گزارش حسابرس رسمی شورای شهر تهران در خصوص حسابرسی شهرداری منطقه 16 برای سال‌های مالی 1396 لغایت 1399 در یکصد و هجدهمین جلسه شورا مورد بررسی اعضاء قرار گرفت.در ابتدای روند بررسی این گزارش، طبق روال معمول حسابرس رسمی شورای شهر تهران به ارائه گزارش خود در این باره پرداخت. 

در ادامه مهدی عباسی، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران، در خصوص نگهداشت اموال و دارایی‌های شهر با محوریت پوشش بیمه تاکید کرد: شهرداری موظف است گزارشی را در رابطه با میزان مطالبات نوسازی بافت فرسوده در شورا ارائه دهد. 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا با تاکید بر اینکه شهرداری باید نسبت به شناسنامه دار کردن اموال شهر اقدام سریع و مناسب را انجام دهد، گفت: اعلام وصول عوارض سیستمی در برخی مناطق و بخش‌ مانند نظارت فنی انجام می‌شود که حسابرسان باید گزارشی را در این رابطه به شورا ارائه دهند.

احمد صادقی، عضو شورا نیز در جریان بررسی گزارش حسابرسی شهرداری منطقه ۱۶ با بیان اینکه شهرداری سیستم بهای تمام شده ندارد، بیان کرد: گزارش حسابرس در تمام مناطق نشان داده که مقدار مالیات بر ارزش افزوده به عنوان بهای تمام شده لحاظ شده است.

صادقی با بیان اینکه شهرداری منطقه فاقد ساختار سازمانی مصوب است، تاکید کرد: باید تکلیف مجموعه‌های مشترک با شهرداری مشخص شود؛ شهرداری فاقد ساختار سازمانی بوده و در حال حاضر امکان مطابقات در تعداد پرسنل با چارت سازمانی مصوب وجود ندارد. 

در ادامه سید احمد علوی، رئیس کمیته گردشگری شورا نیز با بیان اینکه در تمام گزارشات حسابرسی، تعداد نیروهای انسانی مغایر با چارت سازمانی لحاظ شده بود، اظهار داشت: پرسنل با موضوع جمع اموال دارها دچار مشکل هستند و این موضوع دردسرهایی برای کارمندان رسمی دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

علوی گفت در رابطه با مجموعه سهند در منطقه ۱۶ چه کسی پاسخگو خواهد بود که چرا این مجموعه با این میزان ظرفیت و امکانات که مهد بزرگ شدن فوتبالیست‌های مطرح بوده، بسته شده است؟ در این زمینه ترک فعل صورت گرفت و چه کسی باید پاسخ دهد؟

سید مرتضی روحانی، شهردار منطقه ۱۶ تهران در ادامه روند بررسی این گزارش در پاسخ به تذکرات اعضاء بیان کرد: برخی بندهای حسابرسی بین سایر مناطق مشترک بوده و برخی نیز تاکنون رفع شده است؛ برای مثال در دو یا سه ماه اخیر انبارگردانی داشته‌ایم و باید حسابرس حضور داشته باشد که وارد بندهای گزارش نشود.

وی با بیان اینکه صورت وضعیت پیمانکاران و مالیات بر ارزش افزوده در صورتی پرداخت می‌شد که معاف بودیم و نباید پرداخت صورت می‌گرفت، تصریح کرد: نزدیک به ۷.۵ میلیارد تنها در این دو صورت وضعیت، صرف صلاح شهرداری را در نظر گرفته‌ایم که برای کل مناطق می‌توانست ۵۰۰ میلیارد تومان به سود شهرداری باشد.

روحانی با بیان اینکه پروژه شهربانو در حال ساخت است و اعتباری از سوی کمیسیون برنامه و بودجه به این طرح اختصاص یافته است، گفت: طرح مورد نظر در سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

شهردار منطقه ۱۶ با اشاره به اینکه تعدادی از پروژه‌های مشارکتی در این این دوره انجام شده است، بیان کرد: پروژه بافت کار از سال 91 آغاز شده بود، زمانی که نه پروانه‌ای برای آن صادر شده و نه اقدامی در این باره صو.رت گرفته بود؛ پیرو جلسه‌ای که در این خصوص با مسئولان مربوطه برگزار شد، اعاده این پرونده در هیات مدیره مشارکت‌ها مطرح شد، در این راستا در کمیسیون ماده 5 تعداد 2700 پروانه صادر خواهد شد که 1200 میلیارد تومان برای شهرداری عوارض به دبنال خواهد داشت، کارخانه روغن نباتی هم مشکل بافت فرسوده و محیط زیستی داشته که مشکل برطرف و برای هزار واحد پروانه صادر شده است.

وی در ادامه با تاکید بر تامین درآمد سه ساله منطقه از سوی تعدادی از پروژه‌های مشارکتی، گفت: یکی از پروژه‌ها هزار میلیارد و دیگری دو هزارمیلیارد تومان ارزش دارد که در چند ماه آینده به ثمر خواهد نشست و از مسیر تعدادی دیگر از این طرح‌ها نیز در طول سه سال درآمد منطقه را تامین خواهیم کرد؛ ۴۰ معیار مرتبط با بافت فرسوده و سیستم بهای تمام شده در شهرداری در حال انجام است.

روحانی در ادامه از به نتیجه رسیدن و بهره برداری از مجموعه سهند تا 22 بهمن خبر داد و گفت: اقدامات عمرانی در این خصوص در حال انجام است، دو پارکینگ در محله علی آباد جنوبی در حال ساخت است که به ساکنان محله کمک خواهد کرد.

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا در پایان ضمن تقدیر از انجام رفت و روب به عنوان پایلوت در ناحیه ۳ منطقه ۱۶ گفت: این اقدام یکی از اقدامات ویژه شهرداری منطقه ۱۶ بود که باید الگوی سایر مناطق قرار می گرفت.

در پایان بر اساس بندهای تکلیفی گزارش حسابرسی، شهرداری تهران موظف شد نواقص و اشکالات مطرح شده در گزارشات حسابرسی را ظرف مدت یک ماه برطرف و گزارش نهایی را به شورا ارائه دهد.