شهرخبر

آخرین تغییرات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس

آخرین تغییرات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس

رئیس کمیسیون شوراهای مجلس آخرین تغییرات طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس را تشریح کرد.

محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، درباره آخرین روند بررسی طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در مجلس،  اظهار کرد: بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در دستور کار جلسه اخیر کمیسیون قرار داشت که با مصوبه اعضا، اصلاحاتی در این طرح صورت گرفت.

وی یادآور شد:کلیات طرح مذکور در جلسه علنی رد شده بود که با استفاده از ظرفیت ماده 130 آیین‌نامه داخلی مجلس و بنا به درخواست 50 نماینده، طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس، مجدد به کمیسیون شوراها ارجاع داده شده بود.

رئیس کمیسیون شوراهای مجلس درباره تغییرات طرح اصلاح مفادی از طرح انتخابات مجلس ، گفت: در این جلسه برخی پیشنهادات تصویب شد که بیشتر ویرایشی و اصلاح ادبیات قانون‌نویسی بود.

جوکار اظهار کرد: همچنین با مصوبه اعضای کمسیون، مقرر شد استانداران، فرمانداران، شهرداران و بخشدارانی که می‌خواهند در حوزه انتخابیه‌ای که مسئول هستند، برای انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام کاندیداتوری کنند، 6 ماه پیش از ثبت‌نام اولیه از سمت خود استعفا دهند. همچنین اگر شخصی در پیش‌ثبت‌نام، نام‌نویسی نکند نمی‌تواند در ثبت‌نام اصلی اعلام کاندیداتوری کند.

وی بیان کرد:‌ یکی از مواردی که با مصوبه اعضا کمیسیون از طرح مذکور حذف شد، موضوع علی البدل بود که برای نمایندگان در نظر گرفته شده بود. با این شیوه انتخابات میان دوره‌ای مجلس حذف می‌شد، اما با موافقت اعضا طبق روال گذشته مجددا انتخابات میان دوره‌ای بر قرار خواهد شد.

رئیس کمیسیون شوراهای مجلس با اشاره به مهمترین مصوبه اعضای کمیسیون شوراها گفت: در این جلسه با موافقت اعضا انتخابات تناسبی از طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس حذف شد و قرار شد که این موضوع به صورت طرحی مجزا در کمیسیون مطرح و ارزیابی شود.

نماینده مردم یزد در مجلس گفت: طرح مذکور با اعمال اصلاحات جدید به هیات رئیسه مجلس تقدیم شد تا در نوبت رسیدگی در جلسه علنی قرار گیرد.

به گزارش تسنیم، کلیات طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس در جلسه علنی رد شده بود که با استناد به ماده 130 آیین نامه داخلی مجلس و بنا به درخواست 112 نماینده، این طرح مجدد به کمیسیون شوراها و امور داخلی ارجاع داده شده بود.

انتهای‌ پیام/