مرگ ۷۰ کودک بر اثر مصرف داروی یک شرکت هندی

یک کمیته پارلمانی در گامبیا اعلام کرد که شرکت داروسازی «ام پی ال» هند مسئوول مرگ حداقل ۷۰ کودک در این کشور است.

براساس گزارش سی جی تی ان، این کودکان از نارسایی حاد کلیوی جان خود را از دست داده اند. آن‌ها دارو‌های ساخت این شرکت را مصرف کرده اند. این کمیته پارلمانی از دولت گامبیا خواسته است که اقدامی قانونی را ضد این شرکت در نظر بگیرد.

در این حال این شرکت هندی اعلام کرده است که کارخانه خود را پس از آزمایش‌هایی که بر روی داروهایش انجام خواهد شد بازگشایی خواهد کرد. این شرکت اعلام کرده است که استاندارد‌های تولید دارو را رعایت کرده است و تولیدات آن هیچ آلودگی نداشته اند. این کارخانه پس از آنکه سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که داروی ساخت این شرکت حد بالایی از دی اتیلن گلیکول و اتیلن گلیکول داراست تعطیل شد.

این مواد سمی هستند و می‌توانند سبب آسیب حاد کلیوی شوند. دولت گامبیا خواهان اقدامی قانونی ضد این شرکت هندی به خاطر نقش آن در مرگ هفتاد کودک شده است. این موضوع در حالی روی می‌دهد که این شرکت اعلام کرده است که کارخانه خود را پس از تایید دولت هند بازگشایی می‌کند.

مرگ ۷۰ کودک بر اثر مصرف داروی یک شرکت هندی در گامبیا

کمیته بهداشت ملی گامبیا در ۲۶ دسامبر اعلام کرد که تحقیقاتی را درباره مرگ این کودکان انجام خواهد داد. در این رابطه اقداماتی در هماهنگی با وزارت بهداشت گامبیا انجام شد. همچنین با والدین این کودکان گفتگو‌هایی انجام شد. کمیته به این نتیجه رسید که دارو‌های ساخت شرکت ام پی ال هند عامل مرگ این کودکان است. در نتیجه دولت گامبیا هرگونه اقدام لازم را برای جلوگیری از تکرار این موضوع به کار می‌گیرد.