شهرخبر

اولین اتومبیل در ایران و اولین قربانی آن

اولین اتومبیل در ایران و اولین قربانی آن

برنامه مستند《 ماجرا》در رادیو صبا روز دوشنبه۲۱ آذر به مناسبت سالروز ورود اولین اتومبیل به کشور راهی آنتن می شود.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ برنامه مستند «ماجرا» رادیو صبا به مناسبت سالروز ورود اولین اتومبیل به ایران به بررسی سیر تحول خودرو و ضعیت مشارکت شرکت رنو در  ایران می پردازد.

تاریخ دقیق ورود نخستین خودرو به ایران زیاد مشخص نیست اما به نقل از جعفر شهری (نویسنده و پژوهنده تاریخ تهران) اولین بار در آذرماه سال ۱۲۷۹ خورشیدی طی سفر مظفرالدین شاه به اروپا بود که دو اتومبیل با دو شوفر فرانسوی راهی ایران شد. این نخستین جفت اتومبیل از نوع رنو بودند و از فرانسه خریداری ‌شده بودند.

برنامه مستند «ماجرا» در رادیو صبا روز دوشنبه ۲۱ آذر به مناسبت سالروز ورود اولین اتومبیل به کشور راهی آنتن می شود. این برنامه که در قالب گزارش به بررسی دلایل شهرت افراد و ماجرا های معروف می پردازد،  روز دوشنبه جویای سیر تحول خودرو در ایران  و ماجراهای سیاسی و اقتصادی ورود خودرو می شود.

انسیه شمس اللهی تهیه کننده این برنامه گفت: ماجرای ورود اتومبیل به ایران به مناسبت سالگرد این رویداد تقدیم مخاطبان می شود ، که در این برنامه با مهندس خودرو درباره ی ویژگیهای اولین خودروهای رنو که مظفرالدین شاه به ایران آورده گفتگویی داریم.

وی افزود: در ماجرای اتومبیل  به بررسی سیر تحول خودروهایی که بعد از نمایشگاه ۱۹۰۰ وارد ایران شدند می پردازیم و  درباره  اولین خودروسازهای ایرانی یعنی برادران خیامی و تولد پیکان صبحت می کنیم.

تهیه کننده «ماجرا» در پایان بیان کرد: در بخشی از این برنامه به بررسی وضعیت مشارکت  شرکت رنو در ایران می پردازیم ودرباره ی اولین قربانی تصادف اتومبیل در ایران می شنویم ، همچنین  به جستجو درباره نقش اتومبیل محمدعلی شاه در ماجرای به توپ بستن مجلس می پردازیم.

مستند «ماجرا» به تهیه کنندگی انسیه شمس اللهی روز دوشنبه ۲۱ آذر ساعت ۱۲:۳۰ پخش می شود.

انتهای پیام