شهرخبر

ائتلاف سعودی ۴ کشتی حامل سوخت برای یمن را توقیف کرد

ائتلاف سعودی کشتی حامل سوخت یمن را توقیف کرد

شرکت نفت یمن اعلام کرد که ائتلاف سعودی چهار کشتی حامل بنزین، مازوت و گازوئیل برای مردم یمن را توقیف کرده است.

به گزارش مشرق، «عصام المتوکل» سخنگوی شرکت نفت یمن، شامگاه امروز (جمعه)، ‌ اعلام کرد که ائتلاف سعودی چهار کشتی حامل سوخت برای یمن را به‌رغم آنکه در جیبوتی مورد بازرسی قرار گرفته بودند، توقیف کرده است.

بنابر گزارش شبکه «المسیره»، سخنگوی شرکت نفت یمن خبر داد که چهار کشتی توقیف‌شده شامل یک کشتی حامل بنزین به نام «سی ادور»، یک کشتی حامل مازوت به نام «گلف ایتوز»، دو کشور حامل گازوئیل به نام‌های «پرنسس خدیجه» و «سوپرانو سیرین» بوده‌اند.

عصام المتوکل، ائتلاف سعودی و سازمان ملل متحد را مسئول کامل خسارات ناشی از توقیف این چهار کشتی دانست.

او در پایان از جامعه بین‌الملل، شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های حقوق‌بشری خواست که با اعمال فشار بر ائتلاف سعودی چهار کشتی‌ یادشده را آزاد کنند و مانع دزدی‌دریایی شوند.

سازمان ملل در جیبوتی مقری برای اجرای مکانیسم «راستی آزمایی و بازرسی سازمان ملل» موسوم به (UNVIM) دارد؛ این مکانیسم برای بازرسی و اطمینان حاصل کردن از محموله‌ کشتی‌هایی است به مقصد بندرهای تحت کنترل صنعاء در یمن در حرکت هستند.

با آنکه سازمان ملل کشتی‌های حامل سوخت به مقصد یمن را مورد بازرسی قرار می‌دهد، اما ائتلاف سعودی کشتی‌های مذکور را توقیف می‌کند و به آن‌ها اجازه عبور به بندر الحدیده را نمی‌دهد آن هم در شرایطی که مردم یمن در شرایط محاصره به‌شدت به محموله‌های سوختی این کشتی‌ها نیازمند هستند.