شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#نیمه اول
وزیر صمت خبر داد؛

چرخ تولید چرخید/ رشد ۴.۹ درصد بخش صنعت در نیمه اول ۱۴۰۱

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد ۴.۹ درصدی بخش صنعت گفت: آمار‌ها نشان دهنده حرکت چرخ تولید در کشور است.

به گزارش ایبِنا، سید رضا فاطمی امین روز دوشنبه در شانزدهمین جشنواره تولیدکنندگان و مدیران جوان با بیان اینکه دغدغه همه ما اقتصاد و تولید است، اظهار داشت: فعالان اقتصادی به وضوح از چالش‌ها و مشکلات اطلاع دارند، اما مسیر کلی تولید بسیار امیدوارکننده است.

وی با اشاره به ارقام منتشر شده مرکز آمار درباره نرخ رشد اقتصادی کشور در نیمه نخست سال جاری تاکید کرد: رشد در بخش صنعت ۴.۹ درصد بوده که از سال ۹۷ تاکنون رقم بی‌نظیری است، این رقم در مدت مشابه سال گذشته به سه درصد رسید.

فاطمی امین با بیان اینکه آمار رشد تولید در بنگاه‌های بورسی در بخش شرکت‌های صنعتی و معدنی یکی دیگر از نشانه‌های رشد است، گفت: ۶.۵ درصد رشد تولید در شرکت‌های بورسی به ثبت رسیده و آبان پنجمین ماهی بود که رشد ادامه داشته است.

وی با بیان اینکه صادرات صنعتی نیز امسال ۱۷ درصد رشد را تجربه کرده، تاکید کرد: این اعداد نشان دهنده اتفاقی در اقتصاد کشور است با وجودی که همه چیز ایده آل نیست، اما توسعه قابل توجهی رخ داده است.

وزیر صمت با بیان اینکه در نیمه دوم امسال نرخ تورم ماهانه به ۲ درصد کاهش یافته، افزود: با وجود روند کاهنده تورم و رشد تولید، چالش‌ها وجود دارند، زیرا سال‌های متمادی تورم داشتیم و آثار آن ادامه دارد.

فاطمی امین با تاکید بر اینکه با تورم قیمت‌های نسبی به هم می‌ریزد بخشی اندکی نفع می‌برند و باقی زیان می‌بینند، گفت: تنها راه نجات کشور تولید است، زیرا موجب توزیع مناسب می‌شود که برای اصلاح این روند تلاش جمعی دولت و بخش خصوصی را می‌طلبد.

وی تاکید کرد: اگر در بخش حکمرانی مسیر را به درستی با تسهیل‌گری و نظارت و ریل‌گذاری مناسب پیش ببریم با مشارکت یکدیگر می‌توانیم از این دوران عبور کنیم و به ثبات برسیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: من تجربه اقتصادی دارم و با چالش‌های موجود آشنا هستم و امیدوارم در زمان مسئولیت کمک کنیم مشکلات رفع و مسیر هموار شود.