شهرخبر

مراسم اختتامیه اولین کنگره ملی شهدای غواص برگزار شد

مراسم اختتامیه اولین کنگره ملی شهدای غواص برگزار شد

مراسم اختتامیه اولین کنگره ملی شهدای غواص «معبر عشق» در سالن همایش‌های بین‌المللی خلیج فارس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مراسم اختتامیه اولین کنگره ملی شهدای غواص «معبر عشق» در سالن همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد. 

عرب‌وند دبیر کنگره‌ در ابتدای این برنامه با تشکر از مجامع و صنوفی که از این کنگره حمایت کردند متنی را درباره انگیزه و دلایل برگزاری این برنامه و قدردانی شهدای دفاع مقدس خواند و گفت: امیدواریم این کنگره در سال‌های بعد نیز ادامه داشته باشد. 

در بخش بعدی و با دعوت مجری برنامه، کشاورز مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش و رییس کنگره شهدای غواص به روی سن آمد. 

او با اشاره به سفارش رهبری بر حفظ یاد و نام خانواده‌های شهدا این کنگره را در این مسیر خواند و گفت که پیام شهدا برای ما قوی بودن در هر زمینه و جایگاه است. باید جهادی کار کنیم و در این مسیر تمام تلاشمان را به کار بگیریم. 

بعد از این حجت‌الاسلام بی‌نیاز امام جمعه کیش در صحبت‌هایی بیان کرد: باید از عزیزانی که این کنگره را برگزار کردند تشکر کنم، امیدوارم اگرچه از مظلومیت شهدای غواص این است که امسال این برنامه با تأخیر از زمان تشییع شهدای غواص برگزار می‌شود اما برکت خون‌های آنان در این سال‌ها راهگشای مشکلات کشور بوده است. باید حماسه شهدای کشور را در عملیات کربلای چهار گرامی بداریم و سال‌های بعد نیز این برنامه ادامه داشته باشد. 

او گفت: در این جزیره به جلسات معنوی نیاز داریم تا به برکت خون آنان فضای معنویت ایجاد شود برای همین به مراسماتی مانند کنگره شهدای غواص و برنامه‌های ارزشی و معنوی در کیش داشته باشیم. ایام فاطمیه است که در دفاع از ولایت و ارزش‌ها الگو ما است و شهدای ما دنباله رو راه حضرت زهرا هستند که به همین واسطه اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران را حفظ کردند. گرامی داشت شهدای ما نظام را حفظ کرده است. همه مردم و جامعه اسلامی ما با شهدای ما تجدید بیعت می‌کنند زیرا دشمن ما از ایران قوی و مقتدر می‌ترسد. 

در بخش بعدی امام جمعه اهل سنت کیش در سخنان خود گفت: باید این برنامه و کنگره‌ها در کیش ادامه داشته باشد. باید یاد و نام شهدا را زنده نگه داریم، اگر از نفس افتاده‌اند برای آن است که ما از نفس نیافتیم، اگر آنان به خاک افتاده‌اند برای آن است که ما به خاک نیافتیم. اعتقاد ما این است که هرچه داریم از شهدا داریم. خبر پیدا شدن پیکر پاک شهیدان مظلوم غواص که با دستان بسته پیدا شدند بهانه‌ای شد تا حماسه‌های آنان مرور شود. بازگشت آنان حماسه‌هایی رقم زد و بازتابی بزرگ در میان مردم داشت و انعکاس‌هایی در رسانه‌های جهانی داشت. ما وارثان خون شهیدان هستیم، ما روایت سازان و مستندسازان وظیفه داریم یاد و نام آنان را زنده نگه داریم. 

در بخش بعدی پس از پخش کلیپی محمود انوشه پژوهش‌گر و کارشناس خانواده و موفقیت به ایران سخنرانی پرداخت. او با بیان جایگاه انسان عالم و ارزش علم حقیقی گفت علمی که به معرفت بدل نشود بی‌فایده است. علوم تخصصی به معرفت تبدیل نمی‌شود آنچه که به معرفت حقیقی تبدیل می‌شود دانش افق نگر است. مولانا درباره چینیان می‌گوید که آنان دانش داشتند و همزمان با این دانش اخلاق و معرفت داشتند. 

وی گفت به عنوان برادر دو شهید و جانباز می گویم که آیا زندگی بعد مرگ مهم است یا نه؟ اما به نظرم این سوال اصلا مهم نیست سوال اصلی این است که قبل از مرگ زندگی کرده‌ای یا خیر؟ قبل از انکه بدانیم کی این دنیا را خلق کرده است باید بدانیم چه کسی دنیای ما را نابود می‌کند. پاکی، پلیدی، پوچی گمراهی سه راه کلی در جهان است که با آن زندگی می‌کنیم. بعد مرگ ما را با آن می‌سنجد. شهدای ما راه اول را انتخاب کردند و به ما آموختند که سرچشمه مشکلات ما ناتوانی‌های ما است و باید برخی‌ها را گم کنید تا خودتان را پیدا کنید. فرق بین عابد و عبد است و آنان این را به ما نشان دادند. مهم این است که چقدر زندگی می کنیم نه اینکه چقدر زنده‌ایم. مودب‌ترین بخش جامعه ما شهدای ما هستند. از واژه جنگ استفاده نکنید ما با هیچ کس در سر جنگ نبودیم، فتنه‌ای می‌خواهد واژه جنگ را جای واژه دفاع مقدس بگذارد. فتنه در فرهنگ عرب زمانی است که شدت گرد و خاک به حدی زیاد است که نمی‌توانیم جلوی‌مان را ببینیم؛ امروز نیز روزگار فتنه‌ای داریم.

بعد از این سردار سرتیپ پاسدار محمد جعفر اسدی معاون قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیا (ص) اظهار کرد: ولی فقیه به عنوان رکن اصلی نظام انقلاب اسلامی از ابتدای پیروزی آن در راس بوده و با اتکا به آن این نظام تاکنون از گزند دسیسه ها در امان مانده است.

وی افزود: همچنین انقلاب اسلامی توانسته با اتکا به ولی فقیه هم اکنون قدرت استکبار جهانی را تنزل داده و این روند همچنان ادامه دارد.

سردار اسدی یادآور شد: طی سه ماه گذشته همه رسانه معاند دنبال مایوس کردن مردم هستند به این نکته توجه ندارند که در جمع درس گرفتگان مکتب حسینی، یاس جایی ندارد.

وی با بیان اینکه در این مدت تمامی پیکان ها به سمت ولی فقیه نشانه رفته است و در رسانه ها هزاران دروغ به خورد جوانان ایرانی داده اند افزود: با توجه آموزه های نهضت حسینی تکلیف مردم انقلابی در خصوص مقابله با این دسیسه ها مشخص شده و این همان تکیه بر استواری و مقاومت و پیروی از ولایت فقیه است.

انتهای پیام/