شهرخبر

افتتاح سرکنسولگری چین در بندرعباس

کدخبر: ۵۴۳۳۹۹

سرکنسولگری چین در بندرعباس افتتاح شد

بندرعباس- با حضور سفیر چین و جمعی از مقامات استانی، سرکنسولگری چین در بندرعباس افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سرکنسولگری چین در بندرعباس عصر چهارشنبه با حضور چانگ‌هوا سفیر جمهوری خلق چین، شهرزاد معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری هرمزگان و جمعی از مدیران استانی افتتاح شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری هرمزگان در این آیین اظهار داشت: ایران و چین نمونه ای از کشورهای مستقل و صلح دوست هستند که تصمیم گرفته‌اند توسعه روابط دوجانبه و تامین منافع متقابل را نقطه آغازی برای تحکیم صلح و ثبات منطقه ای و جهانی قرار دهند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که دارای ظرفیت‌های عظیم در عرصه‌های تجاری، اقتصادی و سیاسی است و موقعیت ژئوپولوتیک و ژئواکونومیک کم نظیری در غرب آسیا دارد. اولویت خود را تقویت مشارکت همه جانبه با کشورهای دوست نظیر جمهوری خلق چین قرار داده و همانگونه که بارها در مواضع رسمی خود ابراز داشته؛ محدودیتی برای گسترش مناسبات با چین در قالب الگوهای دوجانبه و ترتیبات چند جانبه قائل نیست.

شهرزاد گفت: در سال‌های اخیر به رغم وضعیت پیچیده بین المللی فرصت‌های فراوانی برای تعمیق پیوندهای ایران و چین به وجود آمد و دو طرف توانستند نقشه راهی را برای مشارکت بلند مدت و راهبردی ترسیم کنند.

وی ادامه داد: اکنون می‌توان بر اساس این نقشه راه و با اتکا به اراده تجارب و نگرش‌های مشترک طرح‌های عملیاتی کارآمدی جهت حصول دستاوردهای ملموس و راهگشا تدوین کرد جمهوری اسلامی ایران به دفعات از ابتکارها و برنامه های جهانی چین استقبال و آمادگی خود را برای بسط مناسبات با این کشور در قالب ایده‌های یاد شده اعلام کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری هرمزگان گفت: مناطق جنوبی ایران به دلیل برخورداری از موقعیت ویژه اقتصادی و دارا بودن منابع سرشار انرژی می‌توانند به تحقق این هدف و موفقیت بیشتر ابتکارهای منطقه ای و بین المللی چین کمک کنند.

وی تصریح کرد: بی تردید تحکیم پیوندهای اقتصادی و تجاری دو کشور به شکل گیری برداشت مشترک در سایر عرصه ها کمک می‌کند، ایران و چین به عنوان دو میراث دار تمدنی و فرهنگی قاره کهن آسیا زمینه‌ها و فرصت های بسیار متنوعی برای مراوده و تعامل دارند و گسترش نظام مند روابط در یک عرضه می‌تواند گسترش روابط در سایر عرصه ها را تسهیل کند و الگوهای درخشانی از پیوندهای ملت با ملت و دولت با دولت به وجود آورد.

شهرزاد گفت: تهران و پکن همواره از منافع اساسی و عالی یکدیگر حمایت و پشتیبانی قاطعانه از تمامیت ارضی و وحدت ملی یکدیگر داشته‌اند، این دیدگاه‌های مشترک زمینه ساز همکاری‌های عینی و عملیاتی در حیطه‌های گوناگون است و می‌تواند همکاری دو جانبه بر اساس دیدگاه‌های مشترک را تقویت کند.

وی ادامه داد: افتتاح سرکنسولگری چین در بندرعباس می‌تواند نقش ارزنده‌ای در توسعه مراودات دو کشور و افزایش تعاملات بین بخش‌های مختلف دو ملت ایفا کند، در کنار فعالیت دیپلماتیک سفارتخانه ها گسترش فعالیت سرکنسولگری های در کشور امکان تحکیم پیوندهای دو طرف در سایر عرصه ها را به وجود می‌آورد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری هرمزگان گفت: باور داریم خواهر خواندگی شهرها و گسترش کمی و کیفی مناسبات مردمی در حیطه های متنوعی چون همکاری های علمی، فرهنگی هنری تجاری و نمایشگاهی علاوه بر اینکه شناخت و علاقه دو ملت به یکدیگر را افزایش می‌دهد می تواند مناسبات کلی دو کشور از جمله در عرصه سیاسی را به مسیرهای تازه رهنمون سازد.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم آغاز به کار سرکنسولگری چین در بندرعباس به برداشته شدن گام‌های بلندی در جهت ایجاد تحولات درخشان در مشارکت در کشور منجر شود و دو طرف الگوی موفقی از همکاری و دوستی بر اساس احترام و فهم مشترک به وجود آورند.