شهرخبر

امضای ۳۴ قرارداد سرمایه گذاری بین شرکت‌های سعودی و چینی

امضای 34 قرارداد سرمایه گذاری بین شرکت‌های سعودی و چینی

شرکت‌های سعودی و چینی طی سفر رئیس‌جمهور چین به عربستان سعودی، ۳۴ قرارداد سرمایه‌گذاری و اقتصادی در بخش‌های مختلف را امضا کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ریاض اعلام کرد که شرکت‌های سعودی و چینی در حاشیه سفر «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین به عربستان، 34 قرارداد در چندین بخش از جمله انرژی پاک، حمل‌ونقل، صنایع پزشکی و ساخت‌وساز امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، امضای این قراردادها با حضور «خالد بن عبدالعزیز الفالح» وزیر سرمایه گذاری و نمایندگان سازمان های دولتی مرتبط با بخش هایی که قراردادها در آنها امضا شد، انجام شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مذکور، توافقات بین دو طرف چندین حوزه  از جمله انرژی سبز، هیدروژن سبز، فتوولتائیک خورشیدی، فناوری اطلاعات، خدمات ابری، حمل و نقل، لجستیک، صنایع پزشکی، مسکن و  ساخت و ساز را شامل می شود.

وزیر سرمایه گذاری عربستان سعودی تأکید کرد که این توافقنامه‌ها «منعکس کننده اشتیاق عربستان تحت رهبری پادشاه سعودی و ولیعهد او برای توسعه و توسعه روابط  عربستان با چین در همه زمینه‌ها از جمله اقتصادی و سرمایه گذاری است».

وی تاکید کرد: وزارت سرمایه‌گذاری با همکاری بسیاری از شرکا در بخش‌های دولتی و خصوصی در این کشور تلاش می‌کند تا فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب را یافته و سرمایه‌گذاری‌ها را به سمت آنها جذب و زیرساخت‌های حمایتی، جذاب و محرک را فراهم کند.

 رئیس جمهور چین  دیروز چهارشنبه به ریاض سفر کرد.یکی از اولین سفرهای او به خارج از کشور از زمان شروع ویروس کرونا در اوایل سال 2020 است.

رئیس جمهور چین قرار است در جریان این سفر 3 روزه در اجلاس سعودی-چینی و نشست فوق العاده سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس شرکت کند.

کشورهای عربی خلیج فارس پس از روگردانی آمریکا از این منطقه و تمرکز بر مناطق جغرافیایی دیگر، در تلاش برای بازتنظیم سیاست خارجی خود هستند.

جنگ اوکراین هم که روسیه را متمرکز بر این تحول کرده، کشورهای عربی را به سمت تقویت روابط با چین کشانده است.

تجارت چین و عربستان از زمان برقراری روابط آنها در سال 1990 به طور پیوسته افزایش یافته است و چین سال گذشته 27 درصد از صادرات نفت عربستان را در سال گذشته خریداری کرد. در پایان سال 2021، تجارت دوجانبه این دو کشور سالانه بالغ بر 87.31 میلیارد دلار بود. همچنین آرامکو عربستان سعودی بین ژانویه تا آگوست 2022 به طور متوسط 1.76 میلیون بشکه در روز نفت به چین تحویل داده است.

سفر رئیس جمهور چین به ریاض در حالی صورت می‌گیرد که روابط سعودی - آمریکایی به ویژه پس از کاهش تولید نفت به میزان دو میلیون بشکه نفت در روز در چارچوب توافق اوپک پلاس ، در بدترین حالت خود قرار گرفته است. به دنبال این تصمیم مقامات آمریکایی از «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا خواستند تا در روابط خود با عربستان بازنگری و فروش تسلیحات به ریاض را متوقف کند.

عربستان سعودی پس از ورود جو بایدن به کاخ سفید، روابط خود را با سایر کشورها از جمله چین تقویت کرده است. برخی کارشناسان معتقدند که چین می خواهد جایگزین ایالات متحده آمریکا در غرب آسیا، به ویژه در عربستان سعودی و امارات شود.

انتهای پیام/