شهرخبر

هم‌نام پادشاه فوتبال جهان در گفتگوی اختصاصی با خبر ورزشی:

پسر سرمربی مشهور ایرانی: پدرم به خاطر اسطوره برزیلی اسم من را «پله» گذاشت/ هزاران بار به خاطر اسمم مجبور به توضیح شدم/ همه جا باید کارت ملی ببرم!

زنده یاد پرویز ابوطالب، از جمله فوتبالیست های دهه ۴۰ و ۵۰ کشورمان جزو بازیکنان قدیمی باشگاه تاج تهران به شمار می‌رفت که بیشتر دوران فوتبالی اش را صرف آموزش این ورزش به رده های پایه فوتبالی کرد. پرویز ابوطالب به خاطر علاقۀ زیادی که به اسطوره برزیلی جهان فوتبال، "پله" داشت برای اثبات میزان علاقمندی اش به فوتبال کشور برزیل، نام پله را روی یکی از پسرانش گذاشت. به همین بهانه و پیرو آسمانی شدن پادشاه فوتبال جهان در روزهای اخیر، به سراغ تنها همنام ایرانی اسطوره برزیل و جهان فوتبال رفتیم.

"پله ابوطالب" در گفتگوی اختصاصی با خبر ورزشی، درباره اسم خاصش و دلیل علاقمندی پدرش به این نام، همچنین سالهایی که با این اسم خاص در ایران زندگی کرده است اظهاراتی را مطرح کرد.

اسم‌تان پله است؟

بله! من "پله" هستم و برادرم را هم "سله" نام‌گذاری کردند.

چه زمانی متوجه شدید که اسمتان با بقیه ایرانی‌ها تفاوت دارد؟

از همان دوران کودکی متوجه این موضوع شدم. البته مهمترین زمان همان وقتی بود که به مدرسه رفتم. اسمم برای همه عجیب بود! برای معلمان، ناظم ها و مدیران و همکلاسی هایم! دائم از من سوال می‌کردند که چرا اسمت "پله" است!

لابد بارها توضیح تکراری مربوط به دلیل اسم‌گذاری تان را برای افراد مختلف بیان کرده بودید؟

بله! همین طور است. هر جایی درس می خواندم، در هر مدرسه ای که بودم، وقتی به دانشگاه رفتم و سپس وارد محیط کار شدم این اسم برای همه به شدت آشنا اما غیرمعمول بود.

پرویز ابوطالب و پلۀ ایرانی
زنده یاد "پرویز ابوطالب" سرمربی اسبق تیم فوتبال جوانان ایران همراه با پسرش "پله"

می توانید بشمارید که چند بار این توضیح را برای دیگران بیان کرده اید؟

(خنده)نمی‌توانم بگویم چند بار! خیلی بوده و تعدادش از دستم خارج شده است. ولی هرجا می روم، به ویژه جاهایی مثل بانک یا مراکز اینچنینی، باید حتماً درباره نامم توضیح بدهم، شناسنامه و کارت ملی را نشان بدهم و بگویم که موضوع از چه قرار بوده است. البته این را هم می دانم که تا زنده هستم باید این توضیح را بارها و بارها برای خیلی ها تکرار کنم.

تا به حال شده کسی "پله" را نشناسد؟

خیلی کم! باید بگویم ۹۹% افرادی که اسمم را شنیده‌اند "پله" را می‌شناختند و به همین خاطر مشکلی با معرفی پله نداشتم ولی خودم باید توضیح می دادم که من پسر پرویز ابوطالب هستم و ادامه ماجرا! البته خیلی ها هم بودند که پدرم را می‌شناختند و می دانستند که از فوتبالی های قدیم بوده است.

تا به حال از پدرتان سوال کرده بودید که چرا این اسم را روی شما گذاشت؟

بله! البته مربوط به همان دوران کودکی است. او در این باره به من توضیح داد که چقدر به "پله"علاقه داشته. او همیشه از این فوتبالیست بزرگ حرف می زد و درباره توانایی هایش به ما توضیح می داد. پدرم همیشه می گفت "پله" بهترین فوتبالیست تاریخ بوده و علاقه خیلی زیادی به او داشت.

لابد پدرتان دوست داشت شما هم فوتبالیست شوید؟

من تا سنین نوجوانی در باشگاه بوتان(دیهیم سابق که برای مدتی هم نام "پله" برایش تعیین شده بود ولی در نهایت به بوتان تغییر یافت) زیر نظر پدرم فوتبال بازی می‌کردم ولی بنا به دلایلی ادامه ندادم.

