شهرخبر

بهبود شرایط اقتصادی با اعتماد واقعی به بخش خصوصی میسر می‌شود

بهبود شرایط اقتصادی با اعتماد واقعی به بخش خصوصی میسر می‌شود

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: برای عبور از مشکلات فعلی و بهبود شرایط اقتصادی، اعتماد واقعی به بخش خصوصی باید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ذبیح‌الله خدائیان؛ رئیس سازمان بازرسی کل کشور طی نشستی میزبان اعضای انجمن مدیریت جهادی کشور و تعدادی از تولیدکنندگان و کارآفرینان بود. در این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید، تعدادی از تولیدکنندگان به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور پس از شنیدن اظهارات اعضای این انجمن و جمعی از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی و با تأکید بر لزوم اجرای خصوصی‌سازی بر اساس اصل 44 قانون اساسی به منظور داشتن یک اقتصاد پایدار، تصریح کرد: تمام صاحب‌نظران در اداره امور حکومت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که دولت، تولید‌کننده خوبی نیست بلکه باید با پای کار آمدن بخش خصوصی، دولت سیاستگذاری و نظارت را مورد توجه قرار دهد.

وی اعتماد به بخش خصوصی را از جمله ملزومات اجرای خصوصی‌سازی و حمایت از تولید و اشتغال عنوان کرد و گفت: برای عبور از مشکلات فعلی و بهبود شرایط اقتصادی، اعتماد واقعی به بخش خصوصی باید در دستور کار قرار گیرد.

خدائیان توانمندسازی بخش خصوصی را به عنوان نکته بعد مورد توجه قرار داد و با تأکید بر اینکه تسهیلات باید مولد باشد، افزود: باید تسهیلات به اموراتی که در تولید نقش دارد تخصیص یابد نه در واسطه‌گری و سوداگری که افزایش نقدینگی و تورم را به همراه دارد.

این عضو شورای عالی قوه قضائیه با بیان اینکه باید به بخش خصوصی کمک کرد، افزود: بخش خصوصی نیاز به سرمایه در گردش و در مواردی تأمین ارز برای خرید ماشین آلات دارد.

رئیس سازمان بازرسی مقوله امنیت سرمایه‌گذاری را مورد توجه قرار داد و با تأکید بر اینکه باید کارشناسی‌های لازم و دقیق قبل از صدور مجوز‌ها انجام شود، افزود: گاهی با مواردی از سرمایه‌گذاری یا واگذاری مواجه می‌شویم که در آن مجوز‌ها از مراجع مربوطه اخذ شده؛ اما بعد از مدتی و علی الخصوص پس از طرح موضوع در فضای مجازی همان دستگاه‌هایی که با موافقت آنها این سرمایه‌گذاری صورت گرفته از نظریات خود عدول کرده و سرمایه‌گذار را تنها می‌گذارند که با این روند سرمایه‌گذاران جرات سرمایه‌گذاری را از دست خواهند داد.

وی ادامه داد: روند واگذاری‌ها در سال‌های گذشته موفقیت‌آمیز نبوده است؛ زیرا یا واگذاری‌ها به بخش خصوصی به مفهوم واقعی صورت نگرفته است و بیشتر به عنوان رد دیون به خصولتی‌ها واگذار شده است یا به تولیدکننده اصلی واگذار نشده است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با رد این نظریه که هرچه در واگذاری‌ها قیمت فروش بالاتر باشد به نفع دولت است، تصریح کرد: اگر دولت با بررسی همه‌جانبه، یک واحد تولیدی را رایگان و یا با قیمت کمتر به متخصصین خبره و کار بلد و‌کننده کار واگذار کند به طوری که شخص خریدار با توسعه آن بنگاه اقتصادی اشتغال ایجاد کرده و تولید را افزایش دهد و دولت هم مالیات خود را اخذ کند قطعاً جامعه از برکات این اقدام نفع خواهد برد درحالی که دیده می‌شود که برخی واگذاری‌ها منجر به تعطیلی واحد تولیدی شده‌اند.

خدائیان با اشاره به پیگیری‌های سازمان بازرسی برای ایجاد شفافیت، از تشکیل دبیرخانه دائمی این موضوع خبر داد و اقدامات این سازمان در حوزه نظارت بر فرآیند مجوز‌های الکترونیکی کسب و کار را تشریح کرد.

مدیران استنکاف‌کننده از قانون به دستگاه قضائی معرفی شده‌اند

وی گفت: در این رابطه ده‌ها جلسه با وزارت اقتصاد، هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کمیته تخصصی ذیل آن برگزار و ضمن هشدار به مراکز متولی، تعدادی از مدیران به دلیل استنکاف از اجرای قانون به دستگاه قضائی معرفی شده‌اند.

