شهرخبر

ابراهیم حاتمی کیا از حاج قاسم چه خواست؟/خبرنگاران را به برج میلاد راه نمی دهند؟/گاوبندی تهیه کننده معروف با یک کارگردان!

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ حاتمی‌کیا درباره نحوه آشنایی خود با سردار سلیمانی در ویژه برنامه سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی در برنامه «ملک سلیمان» گفت: من چهار دهه عمر خودم را در سینما گذراندم و زمانی که جنگ تمام شد تا جاهایی حرف برای گفتن داشتم، اما به یکباره این برایم مسأله شد که دیگر چه چیزی برای گفتن داریم؟... می‌دیدم بچه‌هایی که آن‌ها را می‌شناختم، هر کدام به نوعی پراکنده و بعضی وارد سیاست و عده‌ای وارد اقتصاد شدند و برخی هم به پادگان‌ها رفتند؛ من این افق و آرمان‌ها را بیشتر از این نمی‌دیدم و روی آن گیر و بحث داشتم که از اینجا به بعد باید چه چیزی را تبدیل به مسأله کنیم تا اینکه موضوع حاج قاسم پیش آمد.

این کارگردان ادامه داد: احساس کردم نفسم درحال بندآمدن است و انگار حاج قاسم این نفس را باز کرد؛ یعنی وقتی بحث محور مقاومت، سوریه و لبنان مطرح شد، با زبان و ادبیات دیگری ایشان وارد میدان عمل شد.

شباهت حیدر ذبیحی «بادیگارد» به سردار سلیمانی

حاتمی‌کیا با تأیید اینکه اولین بار حاج قاسم را در زمان حضور «بادیگارد» در جشنواره فیلم فجر سال 94 و شب قبل از اختتامیه دیدم، عنوان کرد: به این دلیل که نسبت به ایشان ارادت داشتم، سعی کردم چهره بازیگر اصلی ام (پرویز پرستویی) شبیه حاج قاسم سلیمانی باشد. معتقدم حاج قاسم فراتر از نقش حیدر ذبیحی فیلم «بادیگارد» بود، اما دوست داشتم به او نزدیک شوم. البته حاج قاسم فیلم را دید و پسندید. بعد هم ما را به دفترش دعوت کرد و من قضیه ساخت فیلم «به وقت شام» را مطرح کردم و گفتم اجازه بدهید بروم و تحقیق کنم، اما راه نمی‌دادند و به جهت مسائل امنیتی سخت می‌گرفتند، چون ما از جهاتی در معرض دید بودیم و این برای تشکیلات سپاه قدس دردسرساز بود.

التماس به حاج قاسم برای رفتن به سوریه و ساخت فیلم «به‌وقت شام»

این کارگردان با بیان اینکه آن شب با صراحت همراه با التماس با حاج قاسم برای «به وقت شام» صحبت کردم، ادامه داد: یادم می‌آید در جلسه اولی که سردار سلیمانی را دیدم، خیلی صریح اعتراض کردم و ایشان هم گوش می‌دادند. اعتراضم به این بود به جای اینکه از سمت شما تشویق شوم، درحال التماسم و چرا راه برای فیلمسازی من در سوریه باز نیست؛ تا اینکه بالاخره سردار اجازه داد و یکی از مؤثرترین شخصیت‌ها و نیروهای منطقه خود را پیش من گذاشت.

وی افزود: این شخصیت سرگذشت و تاریخچه اتفاقاتی را که در سوریه اعم از پیشروی‌ها و عقب‌نشینی رخ داده برایم توضیح داد تا اینکه به تدمور، حلب و جاهایی رفتیم که می‌خواستم ببینم.