چرا؟

چون می‌خواستم درس بخوانم. آن زمان فوتبال مثل امروز نبود و به لحاظ مالی شرایط امروز را نداشت و به همین خاطر من تصمیم گرفتم ادامه تحصیل بدهم.

در چه رشته ای درس خواندید و امروز شغلتان چیست؟

من در رشته مکانیک درس خواندم و طراحی صنعتی یاد گرفتم و امروز هم مشغول همین کار هستم.

پله

تا به حال خودتان درباره "پله"چقدر تحقیق کرده اید و برای اینکه بدانید اسم چه کسی روی شما گذاشته شده چقدر اطلاعات به دست آوردید؟

تحقیق خاصی نکردم! پدرم همه چیز را درباره "پله" به من می گفت. او اطلاعات زیادی از فوتبال داشت و همیشه هم از فوتبال ایران جلوتر بود. آنهایی که پرویز ابوطالب را می شناختند، میدانند تحقیقات و اطلاعات او در رابطه با فوتبال همواره در سطح اروپا و چندین سال جلوتر از کشورمان بودند. برای نمونه در مسابقات جام جهانی امسال وقتی بحث پاس "کات بک" بود به یادم آمد که پدرم حدود ۳۰ سال پیش که در باشگاه بوتان کار می‌کرد همین تمرین را با بازیکنان نونهال و نوجوان انجام می‌داد و از آنها می خواست که این شکل پاس دادن را یاد بگیرند.

متولد چه سالی هستید؟

من متولد سال ۱۳۵۱ هستم.

تاکنون شده طی این ۵۰ سال در ایران به فردی برخورد کرده باشید که با شما هم نام باشد؟

خبر! تا به حال با چنین فردی برخورد نداشته ام.

قبول دارید اسمتان بین ۸۵ میلیون ایرانی کاملاً منحصربه فرد است؟

بله!

از این نظر چه احساسی دارید؟ فکر میکنید نسبت به بقیه خاص تر باشید؟

به نظر من اسم مهم نیست، اخلاق، رفتار و کردار آدم است که یک انسان را در اجتماع برجسته و خاص، یا برعکس، منفور می کند. برای من مهمتر از "پله" بودن اسمم این است که در خانواده یاد گرفته ام که نام نیک باید از انسان باقی بماند. شباهت اسمی با افراد مشهور یا غیر مشهور آنقدر دغدغه فکری ام نیست.

پله و تیم ملی برزیل

با توجه به اینکه شما هم اسم "پله" بودید وقتی خبر فوت او را شنیدید، متأثر شدید؟

طبیعتاً غمگین شدم! البته به خاطر این که طی یک ماه اخیر اخبار بیماری اش را می شنیدیم تا حدی شنیدن خبر فوتش شوک آور نبود اما به هر حال وقتی یک اسطوره دوستداشتنی مثل "پله" از دنیا می رود طبیعتاً همه غمگین می شوند و من هم از این قاعده مستثنی نبودم.

فیلم بازیهای او را هم دیده بودید؟

فیلم هایی که من از "پله" دیدم همان فیلمهای بوده که از تلویزیون و یا شبکه های مختلف پخش شده.

فیلم فرار به سوی پیروزی با حضور "پله" را دیده اید؟

خیلی وقت پیش! شاید ۳۰ سال قبل. فیلم خاطره انگیزی بود.

خودتان فوتبال را دنبال می‌کنید؟

نه به شکلی که تمام وقتم را صرف آن کنم. بعد از اینکه وارد دانشگاه شدم اولویت های زندگی ام متفاوت شد. البته دوست دارم تا حدی نتایج مسابقات را بدانم اما خیلی پیگیر فوتبال نیستم.

لابد جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را هم در حد بازی های مراحل پایانی دنبال کردید؟

خیر! اتفاقاً چون جام جهانی هر سال نیست و هر چهار سال یکبار تکرار میشود تقریباً همه بازی ها را دیدم.

تیم ملی آرژانتین و لیونل مسی

با توجه به شباهت اسمی شما با نام اسطوره فوتبال برزیل تیم محبوبتان در دنیا کدام تیم است؟

طبیعتاً تیم محبوب من برزیل است. در این جام جهانی هم برزیل تیم محبوب و اولم بود اما با توجه به اینکه این تیم در مرحله یک چهارم نهایی حذف شد از آنجا به بعد طرفدار تیم آرژانتین شدم که خوشبختانه قهرمان هم شد.

بازیکن محبوبتان در طول این سال‌ها کدام بود؟

تقریبا تمام بازیکنان دوران نوجوانی و جوانی ام که چهره های خاص فوتبال بودند جزو بازیکنان محبوبم به شمار می رفتند. برخی به خاطر اخلاق شان و تعدادی به خاطر شرایط فنی.