شهرخبر

گزارش| کدام وزرا تاکنون از مجلس یازدهم کارت زرد گرفتند؟

گزارش| کدام وزرا تاکنون از مجلس یازدهم کارت زرد گرفتند؟

در طول حدود ۱۶ ماهی که از عمر دولت سیزدهم گذشته، ۴ وزیر کابینه از مجلس یازدهم کارت زرد گرفته‌اند که در گزارش تسنیم، اسامی وزرا و نمایندگان سوال‌کننده و سوالات مطروحه را بخوانید.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در حدود 16 ماهی که از عمر دولت سیزدهم گذشته برخی از وزرا از نمایندگان مجلس یازدهم کارت زرد دریافت کردند که در این گزارش اسامی آنها، نمایندگان سؤال‌کننده و سؤال مطرح‌شده از وزرا را می‌خوانید.


 
*ماجرای کارت زرد در مجلس چیست؟

ماجرای کارت‌های زرد به وزرا به مجلس هشتم برمی‌گردد زمانی که نمایندگان تصمیم گرفتند برای تقویت بعد نظارتی قوه مقننه سازوکاری بنا کنند تا براساس آن هرگاه احساس کردند وزیری انتظاراتشان را پاسخ نمی‌دهد، بتوانند دست به جیب شوند و کارت زرد را به او نشان دهند و اگر کار به سومین کارت زرد برسد، استیضاح او را کلید بزنند.

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس در صورتی که یک سؤال از وزیر در صحن علنی مطرح شود، پس از توضیحات وزیر، در صحن علنی رأی‌گیری می‌شود و اگر نصف به‌علاوه یک نمایندگان حاضر از توضیحات وزیر قانع نشده باشند، به‌عنوان یک اخطار یا کارت زرد به وزیر محسوب می‌شود.

ماده 211 آیین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید: چنانچه در هر دوره مجلس، سه بار با رأی اکثریت نمایندگان حاضر، سؤالات نمایندگان از هر وزیر وارد تشخیص داده شود طرح استیضاح وزیر درصورت رعایت مفاد اصل هشتاد و نهم (89) قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

* کدام وزرای دولت سیزدهم از نمایندگان کارت زرد گرفتند؟

در دولت سیزدهم و در حدود 16 ماه گذشته برخی وزرا با توجه به عملکردشان از سوی نمایندگان ملت به پارلمان فراخوانده شده‌اند تا در صحن علنی مجلس پاسخگوی سؤالات و ابهامات باشند که برخی وکلای ملت از توضیحات برخی از آنها قانع نشدند که این موضوع سبب شده است چند تن از وزرای دولت سیزدهم از بهارستان‌نشینان کارت زرد دریافت کنند.

*اولین کارت زرد مجلس یازدهم به دولت سیزدهم

به گزارش تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز (سه‌شنبه 24 خرداد ماه سال جاری) قوه مقننه در جریان بررسی سؤال محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد از سید رضا فاطمی امین درباره دلیل ضعف عملکرد وزارت صمت در کنترل قیمت کالاها و عدم توانایی در پشتیبانی از صاحبان صنایع و بهره‌برداران معدن با 91 رأی موافق، 141 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 246 نماینده حاضر در صحن از توضیحات وزیر قانع نشدند و به وزیر کارت زرد دادند.

*کارت زرد مجلس به ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی

محمد صفایی دلوئی نماینده گناباد در مجلس به نمایندگی تعدادی از نمایندگان در نشست علنی روز (سه‌شنبه 21 تیر ماه امسال )قوه مقننه  در جریان سوال ملی خود از سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی درباره علت تخلفات گسترده‌ مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، از پاسخ های وزیر قانع نشد که در نهایت توضیحات وزیر به رأی گذاشته شد و نمایندگان نیز با 79 رأی موافق، 121 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر در صحن از توضیحات وزیر قانع نشدند، در نتیجه آقای ساداتی‌نژاد از مجلس کارت زرد دریافت کرد.

*کارت زرد نمایندگان به سجادی

بر اساس این گزارش، سوال احمد راستینه نماینده شهرکرد و تعداد دیگری از نمایندگان از سیدحمید سجادی وزیر ورزش و جوانان درباره عدم اجرای قانون شرح وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در جلسه علنی روز (سه‌شنبه 11 مرداد سال جاری) مطرح شد.

پس از عدم اقناع نماینده مذکور، بهارستان‌نشینان از پاسخ‌ های وزیر با 112 رأی موافق، 120 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 243 نماینده حاضر در جلسه از توضیحات وزیر قانع نشدند و به وی کارت زرد دادند.

*چهارمین کارت زرد مجلس به وزرای دولت سیزدهم

همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز (سه‌شنبه 15 آذر ماه)سوال فتح‌الله توسلی نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ از بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت و درمان پیرامون وضعیت بهداشت و درمان در شهرها و روستاهای کشور را بررسی کردند و در نهایت با 103 رای موافق، 123 مخالف، 7 رای ممتنع از مجموع 245 نماینده از پاسخ‌های وزیر قانع نشده و بدین ترتیب وزیر بهداشت و درمان از مجلس شورای اسلامی کارت زرد گرفت.

انتهای‌پیام/