به گزارش اکوایران، بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱ نهادهای دولتی موظف بودند، ۳۰ درصد خدمات پر کاربرد خود را تا پایان شهریور به پنجره واحد هوشمند دولت الکترونیک متصل کنند. اما مهر ماه بسیاری از دستگاه های اجرایی به سامانه متصل نشدند. در نهایت ابراهیم رئیسی، مهلت اتصال به پنجره واحد را تا پایان دی تمدید کرد.

 

محسن شیراوند، معاون توسعه بازرگانی وزیر جهادکشاورزی درباره آخرین وضعیت اتصال وزارت جهادکشاورزی به پنجره واحد گفت، هنوز دو مجموعه شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام به پنجره واحد متصل نشدند. او در توجیه تعلل  وزارتخانه گفت: این خدمات عمومی نیست و مسائل خاص خود را دارد و در حوزه اتصال به آن پنجره واحد نمی‌گنجد.

به نقل از صدا و سیما او افزود: در حوزه ذخایر استراتژیک با وزارت ارتباط به توافق رسیدیم که خدمات عمومی نمی‌دهد. اما درباره دسته دوم، خدماتی  که این دو شرکت دولتی ما ارائه می‌دهند موضوع فرق می‌کند. اما مسئله اینجاست که سامانه بازارگاه در شرکت پشتیبانی امور دام نیز  از سال ۹۸ خدماتش را در بستر فضای مجازی و به صورت کاملاً الکترونیک ارائه می‌کند؛ آنچه محل صحبت است اتصال این سامانه به پنجره واحد است که همه این‌ها در یک پلتفرمی و یک وب سایت یا مجموعه بشود ارائه کرد.

شیراوند درباره اینکه تا پایان مهر ماه مهلت داشتند که متصل شوند برای ۳۰ درصد خدمات پرکاربرد خود، گفت: بیش از ۸۵ درصد خدمات ما در وزارت جهاد کشاورزی متصل کردیم، خدمات عمومی را هم اگر در بستر الکترونیک بخواهیم بگیریم ۱۰۰ درصد خدماتمان الکترونیک است، اما نکته آن اتصال به پنجره واحد است که ۸۵ درصد متصل شده و ۱۵ درصد مانده که این مسائل فنی و آی تی است که  همکاران در حوزه فنی قول دادند تا دی حل شود.

این موضوع را اکوایران از کمال ربانی زاده رئیس رصد خانه کشاورزی پیگیری کرد و او پاسخی متفاوت داد؛ او گفت: تاکنون بالای 80 درصد خدمات ما به پنجره واحد متصل شده است. ما حتی تمام فعالیت‌های پر کاربردمان از فروردین 1401 به پنجره واحد شده است. ما اکنون فقط هزار و 30 خدمت و زیر خدمت داریم که به سامانه وصل نشده است که آنها نیز چون درحال گسترش است نمی‌توانیم زمان مشخصی برای اتصال کل مجموعه به پنجره واحد بدهیم. 

او افزود: در هر مقطع با یک بخشنامه و دستور العمل جدید ما موظف به ایجاد یک خدمت و زیر خدمت هستیم پس نمی‌توانیم بگویم زمان اتصال یک زمان مشخص است. این زمان شناور براساس هر خدمتی است.

البته ربانی زاده گفت: چون بخشی از خدمات شرکت پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی به مردم ارتباط ندارد، نیازی به اتصال نیست و به همین دلیل  بخشی از این سامانه هنوز به پنجره واحد وصل نشده است. او تاکید کرد، بازارگاه نیز به پنجره واحد وصل شده بود.