هفدهمین شنبه افتخار و امید به بهره‌برداری از اقیانوس پارک و هشت شعبه فروشگاه شهروند اختصاص پیدا کرده بود. پرویز سروری در این مراسم گفت: یکی از موضوعاتی که در شهر و شهرنشینی وجود دارد، جدا شدن مردم از طبیعت است.

نایب رئیس شورای شهر تهران افزود: یکی از وظایف مدیریت شهری، برگرداندن مردم به طبیعت و یا ایجاد مظاهر طبیعت در شهر است. شهروندان از شهر خسته می‌شوند و ایجاد فضاهایی که آنها را با طبیعت آشنا کند، یکی از وظایف شهرداری است.

وی بیان کرد: من تشکر می کنم که شهرداری با پارک های موضوعی، ارتباط مردم را با طبیعت فراهم کرده است و این موضوع مورد توجه آنها قرار دارد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص افتتاح شهروند محله یادآور شد: زندگی شهری هرروز سخت تر می شود و با توجه به مسائلی همچون آلودگی هوا باید تلاش کنیم سفرهای شهری کاهش پیدا کند.

وی با تأکید بر اینکه به سمتی می رویم تا شهروند محله در تمام محله های شهر تهران ایجاد شود، خاطرنشان کرد: شهروند محله این امکان را فراهم می کند تا با رفع نیازهای مردم در فضای داخل محله، از انجام سفرهای شهری جلوگیری کند؛ همچنین با افزایش عرضه می توان قیمت را منطقی کرد.

در ادامه محمد امین توکلی زاده معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اظهار کرد: تم پارک‌ها و پارک‌های مفهومی عرصه جدیدی در حوزه گردشگری و سرگرمی در دنیا ایجاد کردند و در تهران نیز از این موضوع غفلت نشد و با طراحی هایی که از گذشته صورت گرفت، شاهد اتفاقات خوبی بودیم.

وی با بیان اینکه از قبل پارک موضوعی شاهنامه شناسی و امروز افتتاح این پارک را شاهد هستیم، افزود: این پارک ها کمک می کنند در کنار تفریح، آموزش نیز اتفاق بیفتد و حتماً محیط زیست یکی از اولویت های اساسی ما است که توجه به آن اهمیت دارد.

توکلی زاده ادامه داد: امروز شاهد بودیم که توجه به مفهوم محیط زیست و شناختن گونه های جانوری در این مجموعه نمایان بود و خوشحالیم که زنجیره خدمات ما در شنبه های امید و افتخار به حوزه گردشگری رسید؛ چرا که بر اساس سیاست های شورای شهر توجه به این حوزه جزء تکالیف ماست.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه اساسنامه و ساختار سازمان گردشگری شهرداری در حال طی شدن است که با ایجاد آن یک الگوی گردشگری در شهر تهران نیز رخ خواهد داد، اضافه کرد: خوشبخانه شاهد بودیم سال گذشته مجموعه عباس آباد رکورد بازدید مخاطب را شکست و با تشکیل سازمان گردشگری شاهد رخدادهای بهتری در حوزه گردشگری تهران خواهیم بود.

لطف الله فروزنده نیز در این مراسم اظهار کرد: از مدیران منطقه فرهنگی و گردشگری اراضی عباس آباد، معاون شهرسازی و معماری شهرداری، معاون خدمات شهری، معاون امور اجتماعی و فرهنگی و مدیرعامل شهروند تشکر می کنم که این دو اتفاق مهم را در شهر تهران رقم زدند.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران ادامه داد: رویکرد شهرداری ساختن تهران با مشارکت مردم است؛ به هر حال تهران کاستی‌ها و چالش‌هایی دارد که می‌توان آنها را با کمک مردم رفع کرد؛ در دوره جدید تلاش های زیادی برای رفع مشکلات پایتخت صورت می‌گیرد

وی یادآور شد: امیدواریم در این دوران با شعار مشارکت مردم بتوانیم گام‌هایی را در راستای رفع مشکلات برداریم.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران در پایان درباره علت عدم حضور زاکانی در برنامه امروز گفت: در حال حاضر شهردار تهران در جلسات هیأت دولت در حال بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ دولت است.

علی اصغر شالبافیان هم در این مراسم گفت: از اقدام موثر و به جای شهرداری تهران که در حوزه گردشگری انجام داده است، تشکر می کنم.

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه در یک سال اخیر شهرداری تهران تعامل خوبی با میراث فرهنگی داشته است، افزود: در حوزه گردشگری در بسیاری از شهرها برای تکرار بازدید از آن شهر و رونق گردشگری شهری نیازمند مکمل‌هایی در کنار جاذبه‌های شهری هستیم.

وی ادامه داد: اتکا به جاذبه های تاریخی و فرهنگی به تنهایی نمی تواند موجب تکرار رفتار سفر شود که در این میان تم پارک ها می توانند این تاثیر را در فرایند گردشگری شهری داشته باشند.

شالبافیان بیان کرد: توسعه گردشگری شهری توسط شهروندان نیازمند ابزارهای جاذبه آفرینی است که تم پارک ها می توانند در این زمینه موثر باشند.

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه آمارها نشان می دهد یکی از پارک های موضعی شهر تهران توانسته ۶ برابر جاذبه گردشگری را در پایتخت توسعه دهد، یادآور شد: تم پارک ها در اشتغال زایی در مدت زمان کمتر و با یک سرمایه گذاری اندک می تواند موثر واقع شوند.

