شهرخبر

ناآرامی و خشونت همزمان با تغییر سال در خیابان‌های اروپایی

ناآرامی و خشونت همزمان با تغییر سال در خیابان‌های اروپایی

فرانسه، بلژیک و آلمان در شب سال نوی میلادی شاهد خشونت و شورش‌هایی در شهرهای مختلف خود بودند که در اثر آن تعداد زیادی مجروح شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "اس ار اف" سوئیس در مطلبی به تغیر ناآرام و همراه با خشونت سال در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، بلژیک و آلمان پرداخته و نوشت: تنها در فرانسه، تقریباً 700 خودرو در شب سال نو شعله‌ور شدند.

آشوبگران در شب سال نو 690 خودرو را در فرانسه به آتش کشیدند. با این همه "جرالد دارونین"، وزیر کشورفرانسه به رسانه ها گفت که 21 درصد کمتر از ابتدای سال قبل، خودرو سوزانده شد.

پلیس اقدامات مستمری را علیه اغتشاشگران در پیش گرفت و 490 نفر در سراسر کشور فرانسه دستگیر شدند. درمانین گفت که بیش از 90000 افسر پلیس در فرانسه مشغول به کار بودند تا شروع سال به طور کلی آرام و بدون حوادث بزرگ برگزار شود.

در استراسبورگ، جایی که در سال‌های اخیر اغلب مشکلاتی وجود داشته است، پلیس اعلام کرد که حدود 60 وسیله نقلیه به آتش کشیده شد و حدود 60 نفر دستگیر شدند که عمدتاً از جوانان بودند.

در بلژیک نیز جشن های سال نو تحت الشعاع شورش ها قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری بلژیک، پلیس تنها در منطقه پایتخت، بروکسل حدود 160 نفر را در شب سال نو دستگیر کرد.

همچنین ده ها نفر در آنتورپ دستگیر شدند. بر اساس اطلاعات منتشر شده بعد از مداخله پلیس از جمله حملاتی با آتش بازی به نیروهای امدادی و امنیتی رخ داده است.

گفته می شود در یک مورد، امدادگران مجبور به عقب نشینی از صحنه حادثه شده‌اند. آنها در کمون سنت ژیل بروکسل پس از تلاش ناموفق برای احیای شخصی که از پنجره سقوط کرده بود با ترقه مورد حمله قرار گرفتند.

به گفته آتش نشانی در بروکسل، خودروها، اسکوترهای برقی و ظروف زباله در نقاط مختلف شهر به آتش کشیده شد. بر اساس ارزیابی های اولیه، 26 خودرو و حدود 20 اسکوتر در این حوادث آسیب دیده اند.

آلمان و بویژه برلین، پایتخت این کشور هم در شب سال نوی میلادی صحنه ناآرامی‌ها و حملاتی با مواد آتش زا به نیروهای پلیس و آتش نشانی از طرف برخی گروه‌ها بود که طی آن تعدادی مجروح و دستگیر شدند.

پلیس آلمان در توییتی نوشت: در برلین، افسران پلیس و آتش نشانان هنگام خاموش کردن خودروی در حال سوختن به طور گسترده با ترقه مورد حمله قرار گرفتند.

پلیس در توییتی نوشت که همکاران به معنای واقعی کلمه زیر آتش قرار گرفتند و یک افسر مجروح شد.

سازمان آتش نشانی پایتخت آلمان در مجموع بیش از 1700 ماموریت را گزارش کرد که تقریباً 700 مورد بیشتر از یک سال قبل در زمان محدودیت های کرونا بود. بر این اساس 22 نفر بر اثر اصابت ترقه و مواد آتش زا مجروح شدند. در 38 مورد حمله به اورژانس صورت گرفت که یکی از امدادگران مجروح مجبور شد به بیمارستان برود.

اتحادیه پلیس برلین در واکنش به حملات با ترقه و مواد منفجره به افسران پلیس و آتش نشانان خواستار جدی گرفتن طرح ممنوعیت گسترده استفاده از ترقه شده است. استفان وه، رئیس اتحادیه پلیس برلین در صبح سال نو انتقاد کرد: ما در سرتاسر آلمان دیده‌ایم که از مواد آتش‌زا به‌طور خاص به عنوان سلاحی علیه مردم استفاده می‌شود. این روند باید به پایان برسد.

اتحادیه آتش نشانی آلمان می خواهد خودروهای اورژانس را به دوربین مجهز کند. این واکنشی به حمله به پلیس و آتش نشانی در شب سال نو است.

لارس ویگ، رئیس ایالت برلین هم گفت: آنچه خدمات اورژانس در شب سال نو تجربه کردند غیرقابل تصور بود. آتش نشانی و پلیس در برلین مجموعاً 33 مجروح اورژانس در شب سال نو را شمارش کردند.

انتهای پیام/