شهرخبر

دادگاه عالی آمریکا دستور ادامه اجرای سیاست‌های مرزی ترامپ را صادر کرد

دادگاه عالی آمریکا دستور ادامه اجرای سیاست‌های مرزی ترامپ را صادر کرد

دادگاه عالی آمریکا دستور داد قانون محدودیت مرزی دوران ترامپ به قوت خود باقی بماند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دادگاه عالی آمریکا دستور داد قانون بحث برانگیز محدودیت مرزی دوران ترامپ موسوم به قانون 42، در حال حاضر به قوت خود باقی بماند.

براساس این گزارش، دادگاه عالی با نقض حکم دادگاه فدرال واشنگتن دستور داد که سیاست های مهاجرتی دوران ترامپ همچنان اجرا شود.

دادگاه فدرال واشنگتن ماه گذشته حکم داده بود که این سیاست مهاجرتی باید پایان یابد.

این حکم از سوی دادگاه عالی زمانی صادر شد که 19 دادستان جمهوری خواه آمریکایی در دادخواستی اضطراری خواستار ادامه اجرای این سیاست مهاجرتی شدند که قرار بود هفته جاری به پایان برسد.

قاضی محافظه کار نیل گورساچ پس از صدور این رای اظهار کرد بحران مرزی فعلی آمریکا، بحران شیوع کووید 19 نیست. دادگاه ها نباید به تداوم طرح های اجرایی تنها در یک موقعیت اضطراری خاص فکر کنند در حالی که مقامات کشور از پرداختن به شرایط اضطراری دیگر خودداری می کنند.

این دادگاه همچنین ماه فوریه را زمان رسیدگی به درخواست های شفاهی در این پرونده اعلام و تصمیم گیری نهایی را به ماه ژوئن موکول کرد.

قانون محدودیت مرزی 42، برای نخستین بار در دولت ترامپ و از ابتدای بهار 2020 و در زمان آغاز همه گیری کرونا اجرایی شد. برطبق این قانون مهاجران اجازه ورود به خاک آمریکا را نداشته و مقامات مرزی درخواست پناهندگی آنها را به دلیل شرایط بهداشتی بررسی نمی کنند.

از زمان اجرای این قانون انتقادهای شدیدی از سوی فعالان حقوق مهاجران مطرح شده و آنها معتقدند این قانون ظالمانه و غیرانسانی است و به دلیل آنکه محدودیت های دوران کرونا لغو شده، این قانون نیز باید لغو شود.

در همین حال مقامات مرزی و برخی جمهوری خواهان بر این باورند که پایان دادن به این سیاست منجر به هجوم گسترده مهاجران به سوی مرزهای آمریکا می شود.

 

انتهای پیام/