شهرخبر

ضرورت تمرکز بر مالیات بر مجموع درآمد/ تا رسیدن به نقطه مطلوب نظام مالیاتی فاصله داریم

ضرورت تمرکز بر مالیات بر مجموع درآمد/ تا رسیدن به نقطه مطلوب نظام مالیاتی فاصله داریم

رییس اسبق سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه تا رسیدن به نقطه مطلوب مالیاتی فاصله زیادی داریم، گفت: باید از هم اکنون روی مالیات بر مجموع درآمد برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم در آینده پایه های مالیاتی را گسترش دهیم.

به  گزارش خبرگزاری تسنیم، علی عسگری رئیس پیشین سازمان امور مالیاتی کشور  گفت:  در دوره جدید سازمان به مسیر واقعی که باید تمرکز می کرد برگشته است و آرزوهای دیرین نظام مالیاتی که سال ها مدیران پیشین دنبال آن بودیم در حال به ثمر نشستن و محقق شدن است.

وی با تأکید بر اهمیت مالیات در اقتصاد کشور گفت: نهادهای حاکمیتی باید مالیات را جدی تر بگیرند، البته در خصوص مالیات خیلی بحث می شود و موضوعات مختلف مطرح می شود ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب مالیاتی فاصله زیادی داریم.

عسگری اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی به عنوان بخش اجرایی در میدان هست، ولی پشتیبانی با نهادهای حاکمیتی است که باید انجام بدهند. خود دولت و دستگاه های دولتی هم باید این اهمیت را درک کنند که اگر در میدان نیایند و کمک نکنند کار سازمان پیش نخواهد رفت.

وی با تأکید بر اینکه در رسیدگی های مالیاتی راهبرد باید این باشد که حداقل پرونده ها رسیدگی شود بیان داشت: در طرح جامع مالیاتی ما همیشه بحث مان این بود که حداکثر پرونده ها یی که باید رسیدگی کنیم باید حدود 15 تا 20 درصد باشد و بقیه را باید از طریق پذیرش اظهارنامه مودی بتوانیم بپذیریم و تمرکزمان را روی پرونده هایی که ریسک بالایی دارند قرار دهیم.

این کارشناس خبره مالیاتی، بحث مهم بعدی را کنترل های سیستمی عنوان و تصریح کرد: با توجه به حجم بالای داده ها در نظام مالیاتی باید کنترل درستی انجام شود مثلا در حوزه کارت خوان ها تراکنش ها و رفتار متعارفی صورت گیرد.

وی با اشاره به اهمیت قانون کارتخوان ها و دستورالعمل های مربوطه در موضوع مالیات بر ارزش افزوده، کنترل کارتخوان ها را مهم ارزیابی کرد و گفت: اگر کارت‏خوان ها سازماندهی شوند قطعا می توان در مالیات عملکرد و در مالیات ارزش افزوده عملکرد سازمان را توسعه داد و هم این مساله در شفافیت و تطبیق اطلاعات برای سازمان امور مالیاتی مهم است.

عسگری نکته مهم دیگر را اصلاح پایه های مالیاتی در کشور دانست و با تشریح سه پایه اصلی مالیاتی در دنیا یعنی مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر شرکت ها و مالیات بر مجموع درآمد، گفت: باید از هم اکنون روی مالیات بر مجموع درآمد برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم در آینده پایه های مالیاتی را گسترش دهیم.

انتهای پیام/