حاتمی‌کیا عنوان کرد: برایم جالب بود در آنجا بچه‌هایی را که بعدها فکر می‌کردم بعد از جنگ دیگر نیستند و هرکدام وارد حیطه خاصی از سیاست و اقتصاد شده اند دیدم. ادبیات این بچه‌ها همان ادبیات جنگ است؛ اما با آمدن رسانه، زرنگ‌تر شده‌اند و می‌دانند با تلفن‌های همراه خود چه کاری انجام می‌دهند. این‌ها نه تنها برایم جالب بود؛ بلکه نفس بسته مرا باز می‌کرد.

وقتی قرار بود حاج قاسم «به وقت شام» را ببیند قلبم داخل دهانم آمده بود

این کارگردان افزود: «به وقت شام» که آماده شد؛ مطمئن بودم دلش شور خواهد زد که چه کار کردم. وقتی حاج قاسم می‌خواست بیاید فیلم را ببیند، از اضطراب، انگار قلبم به داخل دهانم می‌آمد. الحمدالله وقتی حاج قاسم فیلم را دیدند، هم چشم‌های اشک‌آلود و هم واکنشش را که دستم را گرفت تا راهروی مصاحبه بروم، دیدم و نفسم باز شد.

وی افزود: حاج قاسم نسبت به «به وقت شام» محبت داشت، اما این فیلم در مقابل آنچه این عزیزان انجام می‌دادند، واقعا کوچک است. من سر هیچ فیلمی به این شکل از خانواده شهدا هدیه نگرفتم که سر این فیلم گرفتم. به عنوان مثال، فرزند یک مدافع حرم اهل آبادان عینک ری‌بن، یکی چفیه و دیگری انگشتر خود را به من هدیه کرد. مطمئنم حاج قاسم کوهی از این مسائل را با خود داشت، اما با خودش برد.

سینما دوست نداشت فیلمی در فضای سوریه ساخته شود

کارگردان فیلم «چمران» با اشاره به اینکه سینما دوست نداشت فیلمی در این فضاها ساخته شود، گفت: بعضی از دوستان خیرخواهم مرا از رفتن در این مسیر نهی کردند. من «چ» را ساختم و در خود جشنواره فیلم فجر مهجور واقع شد و آن موقع به این دلیل ناراحت بودم که چرا به این مسائل توجه نمی‌کنند و در واقع بحثم فراتر از سیمرغ بود.

گاهی شخصی مانند حاج قاسم آنقدر بزرگ است که هرچقدر ناملایمات پیش رویش قرار بگیرد، بزرگ‌تر می‌شود، اما ظرف وجودی من کوچکتر است.

«موسی» را به این دلیل قبول کردم که حاج قاسم را دیدم

حاتمی کیا با اشاره به مدت زمان دیدار با حاج قاسم سلیمانی و دلیل پذیرش سریال «موسی» عنوان کرد: شاید حتی 10 ساعت پشت سرهم حاج قاسم را ندیده باشم، اما انرژی که از او گرفتم، همیشگی است و اصلاً «موسی» را به این دلیل قبول کردم که حاج قاسم را دیدم.

«ملک سلیمان» ویژه سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی هر شب ساعت ۲۰ با اجرای سید محمدعلی‌ صدری نیا روی آنتن شبکه یک می رود.

اتفاق هفته :  رضا میرکریمی در شبکه دو 

 

ساخته رضا میرکریمی راهی آنتن شبکه دو خواهد شد + تیزر

مجموعه انیمیشن «نام‌ها» به کارگردانی رضا میرکریمی درباره سرداران بزرگ دفاع مقدس برای نخستین بار از آخر هفته جاری روی آنتن شبکه دوسیما خواهد رفت.

مجموعه کمیک موشن «نام‌ها» به کارگردانی سیدرضا میرکریمی و تهیه کنندگی محمد پیرهادی محصول سازمان سینمایی سوره از هفته جاری ۱۵ دی ماه و طی ۴ هفته، پنجشنبه‌ شب ها ساعت 21:15 راهی آنتن شبکه دو سیما خواهد شد.

