شهرخبر

معاون اول رئیس‌جمهور: باید با اتکا به مشارکت مردم ظرفیت‌های مغفول مانده کشور را فعال کنیم

معاون اول رئیس‌جمهور: باید با اتکا به مشارکت مردم ظرفیت‌های مغفول مانده کشور را فعال کنیم

مخبر گفت: مردم آمادگی دارند در بازار سرمایه حضور جدی داشته باشند که لازم است با معرفی طرح‌هایی که حاشیه سود بالا دارند، نقدینگی جامعه را به سمت این پروژه‌ها هدایت و زمینه حضور و مشارکت مردم در فعال‌سازی ظرفیت‌های مغفول مانده کشور را فراهم کنیم.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، در جلسه‌ای برای بررسی راهکارهای پیشرفت و تحول صنعت مس در ایران با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور بر برنامه‌ریزی برای تحقق درآمد 10 میلیارد دلاری از صنعت مس با توجه به رتبه پنجم ایران از ذخائر مس دنیا تاکید شد.

مخبر در این جلسه که امروز(یکشنبه) برگزار شد، با اشاره به ظرفیت‌های مغفول مانده خدادادی در کشور و عدم استفاده مناسب از آنها، گفت: باید با استفاده از مشارکت مردم و نقدینگی موجود در جامعه، نسبت به فعال سازی این ظرفیت‌ها در بخش‌های مختلف اقدام کنیم.

وی افزود: مردم آمادگی دارند در بازار سرمایه حضور جدی داشته باشند که لازم است با معرفی طرح‌هایی که حاشیه سود بالا دارند، نقدینگی جامعه را به سمت این پروژه‌ها هدایت و زمینه حضور و مشارکت مردم در فعال‌سازی ظرفیت‌های مغفول مانده کشور را فراهم کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: در سالیان گذشته همواره اداره کشور از طریق درآمدها نظیر درآمدهای حاصل از فروش نفت و اخذ مالیات انجام شده و این در حالی است که اگر بتوانیم کشور را با اتکا به دارایی‌هایی نظیر ذخایر و مخازن نفت و گاز و معادن اداره کنیم، تحولاتی گسترده در توسعه و پیشرفت کشور محقق خواهد شد.

مخبر با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در جلسه درخصوص صنایع مس ایران با هدف‌گذاری دستیابی به تولید یک میلیون تن کاتد مس خاطر نشان کرد: لازم است شرکت ملی صنایع مس ایران ضمن تلاش برای تحقق این هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی و سطح پروازی خود را بیش از این ارتقاء داده و برنامه‌ای دقیق و منسجم برای واگذاری سهام به مردم و افزایش تولید به 3 میلیون تن کاتد مس را در دستور کار قرار دهد.

وی همچنین بر لزوم پرهیز از خام‌فروشی تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم به‌جای خام‌فروشی، زنجیره پایین‌دستی صنایع همچون صنعت مس را با اتکا به ظرفیت‌های موجود فعال کنیم تا شاهد ارزش افزوده هر چه بیشتر و تولید ثروت برای کشور باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور از مدیران شرکت ملی صنایع مس ایران خواست ظرف یک‌ماه آینده برنامه‌ای جامع و مدون برای ایجاد تحول در صنعت مس کشور و همچنین جلب مشارکت مردمی طراحی و آن را ارائه کنند.

در این جلسه که وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گزارشی از برنامه‌ریزی انجام شده برای دستیابی به تولید یک میلیون تن کاتد مس ارائه کردند و به تشریح اهداف این برنامه پرداختند.

براساس این گزارش شرکت ملی صنایع مس ایران قرار است با سرمایه‌گذاری لازم، طرح تولید یک میلیون تن کاتد مس را با هدف افزایش تولید، افزایش درآمدزایی و توسعه اشتغال اجرایی کند که با تحقق این برنامه جایگاه ایران در تولید و اکتشاف صعود قابل توجهی خواهد داشت و تولید کاتد مس از 285 هزار تن به یک میلیون تن خواهد رسید و میزان اشتغال در صنعت مس کشور از 28 هزار نفر به 80 هزار نفر و ظرفیت صادرات نیز از 1,6 میلیارد دلار به 10 میلیارد دلار در سال ارتقاء پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/