شهرخبر

محکومیت یکی از مجرمان پرونده قتل جورج فلوید

محکومیت یکی از مجرمان پرونده قتل جورج فلوید

افسر سابق پلیس آمریکا به جرم دست داشتن در قتل جورج فلوید در سال۲۰۲۰ ، به سه سال و نیم زندان محکوم شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، افسر سابق پلیس مینه سوتای آمریکا به جرم دست داشتن در قتل یک شهروند سیاه پوست، به نام «جورج فلوید» در سال2020 ، به سه سال و نیم زندان محکوم شد.

براساس این گزارش، الکساندر کنگ در ماه اکتبر به جرم کمک و مساعدت در قتل جورج فلوید گناهکار شناخته شد. وی در جلسه استماع حکم در دادگاه منطقه‌ای هنپین، در حالی که در زندان فدرال اوهایو به سر می‌برد و از طریق ویدئو کنفرانس در دادگاهش شرکت می‌کرد، به علت جرایم فدرال ناشی از قتل فلوید نیز ، به 2 سال و نیم تا 3 سال و نیم زندان محکوم شد. کنگ قرار است هر دو مجازات را همزمان تحمل کند.

این افسر مجرم یکی از 4 افسری است که در تاریخ 25 مه 2020 ، در شهر میناپولیس سعی داشتند جورج فلوید را به اتهام استفاده از یک اسکناس تقلبی  20 دلاری برای خرید سیگار دستگیر کنند و یکی از این افسران با گذاشتن زانوی خود روی گردن فلوید به مدت 9 دقیقه باعث مرگ او شد.

پس از اعلام این حکم، وکیل کنگ اظهار کرد موکل او در زمان وقوع این حادثه، تنها 3 روز از خدمتش در پلیس می گذشته و نیروی تازه کار بوده است. وی با اشاره به رئیس پلیس مینه سوتا و مقصر دانستن او به عنوان عامل اصلی این حادثه، قصد منحرف کردن روند دادگاه را داشت.

سال گذشته نیز، افسری که زانوی خود را روی گردن این شهروند سیاه پوست گذاشته و باعث مرگ او شده بود، به 22 سال و نیم زندان محکوم شده بود و به جرم جرایم فدرال در این پرونده نیز همزمان به 21 سال زندان محکوم شد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز در واکنش به حکم حبس درک چاوین مامور سابق پلیس و قاتل جورج فلوید، در اظهاراتی گفت: به نظر می رسد حکم حبس 22 سال و نیم درک چاوین متناسب است. من همه شرایط مربوط به این پرونده را نمی دانم ولی به نظر می رسد حکم صادر شده متناسب است.

سه مامور دیگر نیز در ماه جولای به جرم سلب حقوق شهروندی فلوید، به 2 سال و نیم تا 3 سال و نیم زندان محکوم شده بودند.

آخرین جملات جورج فلوید پیش از مرگ که چند بار گفته بود «نمی‌توانم نفس بکشم» طی یک سال پس از مرگ فلوید به یکی از شعارهای معترضان به نژادپرستی و خشونت‌های پلیس آمریکا تبدیل شده بود.

قتل جورج فلوید موجب گسترش اعتراضات سراسری در آمریکا و سایر مناطق جهان علیه رفتارهای خشن و نژادپرستانه پلیس شد و معترضان خواستار اصلاح پلیس و نژادپرستی سیستماتیک شدند.

انتهای پیام/