شهرخبر
نیم‌قرن با اقتصاد ایران، 16 دی

مجلس مخالف کاهش تعرفه واردات خودرو

کدخبر: ۵۴۶۷۲۶
اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.
مجلس مخالف کاهش تعرفه واردات خودرو

ما در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان 1399 هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های 1350، 1360، 1370، 1380 و 1390 کرد.

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1352، 1362، 1372، 1382 و 1392 تقدیم مخاطبان می‌شود.

16 دی 1372؛ تسهیلات جدید سفارت ایران در کانادا برای بازگشت ایرانیان به کشور

سفارت جمهوری اسلامی ایران در «اُتاوا» پایتخت کانادا، گروه‌های سیاری تشکیل داده است که با سفر به شهرهای این کشور برای ایرانیان علاقه‌مند به بازگشت به کشور، گذرنامه صادر می‌کنند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران این گروه‌ها را برای آن تشکیل داده است تا ایرانیان مقیم کانادا با توجه به وسعت زیاد این کشور ناچار به صرف وقت و هزینه بسیار برای سفر به «اُتاوا» نباشند.

آمار بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا نشان می‌دهد که درخواست برای صدور گذرنامه طی دو سال اخیر، دو برابر و تقاضا برای دریافت برگ عبور برای بازگشت به ایران، سه برابر افزایش یافته است.

16 دی 1382؛ میزان تورم به 16.4 درصد رسید

میزان تورم در دوازده ماه منتهی به آذر امسال نسبت به دوازده منتهی به آذر 1381 به 16.4 درصد رسید.

مصطفی میرزایی فراهانی، معاون اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی گفت: در 9 ماه امسال نیز شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی نسبت به 9 ماه اول سال قبل 16.2 درصد افزایش داشت؛ درحالیکه در 9 ماه اول سال 1381 نسبت به 9 ماه اول سال 1380 این افزایش 15.2 درصد بود.

Untitled

16 دی 1392؛ مجلس مخالف کاهش تعرفه واردات خودرو

عضو کمیسیون صنایع با بیان اینکه رویکرد دولت کاهش تعرفه واردات خودرو است، گفت: اکثریت نمایندگان مجلس مخالف این کار هستند چراکه با اتخاذ این تصمیم، بازار محصولات خارجی در کشور رونق می‌گیرد و تولیدکنندگان داخلی با مشکلات جدی مواجه می‌شوند.

سیدمحمد بیاتیان با بیان اینکه در حال حاضر تعرفه واردات خودرو معقول بوده و نباید تغییر کند، اظهار کرد: در حال حاضر تولید داخل توان رقابت با محصولات خارجی را ندارد که در صورت کاهش تعرفه واردات خودرو مطمئنا تولید داخل با چالش جدی روبرو خواهد شد.

وی با بیان اینکه رویکرد دولت، کاهش تعرفه واردات خودرو است، افزود: دولت در حالی خواستار کاهش تعرفه واردات خودرو است که اکثریت نمایندگان مجلس مخالف این امر هستند چراکه با اتخاذ این تصمیم بازار محصولات خارجی در کشور رونق می‌گیرد و تولیدکنندگان داخلی با مشکلات جدی مواجه می‌شوند.