شهرخبر

رئیس سازمان ثبت در پاسخ به تسنیم: ناچار به افزایش تعرفه حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی هستیم

رئیس سازمان ثبت در پاسخ به تسنیم: ناچار به افزایش تعرفه حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی هستیم

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به تسنیم گفت: رکود اقتصادی، تورم شدید سال‌های اخیر و نیز وضعیت معیشتی باعث شده تا درخواست اصلاح تعرفه حق‌التحریر دفاتر اسناد را پیش از موعد قانونی ارائه دهیم که در روند اجرا قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم‌، حسن بابایی؛ رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیش از ظهر امروز چهارشنبه 14 دی در نشست خبری خود با رسانه‌‌ها در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره دلیل درخواست پیش از موعد قانونی سازمان ثبت برای افزایش تعرفه حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی اظهار کرد: بر اساس ماده 54 قانون دفاتر اسناد رسمی، بازنگری در تعرفه حق‌التحریر هر چهار سال یک‌ بار است و باید در اسفند 1402 به این موضوع ورود کنیم تا تعرفه جدید را پیشنهاد دهیم.

وی افزود: اما توجه کنید که در یکی دو سال اخیر با وضعیت تورمی و شرایط اقتصادی خاصی مواجه بودیم و تمامی هزینه‌های دفاتر از اجاره محل تا حقوق کارمندان و سایر هزینه‌ها چند برابر شده‌اند. این شرایط قهری که قابل پیش‌بینی نشده بود، باعث شده که زودتر از زمان قانونی به موضوع ورود و پیشنهاد اصلاح را مطرح کنیم.

بابایی ادامه داد: در این باره در هفته قبل و روز گذشته جلسات خوبی برگزار شده است. شرحی را خطاب به رئیس قوه قضائیه نوشتیم و در آن حتی به قانون هم اشاره کردیم اما شرایط کنونی را هم شرح دادیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با این توضیح که به دلیل رکود اقتصادی آمار اسناد بیع تنظیمی در سال جاری به نسبت سال قبل 48 درصد کاهش داشته است، گفت: سند بیع تنظیمی در دفاتر اسناد تا مهر ماه امسال یک میلیون و 187 هزار و 231 فقره بود که نسبت به زمان مشابه در سال قبل 48 درصد کاهش داشته است، هر چند تنظیم اسنادی همچون اقرارنامه و تعهدنامه و ... رشد داشته است.

بابایی ادامه داد: همچنین اسناد خودرو مدتی است که در ناجا تنظیم می‌شود و این از عوامل کاهش درآمد دفاتر محسوب می‌شود؛ این شرایط دلیل درخواست اصلاح تعرفه‌های حق‌التحریر دفاتر است که موضوع به معاون اول قوه قضائیه ارجاع شده است. این درخواست را برای دفاتر ازدواج و طلاق هم داشتیم که مورد موافقت قرار گرفت.

وی تاکید کرد: قوه قضائیه به هیچ عنوان حاضر نیست دفاتر اسناد رسمی متضرر شوند و معتقد هستیم بازنگری در تعرفه‌ها مثل سایر موارد مانند دیه باید هر سال یک بار انجام شود و در این باره اصلاح ماده 54 قانون دفاتر اسناد رسمی که موعد 4 ساله را برای بازنگری مورد اشاره قرار داده است را در دستور کار داریم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ادامه درباره آزمون سردفتری 1401 و انتشار شبهه ثبت‌نام غیرقانونی شاغلان در مشاغل منافی شغل سردفتری گفت: متولی برگزاری آزمون، سازمان سنجش است و در تمام آزمون‌هایی که برگزار می‌شود غربالگری در ابتدای کار انجام نمی‌شود و در مراحل مصاحبه و صدور پروانه استعلام انجام می‌شود.

آمارهای افزایشی سازمان ثبت در ارائه خدمات ثبتی

وی همچنین درباره عملکرد این سازمان در 9 ماهه نخست امسال گفت: تعداد کل خدمات ثبتی ارائه شده 82 میلیون و 407 هزار 905 مورد بوده که نسبت به سال گذشته شاهد رشد 33 درصدی در این خصوص هستیم. همچنین عمده خدمات ما به صورت الکترونیک است که امسال خدمات ما در این حوزه 82 میلیون و 274 هزار و 977 مورد بوده که نسبت به سال قبل در این حوزه هم شاهد رشد 33 درصدی هستیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: در بحث خدمات ثبتی امور املاک نیز جمع کل اسناد مالکیت صادره در سال جاری 2 میلیون و 980 هزار و 741 فقره بوده که نسبت به سال قبل با رشد 14 درصدی مواجه است. در اسناد مالکیت اراضی کشاورزی هم 35 هزار و 74 فقره سند صادر شده که نسبت به زمان مشابه در پارسال رشد 254 درصدی دارد.

وی گفت: تعداد اسناد مالکیت صادره اراضی موات 2 هزار و 794 فقره در نه ماه نخست امسال بوده که در مقایسه با سال گذشته رشد 408 درصدی را شاهد هستیم. در حوزه اسناد مالکیت صادره در اجرای طرح مسکن مهر هم 22 هزار و 397 فقره سند صادر شده که در مقایسه با پارسال 28 درصد رشد داشتیم.

بابایی ادامه داد: در بحث صدور اسناد اوقافی که محل اختلافات است و متأسفانه گاهی موجب تضییع حقوق می‌شود، در 9 ماهه نخست امسال 19 هزار و 909 سند صادر کرده‌ایم که در مقایسه با سال گذشته 31 درصد رشد داشته است.

وی افزود: در 9 ماهه امسال کل اسنادی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شد 14 میلیون و 37 هزار و 715 فقره سند بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته که 11 میلیون و 705 هزار و 264 فقره سند تنظیم شده بود، شاهد رشد 20 درصدی هستیم.

بابایی ادامه داد: در بحث اجرای مفاد اسناد رسمی در واحدهای ثبتی، پرونده‌های تشکیل شده ما در اجرا در 9 ماهه امسال 240 هزار و 770 فقره بودند که در مقایسه با سال گذشته شاهد رشد 7 درصدی هستیم.

درآمد وصولی 5900 میلیارد تومانی سازمان ثبت در 9 ماه نخست امسال

وی درباره رشد قراردادهای داخلی بانک‌ها که در واحدهای اجرا ثبت شده و اجراییه صادر شده است، بیان کرد: در این زمینه شاهد رشد 24 درصدی در 37 هزار و 689 فقره پرونده تشکیل شده هستیم. همچنین در خصوص بانک‌ها که در مقایسه با سال گذشته که 30 هزار و 343 فقره بوده ما شاهد رشد 24 درصدی بودیم. در 9 ماهه نخست امسال میزان وصولی اجراییه ما 290 هزار میلیارد ریال بوده و 22 هزار میلیارد تومان وصول معوقات بانکی ما در واحدهای ثبتی بوده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد: جمع کل درآمدهای وصولی سازمان ثبت در 9 ماهه نخست امسال حدود 5 هزار و 900 میلیارد تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 2 درصد رشد داشته است.