شهرخبر

کاهش چشمگیر اعتماد آلمانی‌ها به نهادهای سیاسی این کشور

کاهش چشمگیر اعتماد آلمانی‌ها به نهادهای سیاسی این کشور

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که اعتماد شهروندان آلمانی به نهادهای سیاسی مختلف در این کشور در سال ۲۰۲۲ به شدت کاهش پیدا کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان، بر اساس یک نظرسنجی، اعتماد به همه نهادهای سیاسی در آلمان در سال 2022 نسبت به سال قبل به شدت کاهش یافته است. بر اساس این نظرسنجی که به سفارش آر تی ال و ان تی وی در روز سه شنبه منتشر شد، اعتماد به هر ده موسسه مورد بررسی در این نظرسنجی از دست رفته است.

بیشترین کاهش اعتماد را می توان در دو نهاد اجرایی در سطح دولت فدرال مشاهده کرد که دفتر صدراعظم تنها 33 درصد، دولت فدرال 34 درصد - به ترتیب هر کدام 24 و 22 امتیاز را از دست دادند.

بر این اساس پارلمان آلمان که 37 درصد از افراد مورد بررسی در ابتدای سال به آن اعتماد داشتند، کاهش 13 درصدی اعتماد را ثبت کرد. اعتماد به دفتر رئیس جمهور فدرال با دوازده امتیاز کاهش یافت و به 63 درصد رسید - اما مانند سال های گذشته این موسسه بیشترین اعتماد را در میان نهادهای سیاسی داشت.

بر اساس رتبه بندی 15 ساله موسسه فورسا، اعتماد به شهرداران با کاهش یازده امتیازی به 44 درصد رسیده است.

در ابتدای سال، دولت های ایالتی (46 درصد)، شوراهای شهرداری (43 درصد) و ادارات شهری یا شهرداری (43 درصد) 9 درصد کمتر از میزان اعتماد را نشان دادند.

بر این اساس کاهش اعتماد به اتحادیه اروپا (31 درصد) و احزاب سیاسی (17 درصد) تا حدودی کمتر بود که هر کدام با 7 درصد کاهش یافت.

بر اساس اطلاعات به دست آمده ، مقایسه ای با ارزش اعتمادی که آنگلا مرکل) در آغاز سال 2020/21 در اوج موج کرونا در آن زمان دریافت کرده بود، نشان می‌دهد که چقدر اعتماد به نهاد صدر اعظم فدرال سقوط کرده است. در آن زمان 75 درصد به صدراعظم اعتماد زیادی داشتند. اما در آغاز سال 2021/22، 57 درصد همچنان به جانشین وی اولاف شولتز (SPD) اعتماد زیادی داشتند.

نظرسنجی فورسا همچنین تفاوت‌های واضح شرق و غرب آلمان را نشان داد. به استثنای نهادها در سطح محلی (شورای شهرداری: 44 درصد)، آلمان شرقی نسبت به آلمان غربی اعتماد کمتری به نهادهای سیاسی دارند. تفاوت اعتماد به رئیس جمهور فدرال (شرق 53 درصد، غرب 65 درصد) و به اتحادیه اروپا (شرق 20 درصد، غرب 33 درصد) بسیار زیاد بود.

بر اساس این نظرسنجی، اعتماد آلمان شرقی به احزاب سیاسی در ابتدای سال به 11 درصد کاهش یافت.

بر اساس این نظرسنجی، مانند سال های گذشته، حامیان حزب افراطی جایگزینی برای آلمان به مراتب کمترین اعتماد را به همه نهادهای سیاسی دارند. بر این اساس، تنها دو یا سه نفر از 100 حامی این حزب به صدراعظم آلمان، دولت فدرال، پارلمان یا اتحادیه اروپا اعتماد دارند.

انتهای پیام/