درآمد خوبی می‌شود. کار دیگری که ما پیگیری کردیم و ۹۰ درصد پیش رفته، بحث اختصاص اعتبارات به موسسات آموزش عالی برای تجهیز آزمایشگاه‌ها است که امیدواریم نهایی شود. وقتی اساتید دانشگاه ما از تجهیزات روزآمد استفاده کنند، کیفیت کار بالاتر می‌رود.

انتهای پیام/