شهرخبر

تایید ۷۵ درصد مشاغل ثبت شده در سامانه رصد اشتغال

تایید 75 درصد مشاغل ثبت شده در سامانه رصد اشتغال

رئیس دبیرخانه شورای‌عالی اشتغال با اشاره به اینکه ۷۵ درصد مشاغل ثبت شده در سامانه رصد تایید شده اند گفت: سه مرحله نظارت و صحت سنجی (تلفنی, پیامکی, میدانی)نسبت به مشاغل ایجاد شده در سامانه صورت می‌گیرد .

قاسم رستم‌پور ،رئیس دبیرخانه شورای‌عالی اشتغال در گفت‌وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به سامانه رصد و پایش و نظارت بر اشتغال گفت: تا کنون 75 درصد اطلاعات ثبت شده در نظارت تلفنی تایید شده است و ما بقی تایید نشده ها چند سوال دارند که یا تایید می شود و به مرحله بعدی می روند و یا کلا فرد خدمت را دریافت نکرده است و حذف می شود.

 وی ادامه داد:آن دسته از مشاغلی که حذف شوند یعنی به احتمال زیاد در طول مسیر پشیمان شده است و خدمتی دریافت نکرده است. مطابق با داشبورد عملکرد دستگاهی اشتغال کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمیته امداد امام خمینی(ره) و جهادکشاورزی بیشترین ثبت اشتغال کشوری را داشته‌اند.

رستم پور‌با اشاره به سیاست های اشتغال زایی دولت گفت: شناسایی ظرفیت رسته‌های بهره‌ور و اشتغال‌زا در بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات و سازوکار حمایت از اشتغال‌زایی و برنامه اصلاح فضای کسب‌وکار اختصاصی 22رسته در سطح ملی، 8رسته در هر استان و 3رسته در هر ناحیه با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و تدوین شده است که در حال عملیاتی شدن است.

 رئیس دبیرخانه شورای‌عالی اشتغال در ادامه به تدوین برنامه اجرایی با همکاری دستگاه ها در سند ملی مهارت آموزی و اشتغال اشاره کرد و گفت: تدوین برنامه اجرایی با همکاری کلیه دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط در سند ملی مهارت‌آموزی و اشتغال کارکنان وظیفه نیروهای مسلح، تهیه دستورالعمل روزآمد کردن استانداردها و محتوای مجموعه دوره‌های آموزشی، طراحی و اجرای نظام مشاوره و هدایت شغلی و تحصیلی و همچنین طراحی دستورالعمل تشویقی و انگیزشی تحقق نظام صلاحیت حرفه‌ای در کلیه مشاغل و کسب‌وکارها از مصوبات شورای‌عالی اشتغال است که می‌تواند نیروی کار موردنیاز برای تولید و اقتصاد دانش‌بنیان مورد تأکید مقام معظم رهبری را تربیت کند. همچنین شناسایی 400هزار کارآفرین با هدف شناسنامه‌دار کردن کارآفرینان و فراهم کردن زمینه حمایت از آنها از اقدامات مهم برای نیروی انسانی توانمند در حوزه اشتغال آفرینی است.

 وی افزود:  طرح شناسایی مشاغل سیار (دستفروش‌ها) با هدف ساماندهی این مشاغل، شناسنامه‌دار کردن دستفروشان، کمک به برقراری حمایت‌های اجتماعی و فراهم کردن بازارهای موقت و محلی برای مشاغل غیررسمی و سوق دادن مشاغل غیررسمی به اشتغال رسمی و ایجاد فضای بهینه اشتغال در کشور از تدابیر دیگر در سال جاری است.

 انتهای پیام/