شهرخبر

جزئیاتی از صدای جهان پهلوان تختی که بعد از ۵۹ سال پخش خواهد شد؛ «تنها صدا نیست که می‌ماند!»

جزئیاتی از صدای جهان پهلوان تختی که بعد از 59 سال پخش خواهد شد؛ «تنها صدا نیست که می‌ماند!»

اگر سالگرد تاسیس رادیو ملی ایران بود، می‌نوشتیم «تنها صداست که می‌ماند» اما امروز سالگرد جهان پهلوان تختی است، مردی که پیش از انتشار عمومی تنها صدای به جا مانده از او هم، ماندنی‌ترین پهلوان و قهرمان تاریخ ورزش ایران شده بود.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، روز گذشته(16دی) کمیته ملی المپیک در خبری اعلام کرد که علی‌اکبر محمدی‌بقا از پیشکسوتان عرصه رسانه و ورزش کشور طی دیدار با محمود خسروی‌وفا رئیس کمیته ملی المپیک، تنها صدای باقی‌مانده از مرحوم تختی را به نیابت از زنده‌یاد عطاءالله بهمنش به موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک اهدا کرده است.

 

نوار ریلی که استاد بهمنش یک سال پیش از فوتش در اختیار محمدی‌بقا قرار داده که بعد از پاگیری موزه ملی ورزش، در این مرکز قرار گرفته و عموم مردم بتوانند صدای قهرمان‌شان را بشنوند.

این صدا مربوط به المپیک 1964 توکیوست، جایی که جهان پهلوان تختی آخرین المپیک و البته چهارمین المپیک زندگی ورزشی‌اش را آنجا تجربه کرد.

این تنها المپیک او بود که بدون مدال به پایان رسید، تختی در سه المپیک قبلی موفق به کسب یک مدال طلا و دو نقره شده بود، درحالیکه مدال‌های رنگارنگی هم از مسابقات جهانی به دست آورده و افتخاری نبود که در کشتی تجربه‌اش نکند.

عطاءالله بهمنش مفسر ورزشی که سال 1396 درگذشت، این صدا را در اختیار داشته و طبق گفته محمدی‌بقا، او در سال 1395 آن را در اختیارش قرار داده تا به عنوان میراثی ارزشمند در موزه ملی ورزش ایران حفظ شود.

6 سال پس از آن، سرانجام کمیته ملی المپیک به این صدا دسترسی پیدا کرد و حالا سوال اینجاست که از چه زمانی عموم مردم و علاقمندان به ورزش می‌توانند صدای چند ثانیه‌ای جهان پهلوان را 59 سال بعد از بیان، بشنوند؟

محمود عبداللهی رئیس روابط عمومی کمیته ملی المپیک در این‌باره به تسنیم گفت: در این خصوص پیگیر بودیم و بعد از جلساتی که داشتیم، قول داده شد که یک مراسم خوب گرفته شود تا صدای جهان پهلوان تختی منتشر شود. در همین هفته، طی کلیپی ساخته شده از عکس‌های دیده نشده آقا تختی همراه با این صدا، رونمایی خواهد شد.

وی درباره اینکه چه کاری برای تبدیل نوار ریل برای انتشار آن صورت گرفته، تاکید کرد: این صدا روی نوار ریل است و دستگاه مربوط به آن را از رادیو ورزش می‌گیریم تا صدا را آماده کنیم.

روابط عمومی کمیته ملی المپیک همچنین در خصوص عکس‌هایی که قرار است برای اولین بار به نمایش درآید، نیز گفت: این عکس‌ها را از خانواده استاد فارسی گرفتیم که کسی آنها را ندیده است.

این تنها صدای به جا مانده از جهان پهلوان تختی است، اما تمام آن چیزی نیست که از او به جا مانده، از او خیلی چیزهای مهم‌تری باقی مانده، چیزهایی که نه عادی خواهد شد و نه تکراری، مثل جوانمردی، که نامش در ورزش ایران نماد این واژه است.

در پنجاه و پنجمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی، در انتظار شنیدن یادگاری ارزشمند از او هستیم. صدایی که از المپیک 1964 توکیو از او به ثبت رسیده، آخرین المپیک زندگی غلامرضا تختی، مردی که از همان ابتدا کشتی را متمایز از سایر رشته‌های ورزشی کرده است.

انتهای پیام/