شهرخبر

کار سخت جواد خیابانی برای عبور از رکورد عادل فردوسی پور/ دقیقه نود و اِن‌اُم دربی؛ وقتی هاشمی‌نسب به پرسپولیس گل زد و بیهوش شد!

دربی شماره ۹۹ تهران، این هفته برگزار شد و جواد خیابانی آن را گزارش کرد. بازی‌ای که پرگل دنبال شد و فرار پرسپولیس در آخرین دقایق از شکست، جذابیت آن را بالاتر برد. خیابانی با این گزارش، تعداد گزارش‌هایش در دربی را به عدد ۱۱ رساند. او حالا در کنار مزدک میرزایی و پس از عادل فردوسی‌پور، یکی از رکوردداران گزارش دربی به‌حساب می‌آید.

دقیقه نود و اِن‌اُم

عادل فردوسی‌پور با گزارش ۱۷ دربی تهران، فعلا رکوردی دست نیافتنی دارد. او گزارش دربی را، از سال ۱۳۷۷ آغاز کرد که پرسپولیس توانست با تک گل مهدی هاشمی‌نسب، استقلال را شکست دهد. شاید معروف‌ترین گزارش او در دربی، به بازی رفت لیگ پانزدهم مربوط باشد؛ بازی پربرخوردی که پرسپولیس، با گل جری بنگتسون در دقایق تلف شده بازی را مساوی کرد و فردوسی‌پور، اصطلاح «دقیقه نود و اِن‌اُم» را برای آن به‌کار برد. فردوسی‌پور گزارشگر بازی معروف سال ۱۳۷۹ هم بود که هاشمی‌نسب با پیراهن استقلال، به پرسپولیس گل زد و بیهوش شد.

کار سخت جواد خیابانی برای عبور از رکورد عادل فردوسی پور/ دقیقه نود و اِن‌اُم دربی؛ وقتی هاشمی‌نسب به پرسپولیس گل زد و بیهوش شد!

دربی مجیدی و زاید

مزدک میرزایی و جواد خیابانی پس از فردوسی‌پور، در رده دوم قرار دارند. هر کدام از آن‌ها، ۱۱ دربی را گزارش کرده‌اند. میرزایی سال ۱۳۷۸ گزارش‌هایش را در دربی آغاز کرد و در اولین بازی او، پرسپولیس ۲ بر صفر برنده شد. او گزارشگر بازی مشهوری بود که در آن، سرخپوشان با هت‌تریک ایمون زاید به پیروزی رسیدند. میرزایی بازی سال ۱۳۸۹ که استقلال با گل دقیقه (۱+۹۰) مجیدی برد را هم گزارش کرد. خیابانی که گزارشگر هر دو دربی اخیر بوده، از سال ۱۳۷۹ به تنهایی گزارشگر دربی شد. در بازی که استقلال پس از ۵ سال، توانست پرسپولیس را با گل علیرضا اکبرپور ببرد. یکی از جذاب‌ترین دربی‌هایی که او گزارش کرد، سال ۱۳۹۹ بود که استقلال با گل دقیقه (۳+۹۰) مهدی قایدی جلوی شکست را گرفت و بازی با نتیجه ۲-۲ مساوی تمام شد.

کار سخت جواد خیابانی برای عبور از رکورد عادل فردوسی پور/ دقیقه نود و اِن‌اُم دربی؛ وقتی هاشمی‌نسب به پرسپولیس گل زد و بیهوش شد!

هت‌تریک می‌کنه یا پاس می‌ده؟

محمدرضا احمدی با ۹ گزارش، جدی‌ترین تعقیب کننده میرزایی و خیابانی است. احمدی که جزو نسل جوان‌تر گزارشگرهاست، سال ۹۱ وارد جمع گزارشگران دربی شد. بازی اولی که او گزارش کرد، شروع سریال مساوی‌های بدون گل دو تیم بود. مشهورترین گزارش او، مربوط به برد ۴ بر ۲ پرسپولیس می‌شود. بازی پرموقعیتی که جزو پرگل‌ترین دربی‌های تاریخ هم هست. اسکندر کوتی با ۵ گزارش و پیمان یوسفی و کیومرث صالح‌نیا با ۴ گزارش در رده‌های بعدی هستند. یوسفی گزارشگر پرگل‌ترین برد استقلال یعنی برد ۳ بر صفر در وقت‌های اضافه جام حذفی سال ۱۳۹۰ بود. کوتی هم بازی نیمه تمام سال ۱۳۷۳ را گزارش کرد. بازی که بعد از اخراج مجتبی محرمی و امیرقلعه‌نویی، به جنجال و درگیری کشیده شد و کمیته انضباطی، رای به پیروزی ۳ بر صفر استقلال داد.