شهرخبر

خزاعی: حاتمی‌کیا برای به وقت شام ۸ ماه تحقیق و پژوهش کرد

خزاعی: حاتمی‌کیا برای به وقت شام 8 ماه تحقیق و پژوهش کرد

رئیس سازمان سینمایی می‌گوید که اگر فیلم‌ها همراه با تحقیق و پژوهش باشد، آثاری عمیق‌تر و بهتری خواهیم داشت زیرا مبنای علمی دارند و مخاطبان با آنها ارتباط بهتری برقرار خواهند کرد.

محمد خزاعی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم از دسترسی وسیع برای عموم مردم، هنرمندان و فیلمسازان به سامانه بزرگ پژوهشی سازمان سینمایی خبر داد.

او بیان کرد که سازمان سینمایی سامانه‌ای را برای ساماندهی پژوهش‌ها راه‌اندازی کرده و در حال حاضر مشغول بارگذاری پژوهش‌ها است تا در دسترس عموم قرار بگیرد. یعنی برای اولین بار پژوهش‌هایی که تولید می‌شود یا حتی آرشیو پژوهش‌های گذشته همگی بارگذاری خواهند شد تا افرادی که علاقمند هستند از آنها استفاده کنند.

او در ادامه درباره اهمیت پژوهش سینمایی گفت که بحث پژوهش فقط در حوزه فیلمسازان و هنرمندان نیست، بلکه یکی از ضرورت‌ها و فواید مهم آن جنبه راهبردی برای سینمای ایران است. مدیران سینمایی کشور که برای سینمای ایران تصمیم گیری می‌کنند می‌توانند با بهره‌مندی از پژوهش تصمیمات بهتر و دقیق‌تری را برای سینمای ایران بگیرند.

خزاعی گفت: در مواقعی که تصمیم گیری‌ها دشوار می‌شود و نمی‌توانیم به اجماع برسیم، مثلاً درباره آینده نگری در مورد سینمای ایران یا مسائل بین الملل یا مباحث دیگر، در ابتدا کار پژوهشی انجام می‌دهیم و با مبنای علمی‌به سراغ حل و تصمیم گیری درباره آن موضوع می‌رویم. برخی اوقات نیز پژوهش‌ها انجام شده است و برخی اوقات دیگر کار مطالعاتی باید انجام شود و برخی اوقات نیز بر حسب ضرورت‌ها و نیازها سوژه‌ای سفارش داده شود و سپس گروه پژوهشی کاری را انجام می‌دهد و ما می‌توانیم بر مبنای آن تصمیم بگیریم.

معاون وزیر در پاسخ به این سؤال که آیا این پژوهش‌ها مورد استفاده هنرمندان قرار می‌گیرد یا خیر جواب داد: ما پژوهش‌ها را در اختیار هنرمندان  قرار می‌دهیم تا استفاده کنند اما در کل مختارند. در اختیار مدیران هم هست اما به طور کلی پژوهش‌ها اهمیت دارند و موضوعات اساسی سینما فراگیر است که تنها  مربوط به فیلمساز و مدیر نمی‌شود بلکه مربوط به کلیت سینمای ایران است. مانند موضوع مخاطب که هر دو طیف باید به آن توجه داشته باشند

رئیس سازمان سینمایی گفت: از تمام این پژوهش‌ها باید مدیران استفاده کنند. اگر مبنای سینمای ایران پژوهش باشد تصمیمات اشتباه کمتری گرفته می‌شود و فیلم‌های عمیق تری خواهیم داشت و مردم هم از آن فیلم بهره بهتری خواهند برد. در حوزه مستند تحقیق و پژوهش یکی از مولفه‌های جدی است که می‌بینیم فیمسازانی که از این مؤلفه استفاده می‌کنند فیلم بهتری می‌سازند زیرا مبنای علمی‌دارد. در سینمای داستانی نیز همین گونه است. فیلم‌های اجتماعی داریم که پژوهش‌های عمیقی برای آنها انجام می‌شود خصوصا در مورد آسیب‌های اجتماعی.

این تهیه کننده سینما با اشاره به پژوهش و تحقیق ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم به وقت شام گفت: آقای حاتمی‌کیا برای ساخت فیلم به وقت شام نزدیک به 8 ماه درگیر کارهای تحقیقی و پژوهشی فیلم بود. سفر تحقیقی داشت و از نزدیک میدان و فضای مورد نیاز را می‌دید و مصاحبه می‌کرد. خیلی از فیلم‌های خوبی که در کشور ما ساخته می‌شود مبنای علمی‌و پژوهشی دارد.

انتهای پیام/