شهرخبر

آنتونوف: سفر زلنسکی نشان داد که آمریکا و اوکراین خواهان صلح نیستند

آنتونوف: سفر زلنسکی نشان داد که آمریکا و اوکراین خواهان صلح نیستند

سفیر روسیه در واشنگتن با اشاره به اینکه ادعای آمریکایی‌ها درباره عدم تمایل به درگیری با روسیه در اوکراین "عبارتی توخالی" است، گفت: هزینه گزافی برای نظریه "لزوم پیروزی بر روس‌ها در میدان نبرد" صرف شده، ولی اقدامات آمریکا پیامدهای غیرقابل تصوری دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده  امروز، پنج شنبه، 22 دسامبر اعلام کرد که سفر ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به واشنگتن تأیید کرد که نه دولت ایالات متحده و نه مقامات اوکراینی آماده صلح نیستند و اظهارات مقامات آمریکایی در مورد عدم تمایل به درگیر شدن با روسیه، تنها "یک عبارت توخالی" است. 

آنتونوف در بیانیه‌ای که در سایت رسمی سفارت روسیه منتشر شده، گفت: «سفر به سبک هالیوودی زلنسکی به واشنگتن سرانجام تأیید کرد که اظهارات صلح جویانه مقامات دولت بایدن مبنی بر عدم قصد آنها برای وارد شدن به رویارویی با روسیه، سخنانی توخالی است».

به عقیده وی، سفر زلنسکی اعلام نیاز به ادامه مناقشه پیرامون اوکراین با هدف پیروزی کامل بر روسیه است  و در این راه هزینه عظیمی برای نظریه جنون آمیز "لزوم پیروزی بر روس‌ها در میدان نبرد" صرف می شود که ممکن است منجر به وخامت جدی اوضاع شود و عواقب آن را حتی نمی توان تصور کرد.

 آناتولی آنتونوف یادآور شد: «ایالات متحده مسئولیت کامل آغاز بحران در اوکراین در سال 2014 را بر عهده دارد. در تمامی این سال ها، واشنگتن سرسختانه جنایات غیر انسانی مقامات کی‌یف علیه مردم روس زبان اوکراین را نادیده گرفته یا وانمود کرد که متوجه نقض آشکار حقوق آنها نشده است. بازدید زلنسکی از واشنگتن و گفتگوهایش با مقامات آمریکایی نشان داد که نه ایالات متحده و نه زلنسکی برای صلح آماده نیستند و تمرکز آنها بر ادامه جنگ، کشته شدن بیشتر سربازان عادی و  گره زدن بیشتر اوکراین به نیازهای واشنگتن قرار دارد.»

هشدار سفیر روسیه در خصوص پیامدهای غیرقابل تصور اقدامات آمریکا در اوکراین 

این دیپلمات روس گفت: «با وجود هشدارهای ما، تحویل سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت به کی‌یف انجام خواهد شد. حتی با توجه به این واقعیت که اوکراین متخصصی برای کار کردن با آنها ندارد. پس این کار توسط آمریکایی‌ها انجام خواهد شد؟ یا شهروندان یکی دیگر از کشورهای ناتو؟ این در حالی است که آنها نمی‌توانند متوجه نشده باشند که تسلیحات نظامی غربی به طور سیستماتیک توسط ارتش ما نابود می شوند. و من فکر می کنم همه به خوبی درک می کنند که چه سرنوشتی می تواند در انتظار پرسنل مدیریت این سامانه ها در خاک اوکراین باشد.»
سفیر روسیه  تاکید بر اینکه تزهایی که در رسانه‌های آمریکایی مبنی بر عدم علاقه مندی مقامات مسکو به دستیابی به صلح ظاهر می شود، دروغ محض است،  افزود: «مایلم تاکید کنم که ما در همه سطوح بارها و بارها تلاش کرده و می کوشیم به عقل سلیم متوسل شویم. تاکید کردیم که اقدامات تحریک آمیز ایالات متحده به طور پیوسته به تشدید تنش منجر می شود که عواقب آن حتی قابل تصور نیست.  به همین دلیل، بحث در مورد ارسال احتمالی موشک‌های ATACMS و پهپادهای تهاجمی دوربرد به اوکراین مایه نگرانی عمیق است.»

انتهای پیام/