شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#چابهار#بندر چابهار

وزیر هندی به چابهار چشم دارد؟

وزیر هندی به چابهار چشم دارد؟

ایسنا: علی‌اکبر صفایی در نشست خبری درباره اقدامات سازمان بنادر در راستای توسعه بندر چابهار توضیح داد: بندر چابهار از ابتدای دولت یکی از خواسته‌های جدی بوده که ما در سازمان بنادر این موضوع را پیگیری کردیم، وزیر کشتیرانی، بنادر و آبراه‌های هند هم یک سفر دو روزه به چابهار داشتند و از بندر چابهار بازدید کردند و ما پیگیر این بودیم که باید قرارداد بلندمدت با هند بسته شود. وزیر هند هم نگاه خوبی به بندر چابهار داشته و از این رو کارگروهی تشکیل شد که عمدتا نقاط اختلاف را بررسی کردیم و هفته آتی هم تیم ما به هند اعزام خواهد شد که بتوانیم قرارداد را با هندی‌ها تعیین تکلیف کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: کل عملکرد تخلیه و بارگیری کلیه کالاها اعم از نفتی و غیرنفتی از یک فروردین ۱۴۰۱ تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱، ۱۵۶ میلیون و ۷۱۴ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵.۷ درصد رشد داشتیم؛ تخلیه و بارگیری کانتینری یک میلیون و ۸۳۵ هزار TEU بوده و عملیات کانتینری ۸.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته؛ تعداد شناورهای ورودی به کلیه بنادر کشور به غیر از شناور سنتی، ۵۶ هزار و ۸۳۴ فروند بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۶.۱ درصد داشتیم؛ جابه‌جایی مسافر دریایی هم  ۱۱ میلیون و ۹۷۶ هزار نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۴۲.۷ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: از الان تا پایان سال که دهه مبارک فجر را هم شامل می‌شود. ۳۲ هزار و ۵۴۲ میلیارد ریال پروژه قابل افتتاح خواهیم داشت و ۳۲ هزار و ۸۸۸ میلیارد ریال هم پروژه‌های کلنگ‌زنی دولت خواهد بود و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ۳۳ هزار میلیارد ریال است، کل قراردادهایی که در حوزه زیربناهای بنادر داریم (تعهدهایی که دادیم)، ۳۲۰ هزار میلیارد ریال است و ۳۸۰ پروژه در حوزه دریایی و بندری را شامل می‌شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد:‌ در حوزه توسعه تجهیزات بندری و ظرفیت بنادر و تجهیزات دریایی و توسعه ناوگان حمل‌ونقل، تجهیزات بندری که عمدتا مکنده‌ هستند، چهار فرورند مکنده که دو فروند ظرفیت ۳۰۰ تن در ساعت دو فروند ظرفیت ۶۰۰ تن در ساعت دارند را در دستور کار داریم که دو فروند قبل از عید آماده می‌شود و دو دستگاه هم در حال انتقال است و  اعتبار ۱۲ میلیون و ۲۴۱ هزار یورویی را شامل می‌شود.