شهرخبر

پهلودهی نفتکش ۳۲۰ هزار تنی در بندرعباس

پهلودهی نفتکش 320 هزار تنی در بندرعباس

معاون امور دریایی بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: عملیات یدک‌کشی و پهلودهی دومین نفتکش سوپرتانکر غول پیکر ۳۲۰ هزار تُنی در مجموعه کشتی سازی با موفقیت انجام شد.

به گزارش خبرگزاری برنا، اسماعیل مکی‌زاده معاون اموردریایی بنادر و دریانوردی هرمزگان، با اشاره به عملیات پهلودهی دومین نفتکش سوپرتانکر غول پیکر ۳۲۰ هزار تنی در بندرعباس، اظهار کرد: گروه عملیات دریایی بندر شهید رجایی برای دومین بار با بهره‌گیری از تجربه و تخصص خود با ایمنی کامل موفق به پهلودهی این شناور در مجتمع کشتی سازی در بندرعباس شدند.

وی ادامه داد: این عملیات داکینگ شناوری با این ابعاد در داخل کشور ایران برای دومین بار است که انجام شده و تا پیش از این شناورها با این ابعاد می بایست برای انجام عملیات به یاردهای تعمیرات کشتی در خارج از کشور مراجعه می‌کردند.

معاون اموردریایی بنادر و دریانوردی هرمزگان بیان کرد: نفتکش یادشده متعلق به ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران از نوع «نفت‌کش غول‌پیکر» است که ۳۳۳ متر طول و ۳۲۰ هزار تن وزن قابل بارگیری دارد.

به گفته مکی‌زاده؛ عملیات پهلودهی و انجام تخلیه و بارگیری این نوع نفتکش‌های سوپر تانکر به علت آبخور بالای آنها (۲۲.۵ متر) و محدودیت‌های مانوری این دست از شناورها، تنها در پایانه‌های دریایی مخصوص مانند جزیره خارک صورت می‌گیرد.

وی افزود: عملیات ورود کشتی‌ها به حوضچه خشک از پیچیده‌ترین عملیات‌های مانوری کشتی‌ها بوده که با توجه به ابعاد قابل توجه کشتی سوپر تانکر ناشا، برنامه‌ریزی دقیق توسط تیم عملیاتی بندر شامل راهنمایان، یدک‌کش‌ها، ملوانان طناب‌گیر و کارشناسان دریایی بندر شهید رجایی انجام و اجرایی شده است.

این مقام مسئول یادآور شد: تیم پایلوتیج (راهنمایی کشتی) اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با مرکزیت بندر شهید رجایی شامل نیروهایی باتجربه در سال‌های اخیر موفق به انجام کارهای ویژه‌ای در زمینه هدایت کشتی‌ها شده که بیش‌تر آنها با انجام این عملیات‌های مهم، زمینه خودکفایی و حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی را فراهم کرده اند.

معاون اموردریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: این تیم ۳۵ نفری به عنوان سکان‌داران زبده عرصه حساس صنعت دریانوردی سالانه انجام بیش از ۱۰ هزار مورد عملیات راهنمایی کشتی‌های اقیانوس‌پیمای در حال رفت و آمد به بنادر استان را بر عهده دارند.

سوپر تانکرها بزرگترین نفت‌کش‌های نفت خام در صنعت دریانوردی جهان هستند که شامل نفت‌کش‌های غول‌پیکر و نفت‌کش‌های کوه‌پیکر با ظرفیت‌های بیش از ۱۶۰ هزار تن وزن قابل بارگیری (DWT) می‌شوند.

عملیات هدایت، یدک‌کشی و پهلودهی یک فروند نفتکش سوپرتانکر غول‌پیکر ۳۲۰ هزار تنی در بندرعباس نخستین بار تیرماه سال ۹۸ انجام شد.

انتهای پیام