وی با اشاره به رویکرد وزارت گردشگری در توسعه فضاهای تفریحی تاکید کرد: تفریح و سرگرمی حوزه مغفول صنعت گردشگری است، اما اکنون می توان گفت تمام آیین نامه ها و دستور العمل هایی که برای اعطای مجوز برای تاسیسات سرگرمی نیاز است، صادر می کنیم؛ به عبارتی معافیت مالیاتی و تسهیلات به این حوزه تسری پیدا کرده است.

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: امکان استفاده تسهیلات سرگرمی از تبصره ۱۸ است و طرح هایی که موافقت اصولی از وزارتخانه داشته باشند امکان برخورداری از این تسهیلات را دارند.

داوود قربانیان نیز در این مراسم با بیان این که ۲۸ سال از عمر فروشگاه های شهروند می گذرد و برند آن به عنوان یک برند صاحب نام، سال هاست که در عرصه خرده فروشی اقلام مطرح است گفت :‌توسعه فضای کسب و کار توسعه سیستمی و ساختاری در مجموعه شهروند ضرورت پیدا می کند، بنابراین فعالیت این مجموعه از سال ۱۴۰۰ وارد فعالیت جدیدی شده و در سال ۱۴۰۱ وارد فاز توسعه شد و توجه ویژه به توسعه فیزیکی و توسعه شبکه عرضه کالا صورت گرفت.

قربانیان با اعلام اینکه شهروند با ۱۳۷ هزار متر مربع سطح ارائه خدمات یکی‌ از بزرگترین مجموعه های کشور است، تصریح کرد: در نخستین گام هشت شعبه به مجموعه شهروند اضافه می شود و تعداد این فروشگاه ها به ۵۰ فروشگاه می رسد؛ در کنار آن توسعه ارائه خدمات از جمله خدمات اقساطی و اعتباری نیز در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت فروشگاه های شهروند با بیان اینکه شعبه های فروشگاهی لاله، یافت آباد، البرز، صفادشت، شمس آباد، عباسی، راه آهن و چیتگر ۸ شعبه ای هستند که امروز به صورت همزمان مورد بهره برداری قرار می گیرند، خاطرنشان کرد: توسعه شبکه فروشگاهی را از طریق بخش خصوصی دنبال می کنیم و از شهروندان کلانشهرهای کشور دعوت می کنیم که در توسعه فروشگاه های شهروند در کنار ما قرار بگیرند.

در ادامه این مراسم سید محمدحسین حجازی گفت: مشخصه اصلی عصر حاضر موضوع تم است که اقیانوس پارک نیز به عنوان یک تم پارک معرفی شده است که از یک قدرت داستانی و تخیلی برخوردار است تا در ساعت هایی که در خدمت خانواده ها هستیم، موضوع خوبی را برای آنها پیاده کرد.

وی افزود: بخش بزرگ اراضی عباس آباد از تم پارک ها تشکیل شده است و در این دوره تاکید مدیریت شهری و شورای شهر بر توسعه مجموعه های تفریحی و گردشگری است.

مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد ادامه داد: تم پارک های اراضی شامل بوستان آب و آتش، بوستان بنادر و اقیانوس پارک است که مکمل یکدیگر هستند.

وی با اشاره به اینکه در کنار ظرفیت های اراضی از بخش خصوصی برای اجرای این پروژه استفاده کردیم، بیان کرد: از هیات مدیره منطقه گردشکری عباس آباد و سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران تشکر می کنم که راه برای حضور سرمایه گذاران خصوصی در اجرای پروژه های شهری باز شد.

حجازی یادآور شد: در این اکو سیستم تمایل داریم چرخه حیات اجتماعی را به دیگر خدمات بیفزاییم تا به یک حوزه گردشگری خلاق تبدیل شود.

وی با بیان اینکه تلاشمان این است با نوآوری بتوانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم، تاکید کرد: این مجموعه با تلاش های شهرداری تهران و دعوت از بخش خصوصی اجرا شد. جالب است بدانید این پروژه دهمین مشارکت بخش خصوصی با شهرداری تهران است که تاکنون بالای ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در پروژه های شهری انجام شده است.

این مراسم بدون حضور شهردار تهران برگزار شد . عبدالمطهر محمدخانی در تشریح علت عدم حضور شهردار تهران برای دومین شنبه افتخار و امید، گفت: شهردار تهران امروز در جلسه جمع‌بندی بودجه سال ۱۴۰۲ در دولت حضور پیدا کردند بی تردید آقای زاکانی همانطور که در ۱۵ شنبه افتخار و امید قبلی حضور مستمر داشتند برگزاری شنبه‌های افتخار و امید برایشان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به اینکه شهردار تهران رئیس مجمع کلانشهرهای کشور هستند و در حقیقت نماینده شهرداری‌های کشور در هیات دولت محسوب می‌شوند برای دفاع از حقوق شهرداری‌ها در جلسه هیات دولت برای بررسی بودجه سال آینده حضور پیدا کرده‌اند.

وی ادامه داد: یکی از مباحث مهم در بررسی بودجه موضوع مربوط به شهرداری‌ها و مباحثی همچون حمل و نقل و آلودگی هوا است. لذا شهردار تهران خود را موظف به شرکت در این جلسات می‌داند. بر همین اساس امروز نیز قصد داشتند به محض اتمام جلسه بررسی بودجه در شنبه افتخار و امید حضور پیدا کنند که این امر با توجه به طولانی شدن جلسه محقق نشد.