شهرخبر

دیدنی‌ترین بناهای اطراف مسجد جامع کاشان

جاذبه‌های نزدیک مسجد جامع کاشان خارق‌العاده هستند، با ما همراه باشید تا از دیدنی‌ترین بناهای اطراف مسجد جامع کاشان بیشتر بدانیم.

دیدنی‌ترین بناهای اطراف مسجد جامع کاشان

سلام نو _ سرویس گردشگری: مسجد جامع کاشان یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی این شهر است که از دوره ی سلجوقیان در این شهر باقی مانده و مناره های آن از قدیمی ترین بناهای تاریخی کاشان است. مسجد جامع یا مسجد جمعه در گذشته های دور یک آتشکده بوده و بعد از ورود اسلام به ایران این بنای تاریخی تبدیل به مسجد شد و هم اکنون هم از آن با عنوان مسجد در کتب تاریخی یاد می شود. مسجد جامع کاشان در خیابان بابا افصل، محله ‌ی میدان کهنه در کوچه‌ ی شهیدان دقیقی قرار گرفته است.

معماری خاص مسجد جامع کاشان

معماری آن همانند تاریخی که داشته بسیار شکوهمند و فوق العاده است. این مسجد آجری با مقصوره و ایوان مرتفعی در زیر خود دارد یک صحن وسیح را نیز شامل می شود و همچنین دارای دو شبستان بزرگ و یک شبستان زیرین در سمت شمالی خودش می باشد. در وسط این مسجد نیز یک حوض خانه قرار دارد و کتبه ی گنبدی مسجد که محراب اصلی را پوشانده نیز نام ملکشاه و وزیر وی نظام الملک طوسی نیز به چشم می خورد. ارتفاع ایوان اصلی که در ضلع غربی مسجد قرار گرفته است، در بلندترین نقطه برابر ۱۳/۸ متر و در قسمت هم سطح پشت بام ۱۱/۲ متر است.

دیدنی‌ترین بناهای اطراف مسجد جامع کاشان

در سمت جنوب شرقی مسجد مناره های آجری قرار گرفته که کهن ترین بناهای تاریخی در کاشان به شمار می روند. این خشت ها نیز در ابعادی حدود ۷*۳۲*۳۲ سانتی‌متر می باشند. در قسمت پایین مناره یک کتیبه‌ ی سه سطری با آجر برجسته وجود دارد و جالب است بدانید که مناره های مسجد جامع کاشان بعد از مناره ‌های مسجد میدان ساوه و مسجد زواره، سومین مناره‌ ی قدیمی تاریخ ‌دار ایران به شمار می رود. با گذر زمان مسجد جامع کاشان بارها به طور کلی و جزئی نیز تخریب شده است و در هر بار تعمیر و بازسازی که در آن صورت گرفته نیز تغییرات عمده ای به کار رفته است.

عمده ترین تخریبی که در این مسجد نیز رخ داد در سال ۱۱۹۲ هجری قمری بود که زلزله ای مهیب اتفاق افتاد و خرابی های زیادی برای این مسجد به بار آورد. حدود ۱۰ سال طول کشید تا عبدالرزاق خان حاکم شهر کاشان این مسجد را بازسازی کند. در این زلزله کریم خان زند کارگران ساختمانی را از اصفهان و شهرهای دیگر به کاشان آورد تا به کار بازسازی شهر و مسجد سرعت ببخشد. در سال ۱۳۱۵ مسجد جامع کاشان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

دیدنی‌ترین بناهای اطراف مسجد جامع کاشان

دیدنی‌های نزدیک مسجد جامع کاشان

کاشان یکی از شهرهای زیبای تاریخی ایران است که برای افراد علاقمند به تاریخ و هنر در هر گوشه این شهر یک جاذبه دیدنی پیدا می شود. هنر معماری مردم کاشان، همواره منجر به خلق آثار زیبا و کم نظیری شده است که چشم هر بیینده ای را به خود خیره می کند. زمانی که به کاشان بروید قطعا از دیدن مسجد جامع کاشان لذت خواهید برد، چرا که تنها یادگار برجای مانده از دوران تاریخ پس از اسلام است که از زلزله سخت و ویرانگر سال ۱۱۹۲ بر جای مانده است.

اما پس از دیدن مسجد جامع کاشان که به نوعی موزه معماری ایرانی به شمار می آید، پیشنهاد می شود از چند جاذبه گردشگری دیگر کاشان که در نزدیکی مسجد واقع شده اند نیز بازدید به عمل بیاورید، تا از زیبایی آن بناها نیز لذت ببرید. در ادامه این یادداشت به معرفی جاهای دیدنی کاشان که در اطراف مسجد جامع کاشان قرار دارند خواهیم پرداخت. با لوکس ویلا همراه باشید.

دیدنی‌ترین بناهای اطراف مسجد جامع کاشان

خانه طباطبایی ها: یکی از زیباترین نمونه های خانه ایرانی با اسلوب معماری اصیل خانه طباطبایی ها است. خانه طباطبایی ها متعلق به دوره قاجار است و بانی آن یکی از تجار مشهور فرش آن دوران بوده است. خانه طباطبایی ها در فاصله ۲ کیلومتری مسجد جامع کاشان واقع شده است و با شش دقیقه رانندگی در مسیری بدون ترافیک به آن جا خواهید رسید. برای رفتن به خانه طباطبایی ها، وارد کوچه شهیدان دقیقی شوید و سپس به سمت خیابان فاضل نراقی برانید. از آن جا به خیابان علوی بروید تا به خانه طباطبایی ها برسید.

خانه بروجردی ها: در مجاورت خانه طباطبایی ها، خانه بروجردی ها واقع شده است که آن جا نیز به لحاظ زیبایی، بی نظیر است. محال است که از خانه بروجردی ها بازدید به عمل آورید و زیبایی های نهفته در آن جا را فراموش کنید. خانه بروجردی ها به خاطر یک ماجرای عاشقانه ساخته شده است. بین دو خانواده طباطبایی و خانواده بروجردی در آن زمان یک پیوند ازدواج رخ داده بود. از مسجد جامع کاشان تا خانه بروجردی ها حدود ۱۸۰۰ متر فاصله وجود دارد. اگر از طرف خیابان علوی به سمت خانه بروجردی ها بروید، حدود ۵ دقیقه فاصله تا آن جا وجود دارد.

دیدنی‌ترین بناهای اطراف مسجد جامع کاشان

حمام سلطان امیراحمد: در مورد این حمام تاریخی که تزئینات معماری بسیار زیبا و دیدنی دارد، داستان طولانی و غم انگیزی بیان شده است. این حمام در طول تاریخ، ۱۷ بار مورد مرمت قرار گرفته است، زیرا از زلزله گرفته تا تخریب و بسیاری از بلایای طبیعی و غیر طبیعی سعی در نابودی این بنای تاریخی داشته اند، اما دست روزگار باعث شده تا اکنون این بنا به عنوان یک جاذبه تاریخی مورد بازدید قرار بگیرد. این بنا در فاصله ۱۶۰۰ متری مسجد جامع کاشان و در نزدیکی خانه بروجردی ها واقع شده است.

دیدنی‌ترین بناهای اطراف مسجد جامع کاشان