شرط ائتلاف احزاب یهودی با نتانیاهو

پس از هفته‌ها مذاکرات مستقیم میان سران حزب لیکود و یهودیت متحد تورات، «بنیامین نتانیاهو » با فهرستی از درخواست های عجیب و محیر العقول احزاب یهودی به منظور مشارکت در کابینه اش مواجه شده است. 

براساس فهرست شروط ارائه شده از سوی ائتلاف «یهودیت متحد تورات»، از جریان‌های افراطی یهودی، سران این حزب از نتانیاهو خواسته‌اند تا با قطع و توقف تولید برق در روز شنبه (روز تعطیلی یهودیان در هفته) موافقت کند و از برق تولید شده در نیروگاه‌های سایر مناطق در این روز استفاده شود.

پذیرش این شرط سبب شده تا بسیاری از کارشناسان فنی با اعتراض شدید نسبت به توافق مزبور از نتانیاهو بخواهند تا از تحمیل هزینه‌های سنگین بر اقتصاد این رژیم صرفا برای حفظ خود در قدرت خودداری کند. برآوردها حاکی از آن است که در صورت تسلیم‌شدن نتانیاهو در برابر این درخواست، زیانی بالغ بر 9 میلیارد دلار به اقتصاد رژیم صهیونیستی وارد شود.

این در حالی است که از صبح امروز مقامات ارشد حزب لیکود و یهودیت متحد تورات هرگونه توافق بر سر این مسئله را انکار کرده‌اند. حزب لیکود صبح امروز مدعی شد اگرچه این درخواست از سوی سران یهودیت متحد تورات به نتانیاهو تقدیم شده است اما وی هنوز با این خواسته موافقت نکرده است.

شرط ائتلاف احزاب یهودی با نتانیاهو

 سران یهودیت متحد تورات همچنین در ادامه فهرست شروط عجیب خود به منظور مشارکت در کابینه جدید نتانیاهو خواستار آموزش کتب مذهبی برای دانش‌آموزان سکولار در سرزمین‌های اشغالی و همچنین جداکردن فضا و صندلی‌های زنانه و مردانه در اماکن عمومی شده‌اند. انتشار جزئیات این درخواست‌ها  خشم احزاب و جریان‌های غیرمذهبی در سرزمین‌های اشغالی از جمله «آویگدور لیبرمن» وزیر دارایی کنونی و رهبر حزب «اسرائیل خانه ما» را برانگیخته است.

بیست‌و‌پنجمین انتخابات پارلمانی سرزمین‌های اشغالی پس از برگزاری 5 انتخابات متوالی درعرض 44 ماه سرانجام در روز 10 آبان برگزار شد و ائتلاف احزاب راستگرا تحت رهبری نتانیاهو موفق شدند تا نظر مساعد 64 نماینده از مجموع 120 نماینده پارلمان رژیم صهیونیستی را کسب و بدین‌شکل مسئولیت تشکیل کابینه جدید اسرائیل را عهده‌دار شود.