شهرخبر

"قاف" کتابی که یک قهرمان واقعی در ذهن نوجوان می‌سازد

"قاف" کتابی که یک قهرمان واقعی در ذهن نوجوان می‌سازد

زینب عرفانیان در برنامه یکشنبه‌های فیروزه‌ای گفت: نویسنده در کتاب "قاف"، رمان‌نویس بودن خودش را به رخ نمی‌کشد و کتاب مانند قایقی است که هم بزرگسال بر آن سوار می‌شود و هم نوجوان. محتوای کتاب مناسب بزرگسال و تصویرگری آن مناسب مخاطب نوجوان است.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم یکشنبه‌های فیروزه‌ای کانون بانوی فرهنگ، با حضور خانم‌ها الهه آخرتی نویسنده کتاب‌های "هیچ چیز مثل همیشه نیست" و "حکایت زخم‌ها"، زینب عرفانیان نویسنده کتاب‌های همسایه‌های خانم جان" و "مربع‌های قرمز" و سارا عرفانی نویسنده کتاب‌های "قاف" و "شمرون کناردون" در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.

الهه آخرتی با اشاره به شهادت سپهبد حاج قاسم  سلیمانی و چاپ کتاب‌های متعدد راجع‌ به این شهید بزرگوار اظهار کرد: بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی، با روند نادرستی از چاپ کتاب مواجه شدیم. درصد بالای این کتاب‌ها، کتاب‌سازی هستند؛ در خصوص حاج قاسم هست و نیست.

آخرتی تصریح کرد: کتاب "قاف" محتوای قابل تأملی دارد. نویسنده در اثر دیده نمی‌شود و تمام تلاشش را کرده تا یک رویدادی از زندگی حاج قاسم را به مخاطب نشان دهد.

وی با بیان اینکه حاج قاسم محدود به مرزهای ما نیست و در حوزه لبنان و حزب‌الله هم شاخص است، افزود: این کتاب با پرداختن به جنگ 33 روزه لبنان که گرایش به تشیع در این جنگ زیاد شد، نشان می‌دهد که حاج قاسم از روز اول تا پایان جنگ حضور داشته‌اند، در اتاق عملیات بوده و معادلات را تغییر داده‌اند.

این نویسنده اضافه کرد: کتاب قاف، حاشیه‌ای نیست، زبان این کتاب روان، گویا و دلنشین است.

در ادامه این جلسه، زینب عرفانیان با بیان اینکه  بعد از شهادت حاج قاسم حدود 700 جلد کتاب نوشته شده، گفت: نوشته شدن این تعداد کتاب حتی برای 10 سال بعد از شهادت حاج قاسم هم زیاد است و خواسته یا ناخواسته ذهن به این سمت می‌رود که این کتاب‌ها از مصاحبه میدانی و عقبه تحقیقی و پژوهشی مناسبی برخوردار نیستند و کتاب‌سازی شده‌اند.

دی افزود: نویسنده در کتاب "قاف"، رمان‌نویس بودن خودش را به رخ نمی‌کشد و کتاب مانند قایقی است که هم بزرگسال بر آن سوار می‌شود و هم نوجوان. محتوای کتاب مناسب بزرگسال و تصویرگری آن مناسب مخاطب نوجوان است. درواقع در این کتاب محتوا و تصاویر به‌هم بافته شده‌اند، مکمل هم هستند و تصویر‌گری خوبی انجام شده است.

این نویسنده در نقد به کتاب قاف، مطرح کرد: در کتاب جای یک پاورقی و زیرنویس خالی است که وقتی خواننده‌ای حاج قاسم و جنگ را ندیده و کتاب را باز می‌کند، در پاورقی با جنگ 33 روزه لبنان آشنا شود.

عرفانیان اظهار کرد: کتاب "قاف" شخصیت‌پردازی خوبی دارد و به ساخت یک قهرمان واقعی در ذهن نوجوان کمک می‌کند.

در پایان این برنامه، سارا عرفانی نویسنده کتاب "قاف" تشریح کرد: کتاب قاف که درباره نقش حاج قاسم در جنگ 33 روزه لبنان است، سال 99 توسط انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شده بود. وقتی کتاب را دیدم به‌دلیل تصویری‌گری که داشت با کتاب ارتباط برقرار کردم و این کتاب را دوست داشتم.

وی تصریح کرد: سه هفته قبل از سالروز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، انتشارات انقلاب اسلامی پیشنهاد بازنویسی کتاب را به من دادند، تا زبان کتاب روان‌تر شود. پذیرفتم و در دو هفته بازنویسی کتاب "قاف" انجام شد و به چاپ رسید.

کتاب قاف در 56 صفحه مصور و در سال 1400 توسط انتشارات انقلاب اسلامی به‌زیور طبع آراسته شد.

انتهای پیام/

کتاب
کتاب