شهرخبر
کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

افزایش نرخ سود بانکی اقدام مثبتی برای کاهش تقاضای ارز

کارشناس اقتصادی گفت: افزایش نرخ سود بانکی اقدام مثبتی برای کاهش تقاضای ارز است و از ورود نقدینگی به بازار‌ جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش ایبِنا، رییس کل بانک مرکزی روز یکشنبه هفته جاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از بررسی افزایش نرخ سود بانکی خبر داد و گفت: این مساله منوط به تایید شورای پول و اعتبار است.

صالح‌آبادی تاکید کرد که تغییر نرخ سود بانکی نیاز به کار کارشناسی دارد و در همین راستا این پیشنهاد در شورای پول و اعتبار در حال بررسی است و رقم مشخصی در این باره مدنظر نیست.

«سید مرتضی افقه» استاد اقتصاد دانشگاه در گفتگو با ایرنا در این باره، گفت: مردم همواره به دنبال این هستند که قدرت خرید خود را حفظ کنند.

وی افزود: تورم ۴۰ درصدی این زمینه را فراهم می‌کند که مردم گرایشی به سپرده‌گذاری نزد بانک‌ها نداشته باشند.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: سود بانکی ۱۷ تا ۱۸ درصدی در مقایسه با تورم ۴۰ درصدی به این معنی است که سالیانه بیش از ۲۰ درصد قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد و در نتیجه مردم گرایشی به سپرده‌گذاری نزد بانک‌ها ندارند.

وی تاکید کرد: افزایش نرخ سود در واقع گامی در جهت کاهش زیان سپرده‌گذاران است و می‌تواند برای گروه‌هایی که قدرت ریسک ندارند و نمی‌خواهند وارد بازار ارز شوند کمک می‌کند.

افقه معتقد است، افزایش نرخ سود بانکی کمک می‌کند که تقاضای ارز کم شود و نقدینگی افراد به بازار خودرو، طلا و ارز وارد نشود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: تا زمانی که تورم کاهش نیابد حداقل به‌اندازه نرخ سود بانکی و نزدیک به این نرخ نباشد گرایش به اینکه افراد در بانک‌ها سپرده‌گذار کنند، کم است.

وی تاکید کرد: افزایش نرخ سود بانکی اقدام مثبتی است، اما کافی نیست و باید اثرگذاری آن بررسی باشد.

افقه گفت: نرخ سود بانکی رقم حساسی است و اگرچه موجب جذب سپرده‌گذاری می‌شود، اما از جهت دیگر برای تسهیلات گیرندگان به خصوص بخش تولید هزینه‌ها را افزایش می‌دهد، بنابراین بانک مرکزی بر روی این نرخ حساسیت دارد.

 

منبع: ایرنا