شهرخبر

در خواست اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل توسط کشوری که یک سوم زنان زندانی جهان را دارد

در خواست اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل توسط کشوری که یک سوم زنان زندانی جهان را دارد

بر طبق اعلام رسمی سازمان بین‌المللی مطالعات زندان‌‎ها، حدود یک سوم از زندانیان زن در جهان در زندان‌های آمریکا بازداشت هستند. بر طبق این گزارش، حدود ۲۰۱ هزار زن در زندان‌های آمریکا هستند که حدود ۱۰ درصد از جمعیت زندانیان در این کشور را تشکیل می‌دهند.

چهارشنبه‌ی جاری و بنا بر درخواست غیرقانونی کشور آمریکا، جلسه رای‌گیری برای حذف جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل برگزار می‌شود؛ جلسه‌ای که بانیان اصلی آن آمریکا، انگلستان و فرانسه – یعنی سه کشور بزرگ نقش کننده‌ی حقوق زنان در جهان – هستند.

به گزارش تسنیم، معاون رئیس جمهور آمریکا چند هفته‌ی پیش از تلاش واشنگتن برای این اقدام غیرقانونی خبر داد و تاکید کرد که به منظور حمایت از آشوب‌های خیابانی در تهران، کاخ سفید دست به چنین اقدامی خواهد زد.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که اساسا جایگاه ایالات متحده آمریکا در این کمیسیون، مخدوش و غیرقابل پذیرش است؛ چرا که این کشور یکی از بزرگترین ناقضان حقوق زنان در جهان به شمار می‌آید.

به عنوان مثال، نشریه معتبر «فوربس» اعلام کرده که بر طبق اعلام رسمی سازمان بین‌المللی مطالعات زندان‌‎ها، حدود یک سوم از زندانیان زن در جهان در زندان‌های ایالت متحده آمریکا بازداشت هستند. بر طبق این گزارش، حدود 201 هزار زن در زندان‌های آمریکا هستند که حدود 10 درصد از جمعیت زندانیان در این کشور را تشکیل می‌دهند.

گفتنی است که کمیسیون مقام زن ملل متحد دارای 45 عضو است و بالاترین نهاد نظارتی سازمان ملل متحد در زمینه برابری جنسیتی و کمک به پیشرفت زنان در جهان به شمار می‌رود.