به گزارش اکوایران، واکاوی آمار گمرک در هشت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان از افت شدید صادرات ایران به ازبکستان می‌دهد. در مقطع کنونی ارزش صادرات ایران به ازبکستان 175 میلیون و 823 هزار و 539 دلار گزارش شده است. این رقم بابت صادرات 250 هزار و 964 تن کالا است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 51 درصد افت کرده است. برهمین اساس نیز ارزش صادرات تهران به تاشکند 36 درصد افت را نشان می‌دهد. در سال گذشته ارزش صادرات کالاهای ایرانی 275 میلیون و 467 هزار و 737 دلار بود. این رقم بابت صادرات 516 هزار و 298 تن کالا بوده است.

آماری که پیش‌بینی می‌شود، در ماه‌های آینده تغییر کند. اخیرا دولت ازبکستان اعلام کرده، از 1 ژانویه تا جولای 2023،  واردات 22 قلم کالا را صفر خواهد کرد. این سیاست در راستای کاهش تاثیر منفی تورم در این کشور است.

طبق اعلام این کشور واردات روغن، غلات، ماهی، تخم مرغ، مرکبات، نشاسته چای، موز به این کشور صفر است. به نقل از تسنیم درضمن تعرفه واردات قهوه، مارگارین، عصاره مالت، خمیر ترش نانوایی،  شیر،خامه، امعا و احشا خوراکی گاو،گوسفند و بز کره نیز به این کشور صفر اعلام شده است.

بدین ترتیب پیش‌بینی می‌شود، با حذف تعرفه 22 قلم کالای تاشکند، تا حدودی افت صادرات ایران جبران شود. مهمترین کالاهایی که طبق اعلام گمرک ایران به ازبکستان در یکسال گذشته صادر کرده است؛ شامل سیمان و مصالح ساختمانی، کاشی و سرامیک، تاسیسات عمرانی و ساختمانی، شوینده، محصولات پتروشیمی، انواع رنگ، محصولات کشاورزی شامل لبنیات، شیر خشک صنعتی، خرما، پسته، سیب، پرتقال، کیوی، چای و غذای آبزیان بوده است.

تعرفه کالاهایی که ازبکستان آنها را تا نیمه سال 2023 صفر کرده است را در اینجا ببینید.