شهرخبر

وزیر امور خارجه فنلاند امروز پیش از نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا با مطرح کردن اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره امور داخلی ایران،‌ ادعای حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین را تکرار کرد و گفت که این موضوعات در این نشست به بحث گذاشته خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزیر امور خارجه فنلاند امروز پیش از نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا با مطرح کردن اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره امور داخلی ایران،‌ ادعای حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین را تکرار کرد و گفت که این موضوعات در این نشست به بحث گذاشته خواهد شد.

به گزارش وبگاه اطلاع‌رسانی شورای اروپا، پِکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند، امروز پیش از آغاز نشست شورای وزیران اروپا در بروکسل، در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای حکم اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد،‌ دو تن از افراد بازداشت‌شده در جریان ناآرامی‌های اخیر در ایران، گفت: امروز نشست بسیار مهمی است. اول از همه مایلم به موضوع ایران و اعدام‌هایی که انجام می‌شوند، اشاره بکنم. من روز پنج‌شنبه با وزیر امور خارجه ایران تماسی تلفنی داشتم و نگرانی فنلاند در این باره و محکومیت این اعدام‌هایی که در ایران انجام می‌شود را اعلام کردم. صحبت کردن در این باره در نشست امروز بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش ایسنا،‌ وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، اخیرا به اظهارات مداخله جویانه برخی از کشورها و مقامات اروپایی به دنبال اجرای حکم اعدام محسن شکاری واکنش نشان داده بود.

وزرات امور خارجه در صفحه توییترش نوشته بود: ایران در مقابله با اغتشاشات، نهایت خویشتنداری را به خرج داده و بر خلاف بسیاری از رژیم‌های غربی که حتی معترضان مسالمت‌جو را نیز بدنام و با خشونت سرکوب می‌کنند، از روش‌های متناسب و استاندارد ضداغتشاش بهره گرفته است. همین امر برای روند قضایی نیز صادق است.

وزارت امور خارجه افزود: اما امنیت عمومی، خط قرمز است. حمله مسلحانه و تخریبگری قابل تحمل نیست، حتی برای آن دسته از رژیم‌های غربی که فرصتی یافته‌اند تا ریاکارانه برای ایران خطابه بخوانند. غرب باید به جای نمایان کردن عدم صداقت خود، از میزبانی، پشتیبانی و تشویق تروریست‌ها دست بردارد.

بنا بر گزارش وبگاه اطلاع‌رسانی شورای اروپا، هاویستو در ادامه با تکرار ادعای مقامات غربی مبنی بر حمایت تسلیحاتی ایران از روسیه در جنگ آن علیه اوکراین، گفت: مسلما ما علاوه بر این،‌ درباره صادرات تسلیحات از سوی ایران به روسیه نیز بحث خواهیم کرد. تسلیحات ایرانی علیه غیرنظامیان و شهروندان اوکراین به کار می‌رود.

در حالی که مقامات کشورمان اعلام می‌کنند منتظر تصمیم نهایی طرف غربی در مذاکرات وین برای اعلام نهایی توافق هستیم، وزیر امور خارجه فنلاند با اشاره به موضوع احیای توافق هسته‌ای که مذاکرات بر سر آن در وین چند ماه است با وقفه روبه‌رو شده است، گفت: ما از ایران انتظار داریم در اسرع وقت به برجام بازگردد. ما به شدت نگران گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران هستیم که تحولات و توسعه ادامه‌دار هسته‌ای در آن‌جا به سمت و سوی یک سلاح هسته‌ای پیش می‌رود.

به گزارش ایسنا،‌ مقامات تهران و مسکو، ادعای به کار رفتن پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را رد کرده‌ و موضوع همکاری‌های نظامی دوجانبه طرفین را جدا از موضوع جنگ اوکراین دانسته‌اند.