این مسئول عالی قضائی با تأکید بر اینکه مطابق تأکیدات ریاست محترم قوه قضائیه سازمان بازرسی همه مساعی خود را بر رفع موانع تولید به کار می‌برد، به تشکیل کارگروه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و صیانت از نخبگان در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری و دستورات ریاست محترم قوه قضائیه از همان روز‌های ابتدای سال 1401 اشاره کرد.

خدائیان از جمله اقدامات اثربخش سازمان بازرسی در این حوزه را لغو مناقصه 62 میلیاردی با یک شرکت خارجی با هدف حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی عنوان و به بازدید از اکثر شرکت‌های دانش‌بنیان کشور از سوی رئیس، معاونین و بازرسان این سازمان اشاره کرد.

رئیس سازمان بازرسی همچنین به ورود این سازمان به موضوع حق بیمه قرارداد شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و تأکید کرد که با پیگیری‌های صورت گرفته سازمان تأمین اجتماعی به اعمال معافیت‌های قانونی برای شرکت‌های دانش‌بنیان مکلف شده است.

اقدامات سازمان بازرسی در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

تدوین 35 برنامه نظارت و بازرسی، برگزاری 301 جلسه کارگروه ملی و استانی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و صیانت از نخبگان، احصاء قوانین محوری و تکالیف دستگاه‌های اجرایی، استقرار هیئت بازرسی در دستگاه‌های اجرایی و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، ارسال 621 نامه و گزارش هشداری، انجام 350 بازدید میدانی از پارک‌های علم و فناوری و مراکز نوآوری و شرکت‌های دانش‌بنیان و رسیدگی به شکایات واصله به سازمان بازرسی از جمله اقدامات این سازمان در حوزه حمایت از شرکت دانش‌بنیان است که رئیس سازمان بازرسی کل کشور به آنها اشاره کرد.

وی با بیان اینکه درب دفتر حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی به روی تولیدکنندگان و کارآفرینان باز است، تصریح کرد: این سازمان 381 پرونده بازرسی در راستای پشتیبانی از تولید تشکیل داده و 2629 مورد مشارکت در جلسات مجامع تصمیم گیر پیرامون این موضوع داشته است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور به بازدید بازرسان از واحد‌های تولیدی مشکل دار اشاره کرد و گفت که با پیگیری‌های صورت گرفته موانع و مشکلات تعداد زیادی از این واحد‌ها رفع شده است.

وی به نقش مؤثر سازمان بازرسی در سالم‌سازی ادارات اشاره کرد و با تأکید بر اینکه مدیری که اقدامات خود را در چارچوب قانون انجام می‌دهد نباید ترسی از نظارت و بازرسی داشته باشد، افزود: سازمان بازرسی به دنبال شناسایی ایرادات و رفع آنهاست.

کارآفرینان مانع‌تراشی دستگاه‌های اجرایی را سازمان بازرسی اعلام کنند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خطاب به همه کارآفرینان و تولیدکنندگان تأکید کرد که جرم، سوءجریان و مانع‌تراشی دستگاه‌های اجرایی را به دفتر حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید ملی این سازمان اعلام کنند تا به ورود به موقع نسبت به رفع آن اقدام شود.

وی به فعالان اقتصادی تأکید کرد که با معرفی دستگاه‌هایی که مشکلاتی را در مسیر تولیدکنندگان قرار می‌دهند، این سازمان را در تعریف و پیش‌بینی برنامه‌های نظارت و بازرسی و تمرکز بر این موضوعات یاری کنند.

رئیس سازمان بازرسی در پاسخ به مطالبه یکی از تولیدکنندگان مبنی بر اینکه در جایی که دولت خطا و تولید‌کننده ضرر می‌کند، وارد شوید از تشکیل پرونده‌هایی در سازمان بازرسی در راستای برخورد با ترک فعل‌ها در حوزه حمایت از تولید خبر داد.

خدائیان با استقبال از پیشنهاد‌های سردار سپهر، رئیس انجمن مدیریت جهادی مبنی بر تشکیل هیئت‌ اندیشه‌ورزی مشترک میان سازمان بازرسی و فعالان اقتصادی و تعریف بسته حمایتی برای حمایت از تولید تصریح کرد که موضوعات فوق در دست بررسی سازمان بازرسی قرار خواهد گرفت.

نقش موثر بخش خصوصی در تغییر نگاه‌های حاکمیتی به اقتصاد

محمدباقر الفت، معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه نیز در این نشست به نقش مؤثر بخش خصوصی در تغییر نگاه‌های حاکمیتی به اقتصاد اشاره و تأکید کرد که کمیته‌های علمی و گروه‌های پژوهشی در این زمینه ایجاد شود.

بنابراین گزارش، تولیدکنندگان حاضر در این نشست هم با گلایه از بروکراسی‌های اداری موجود، به بیان مشکلات واحد‌های تولیدی خود پرداختند.

آنها با اشاره به نقش تأثیرگذار سازمان بازرسی در توسعه، خواستار حمایت جدی این سازمان از کارآفرینان شدند.

انتهای پیام/