شهرخبر

تحلیل سفیر اسبق ایران در چین از موضع اخیر این کشور

تحلیل سفیر اسبق ایران در چین از موضع اخیر این کشور/ منصوری: منتظریم دولت چین توضیح دهد

سفیر اسبق ایران در چین گفت: تصور من این است که چین به دنبال دور زدن ایران نیست و احتمالاً در یک شرایط خاصی این بیانیه صادر شده و بعداً دولت چین شرایط را عادی خواهد کرد.

به گزارش مشرق، جواد منصوری سفیر اسبق ایران در چین و تحلیلگر مسائل سیاسی ، در مورد بیانیه اخیر چین و کشورهای حاشیه خلیج فارس درباره حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه خلیج فارس و حواشی آن، گفت: جمهوری اسلامی ایران اولین و مهمترین محور سیاست خارجی خود را اصل استقلال اعلام کرده که این اصل مبتنی بر سیاست «نه شرقی، نه غربی» یا به عبارت دیگر نه پذیرش سلطه شرق و نه پذیرش سلطه غرب تعیین شده است.

وی افزود: بر اساس همین دیدگاه پس از انقلاب اعلام شد که ما حاضریم با همه کشورهای دنیا روابط و همکاری داشته باشیم اما در چارچوب منافع و احترام متقابل، بنابراین به هیچ عنوان نمی‌توانیم منافع ملی‌مان را نادیده بگیریم و از ابتدای انقلاب این کار را نکرده و نخواهیم کرد. دشمنان ما هم به این موضوع اعتراف دارند که جمهوری اسلامی، استقلال خودش را حفظ کرده است.

سفیر اسبق ایران در چین بیان کرد: ما در طی ۴۰ سال گذشته با چین روابط مناسبی داشتیم و روابط ما در زمینه‌های مختلف توسعه پیدا کرده اما منتظریم تا دولت چین در مورد این اتفاق اخیر توضیح دهد زیرا ما به هیچ عنوان در مورد تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و منافع کشورمان کوتاه نخواهیم آمد و نشان دادیم که خسارت های بسیار سنگینی را می‌پذیریم اما در این زمینه‌ها تسلیم نمی‌شویم.

معاون نخست وزیر چین به تهران می آید تا توضیح دهد

منصوری درباره دلایل حاضر شدن چین به امضا این بیانیه، اظهار کرد: طبیعتاً باید مسئولان چینی توضیحات لازم در این مورد را بدهند. وزارت خارجه با فراخواندن سفیر و دادن یادداشت اعتراض، از دولت چین درخواست توضیح کرده، همچنان که سفارت ما در پکن نیز این کار را کرده است؛ ضمناً قرار است که معاون نخست وزیر چین به تهران بیاید و طبعاً دولت منتظر است که او توضیحاتی در مورد این موضع کشورش بیان کند. همکاری‌های ما در زمینه‌های مختلف در حال گسترش است و ما هیچ گونه محدودیت و ممنوعیت نامعقولی برای حضور چین در منطقه قائل نبودیم که لازم به چنین موضع‌گیری شود.

وی ادامه داد: البته دولت چین تغییر جهت‌گیری خودش را به سمت کشورهای عربی بر اساس فشاری که آمریکایی‌ها آورده‌اند، طبیعی می‌داند اما تاکنون هیچ گاه در سیاست دولت چین این مسئله وجود نداشته که رابطه با یک کشور را به زیان کشور ثالث تنظیم کند و این شاید اولین مورد باشد، به همین دلیل است که خیلی تعجب‌آور است و به نظر می‌رسد که باید ببینیم در چند روز آینده چه اتفاقی می‌افتد.

دولت چین در روابط با کشورها، علیه کشور ثالث عمل نمی‌کند

سفیر اسبق ایران در چین در مورد دلایل صدور این بیانیه خاطرنشان کرد: اولین دلیل این است که چین به نوعی می‌خواهد توازن برقرار شود، ثانیاً بحث انرژی و بازارهای این منطقه برای چین بسیار جدی است و به عقیده من حضور بالاترین مقام دولتی چین و امضای قراردادهای بسیار سنگین با عربستان سعودی، عادی است اما این موضوع گیری سیاسی عادی نیست.

منصوری در مورد تأثیرات میدانی این بیانیه نیز بیان کرد: تصور من این است که چین به دنبال دور زدن ایران نیست و احتمالاً در یک شرایط خاصی این بیانیه صادر شده و بعداً دولت چین شرایط را عادی خواهد کرد؛ این تصور من است، البته باز هم باید منتظر باشیم و ببینیم که چه خواهد شد. من اعتقاد ندارم که این بیانیه تاثیر جدی برای ما داشته باشد زیر معمولاً دولت چین در روابط با کشورها، علیه کشور ثالث عمل نمی‌کند.

منبع: فارس