شهرخبر

وزیر امور خارجه بوسنی در دیدار امیرعبداللهیان گفت: مردم بوسنی هیچگاه کمک‌های ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ را فراموش نخواهند کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزیر امور خارجه بوسنی در دیدار امیرعبداللهیان گفت: مردم بوسنی هیچگاه کمک‌های ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ را فراموش نخواهند کرد.

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفرش به منطقه بالکان، روز سه‌شنبه ۱۵ آذر ماه در سارایوو با خانم «بیسرا ترکوویچ» وزیر امور خارجه بوسنی و هرزگوین دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با قدردانی از پیام همدردی وزیر امور خارجه بوسنی هرزگوین به مناسبت اقدام تروریستی منجر به شهادت هم‌میهنان بیگناه در شاهچراغ شیراز با ارزیابی مثبت از روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف، از بالکان به عنوان منطقه‌ای مهم و از بوسنی و هرزگوین به عنوان دوست سنتی یاد کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار بالکان و هرزگوین خواهد بود.

 امیرعبداللهیان با اشاره به ظرفیت همکاری‌ها در بخش اقتصادی، خصوصا در زمینه‌های کشاورزی، گردشگری و معادن، این حوزه‌ها را شایسته توجه بیشتر بر پایه منافع هر یک از دو کشور خواند.

وی با اشاره به موقعیت ژئو پولتیک کشورمان در مسیر کریدورهای شمال - جنوب و شرق به غرب،  آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری‌ با بوسنی در این خصوص را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین همتای بوسنیایی خود را در جریان تحولات داخلی کشورمان و اقدامات آمریکا و چند کشور اروپایی در حمایت از اغتشاشات و ایجاد بستر انتشار اخبار جعلی و نادرست از شرایط داخلی قرار داد.

خانم بیسرا ترکوویچ وزیر امور خارجه بوسنی و هرزگوین نیز با یادآوری اینکه مردم بوسنی هیچگاه کمک‌های ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ را فراموش نخواهند کرد، از شرایط متفاوت امروز بوسنی در صورت نبود کمک‌های کشورمان سخن گفت.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و بوسنی هرزگوین علاوه بر موضوعات دو جانبه، در خصوص گفت‌وگوهای رفع تحریم، تحولات فلسطین، یمن و اوکراین و همچنین مسائل بین‌المللی به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.