در اپیزودهای مختلف این انیمیشن که برای اولین بار رونمایی و پخش می‌شود؛ بازیگران مطرحی همچون پرویز پرستویی، فرهاد اصلانی، امیر جعفری، ریما رامین‌فر، شبنم مقدمی، افشین هاشمی و دانش اقباشاوی به عنوان صداپیشه حضور دارند.

همچنین همزمان با اعلام نخستین خبر، تیزر رسمی این مجموعه انیمیشن که ساخت آن برعهده حسام حاجی پور است، رونمایی شد.

مجموعه انیمیشن «نام‌ها» که با فرم کمیک‌موشن ساخته شده است؛ در چهار اپیزود متفاوت به روایت زندگی چهار قهرمان دفاع مقدس، شهید عباس دوران از فرماندهان نیروی هوایی ایران، شهید مهدی باکری از فرماندهان سپاه پاسداران، شهید مصطفی چمران از فرماندهان ایران در نبرد با عراق و شهید حسن باقری جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران می‌پردازد.

این مجموعه 4 قسمتی با نام‌های «مصطفی»، «عباس»، «حسن» و «مهدی» هر کدام در مدت زمان حدود 30 دقیقه، روایتی عاشقانه و واقعی از داستان زندگی این چهار سردار نامدار بزرگ ایران است.

سایر عوامل «نام‌ها» عبارتند از: فیلمنامه: سیدرضا میرکریمی و اردشیر طلوعی، دستیار کارگردان، مدیر فنی و تدوین: امیر مهران، موسیقی: محمدرضا علیقلی و امین هنرمند، طراحی و ترکیب صدا: آرش قاسمی، طراحان کمیک: روانبخش صادقی، مهدی موحد، حمید برزویی، سعید غنی‌زاده، حمیدرضا شریعت، مهرداد ایسوندی، حسن تبریزی، حسن نوزادیان، مدیر دوبلاژ: اشکان صادقی، روابط عمومی: زهرا دمزآبادی، محصول سازمان سینمایی سوره.

رونمایی هفته : آلبوم «سربازنامه» 

رونمایی از آلبوم «سربازنامه» در وصف سردار دلها

آلبوم فاخر موسیقایی «سربازنامه» در وصف شهید سپهبد قاسم سلیمانی با صدای پرواز همای، خواننده سرشناس کشورمان در آستانه سومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی رونمایی شد.

به  گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ در آستانه سالروز شهادت شهید سپهبد قاسم سلیمانی، آلبوم موسیقایی «سرباز نامه» با سروده ای از افشین علا و خوانندگی پرواز همای رونمایی و با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا زاکانی شهردار تهران، حجت‌الاسلام محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی و خانواده شهید سپهبد قاسم سلیمانی از عوامل تولید این اثر فاخر تقدیر به عمل آمد.

تقدیر از افشین اعلا شاعر برجسته کشورمان و سراینده کتابی با عنوان «سربازنامه» که آثار این آلبوم موسیقایی برگرفته از این کتاب در قالب منظومه‌ بلند و حماسی در رثای حاج قاسم سلیمانی خلق شده، از جمله برنامه جانبی این مراسم بود. 

گفتنی است این مراسم با حضور جمعی از خانواده معظم شهدای مدافع حرم و جمع کثیری از علاقه مندان موسیقی با اجرای تعدادی از آثار این آلبوم در تالار وحدت تهران برگزار شد.

جشنواره ای هفته :برج میلاد و  پردیس ملت

 

«برج میلاد» و « پردیس ملت» خانه جشنواره فجر چهل و یکم شدند

برج میلاد و پردیس سینمایی ملت به عنوان خانه چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر معرفی شدند.

در این دوره از جشنواره برج میلاد به عنوان خانه جشنواره میزبان بخش بین الملل، بازار فیلم، میهمانان داخلی و خارجی و صاحبان آثار خواهد بود.همچنین اهالی رسانه و منتقدان در پردیس سینمایی ملت (خانه رسانه) به تماشای آثار این دوره از جشنواره خواهند نشست.

انتهای پیام/