گروه هفت بیانیه صادر کرد

وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه هفت با صدور بیانیه‌ای مشترک خواستار تجدید نظر دولت موقت طالبان در خصوص منع کار زنان در سازمان‌های غیردولتی داخلی و خارجی شدند.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای دولت انگلیس منتشر شد، آمده است: وزرای امور خارجه استرالیا، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، نروژ، سوئیس، هلند، بریتانیا، و ایالات متحده آمریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپا به شدت نگران هستند که حکم خطرناک طالبان برای ممنوعیت کار زنان در سازمان های غیر دولتی ملی و بین المللی (NGO)، میلیون‌ها افغان را که برای زندگی به کمک های بشردوستانه وابسته هستند، در معرض خطر قرار می دهد. ما از طالبان می خواهیم که فوراً درباره تصمیم خود تجدیدنظر کنند.

این بیانیه می‌افزاید: زنان در عملیات های بشردوستانه نقش محوری ایفا می‌کنند. اگر آن‌ها در عملیات کمک رسانی شرکت نکنند، سازمان های غیردولتی قادر نخواهند بود به آسیب پذیرترین افراد کشور دسترسی پیدا کنند و غذا، دارو و سایر مواد و خدماتی را که برای زندگی مردم نیاز است، تامین کنند.

در بیانیه یادشده با بیان این ادعا که «طالبان همچنان به تحقیر حقوق، آزادی ها و رفاه مردم افغانستان، به ویژه زنان و دختران، و بی علاقگی خود به روابط عادی با جامعه جهانی ادامه می دهند» آمده است: ما از درخواست‌های مردم افغانستان برای بازگشت دختران و زنان به کار، مدرسه و دانشگاه و برای ادامه ایفای نقش‌های اساسی در تامین کمک‌های بشردوستانه و نیازهای اساسی حمایت می‌کنیم و از طالبان می‌خواهیم که به مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حقوق فرهنگی زنان و دختران افغانستان احترام بگذارند.

وزرای امور خارجه کشورهای گروه هفت در پایان این بیانیه تصریح کردند: ما در تماس نزدیک با سازمان ملل هستیم، که از طالبان می‌خواهد فوراً این تصمیم را لغو کند. این امر از هرگونه اختلال جلوگیری می کند و امکان تداوم کلیه عملیات بشردوستانه سازمان های غیردولتی بین المللی و ملی را فراهم می کند.

وزارت اقتصاد دولت موقت طالبان روز شنبه کار زنان در موسسات غیردولتی داخلی و خارجی را ممنوع اعلام کرد.

سازمان ملل متحد شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که از این دستور «عمیقاً نگران» است.