شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#استرالیا#افغانستان#جدید#ژاپن

واکنش کشورهای غربی، ژاپن و استرالیا به محدودیت جدید آموزشی دختران در افغانستان

واکنش کشورهای غربی، ژاپن و استرالیا به محدودیت جدید آموزشی دختران در افغانستان

شماری از دولت‌های کشورهای غربی، ژاپن و استرالیا به ممنوعیت ورود دانشجویان دختر به دانشگاه‌ها در افغانستان واکنش نشان دادند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، دولت‌های آمریکا، استرالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، هلند، نروژ، اسپانیا، سوئیس، انگلیس و نماینده عالی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک به ممنوعیت ورود دانشجویان دختر به دانشگاه‌ها در افغانستان واکنش نشان دادند.

در این بیانیه آمده است که محدودیت‌های اعمال شده توسط دولت موقت طالبان بر زنان و دختران « بی توجهی طالبان نسبت به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی مردم افغانستان را آشکار می‌سازد».

بیانیه با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های زنان برای کمک به رفع نیازهای اقتصادی و بشری افغانستان می‌افزاید: یک افغانستان باثبات و صلح‌آمیز با اقتصادی پایدار تنها زمانی قابل دستیابی و پایدار است که همه افغان‌ها به شمول زنان و دختران بتوانند به طور کامل، برابر و معنادار در آینده و توسعه کشور مشارکت داشته باشند.

بیانیه در ادامه تصریح می‌کند، طالبان با این اقدامات خود را بیش از پیش نزد مردم افغانستان و جامعه جهانی منزوی می‌کند.

دولت‌های کشورهای غربی، ژاپن و استرالیا همچنین از طالبان خواستند تا تصمیم ممنوعیت تحصیلات دانشگاهی برای زنان و دختران و نیز ممنوعیت دسترسی دختران در مقطع متوسطه را لغو کند.

بیانیه در انتها اضافه می‌کند: سیاست‌های طالبان که برای حذف زنان از زندگی عمومی طراحی شده‌اند، پیامدهایی بر نحوه تعامل کشورهای ما با طالبان خواهد داشت.

انتهای پیام/.